ua en ru

Янукович: США нададуть Україні технології в обмін на вивезення високозбагаченого урану

Автор: RBC.UA
Сполучені Штати Америки готові надати науково-дослідним інститутам України технології в обмін на реалізацію рішення щодо вивезення з території нашої держави високозбагаченого урану. Про це Президент України Віктор Янукович заявив в інтерв'ю журналістам у Нью-Йорку. Глава Української держави нагадав, що Україна підтримала ініціативу Президента США у сфері ядерної безпеки та нерозповсюдження ядерних матеріалів, повідомляє прес-служба Януковича.

Сполучені Штати Америки готові надати науково-дослідним інститутам України технології в обмін на реалізацію рішення щодо вивезення з території нашої держави високозбагаченого урану. Про це Президент України Віктор Янукович заявив в інтерв'ю журналістам у Нью-Йорку. Глава Української держави нагадав, що Україна підтримала ініціативу Президента США у сфері ядерної безпеки та нерозповсюдження ядерних матеріалів, повідомляє прес-служба Януковича.

Янукович відзначив, що сьогодні Україна має високозбагачений уран, однак вітчизняні науковці не мають технологій, за допомогою яких вони могли б проводити свої дослідження. Натомість відповідні технології мають США. Президент окремо додав, що зберігання високозбагаченого урану несе певні загрози для країни, зокрема з точки зору зацікавленості у цьому матеріалі терористів.

За словами Президента, перша розмова з американським колегою, що відбулася з цієї теми рік тому, власне стосувалася можливості синхронізувати дії України та США у цьому напрямку. "Україна вивозить певну кількість високозбагачених ядерних матеріалів, а США постачають нам технології, які дозволять нашим науковцям продовжувати свої дослідження тільки вже на низькозбагаченому урані", - зауважив Янукович.

"Наші домовленості сьогодні поступово вирішуються, вони матеріалізуються. Сьогодні США вже готові почати виготовляти для нас це обладнання і поступово постачати його в наші науково-дослідні центри. Планується підписання певних документів, які дадуть гарантії з двох сторін, що ми це будемо робити", - сказав Президент. Глава держави відзначив, що і США, і Україна прийняли всі необхідні рішення та пройшли певні процедури для своєї успішної співпраці.

"Учора під час зустрічі з Президентом Обамою ми коротко обговорили це питання і домовилися, що вже отримаємо конкретний результат до Сеульського самміту у квітні 2012 р. Тобто це буде внесок України та США в цю дуже важливу справу", - наголосив Янукович.

Нагадаємо, що на початку липня Україна і США не змогли підписати меморандум з питань ядерної безпеки.

Американці озвучили готовність надати Україні компенсаційний пакет приблизно в 40 млн дол. за вивіз усього високозбагаченого урану і вже доставили в Україну певну кількість низькозбагаченого урану для Київського інституту ядерних досліджень і почали заходи щодо посилення технічного потенціалу Севастопольського університету ядерної енергії та промисловості.

Американська сторона не хоче фіксувати на папері свої зобов'язання щодо її участі в будівництві в Харкові сучасної ядерної установки - джерела нейтронів, заснованого на підкритичній збірці, керованої електронним прискорювачем. Українська ж сторона наполягала на підписанні відповідного документа.

У ЗМІ повідомлялося, що американська сторона була готова до підписання документа, але український міністр закордонних справ прилетів до Вільнюса, не маючи достатніх повноважень для підписання меморандуму. Оскільки документ є міжурядовим, його підписання мало передувати ухвалення відповідного розпорядження Кабміну.

Слід зазначити, на заході, присвяченому 25-й річниці Чорнобильської катастрофи, в квітні 2011 р. помічник держсекретаря США з питань контролю над озброєннями, верифікації та врегулювання суперечок Роуз Готтемюллер заявив, що Україна продемонструвала реальне лідерство в сфері ядерної безпеки і мирного використання ядерних технологій.

Готтемюллер підкреслив, що США залишаються вірними своїм зобов'язанням щодо допомоги Україні в реалізації проектів у сфері ядерної безпеки.

У свою чергу Прем'єр-міністр Україна Микола Азаров у червні 2011 р. на зустрічі з гендиректором МАГАТЕ Юкіа Амано у Відні заявив, що Україна практично виконала зобов'язання з вивезення збагаченого урану зі своєї території.

Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович на Вашингтонському саміті в квітні 2010 р. заявив, що Україна позбудеться усіх запасів високозбагаченого урану в обмін на необхідну технічну і фінансову допомогу в цьому питанні з боку США.

Україна також взяла на себе зобов'язання з вивезення залишку високозбагаченого урану до проведення в квітні 2012 р. наступні саміту з ядерної безпеки в Сеулі.

У 2010 р. загальний обсяг вивезених ядерних матеріалів склав 106 кг.