ua en ru

Янукович: Роль МАГАТЕ слід переглянути і посилити

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович вважає, що слід переглянути і посилити координуючу роль міжнародного агентства з ядерної енергії (МАГАТЕ). Відповідну точку зору глава держави озвучив у своєму виступі на засіданні високого рівня Генеральної Асамблеї ООН з питань ядерної безпеки, повідомляє прес-служба Президента України.

Президент України Віктор Янукович вважає, що слід переглянути і посилити координуючу роль міжнародного агентства з ядерної енергії (МАГАТЕ). Відповідну точку зору глава держави озвучив у своєму виступі на засіданні високого рівня Генеральної Асамблеї ООН з питань ядерної безпеки, повідомляє прес-служба Президента України.

Янукович вважає, що потребують суттєвого вдосконалення механізми оперативного обміну інформацією, як через агентство, так і безпосередньо між країнами.

"Стандарти агентства у сфері ядерної безпеки повинні набути всеохоплюючого характеру, особливо для країн, що реалізують ядерні енергетичні програми; діяльність агентства має бути суттєво посилена в питаннях оцінки та аналізу ядерних та радіаційних аварій і інцидентів, а також їх наслідків", - йдеться у виступі Януковича.

Президент вважає, що нагальним завданням є додаткова оцінка безпеки діючих АЕС при екстремальних впливах. Зокрема, Україна долучилася до ініціативи ЄС щодо проведення "стрес-тестів", і вважаємо, що реалізація цієї програми надасть змогу більш оперативно і злагоджено реагувати на можливі небезпечні інциденти.

Янукович додав, що розвиток інноваційних технологій на основі принципів "природної безпеки" має стати тією новою технологічною платформою, яка відповідатиме потребам сталого розвитку країн і вимогам щодо нерозповсюдження, а також, що є вкрай важливо, гарантовано забезпечуватиме ядерну безпеку.

Нагадаємо, на початку липня п.р. перший заступник голови Держатомрегулювання України, головний госінспектор з ядерної і радіаційної безпеки України Михайло Гашев повідомив, що стрес-тести на всіх українських АЕС планується провести до кінця листопада 2011 р.

"Ми називаємо стрес-тести позачерговою перевіркою безпеки. Питання про їх проведення узгоджене на рівні ЄС минулого тижня. Там був присутній також і наш міністр Бойко, який підтвердив, що ми, як і вся Європа, робитимемо їх в такому обсязі і в такій послідовності, як і вся Європа. Вони складаються з трьох основних етапів, які ми плануємо закінчити до кінця цього року. Якщо знадобиться, то перенесемо на наступний рік. Перший - це експлуатуючі організації всіх країн, які мають атомну енергетику, в ці країни також входимо і ми. До вересня ми і вони проводимо свої оцінки переоцінки безпеки в світлі подій на "Фукусімі"", - повідомив Гашев.

За його словами, задаватимуться початкові умови всіх типів реакторних установок. "В результаті цих початкових умов оцінюватимуться події з точки зору, грубо кажучи, якщо не буде зовнішнього живлення, якщо відірвати всі лінії передачі і т. д. Буде оцінюватись, наскільки ті системи безпеки, які є на діючих атомних станціях, зможуть впоратися з цією ситуацією. На другому етапі регулюючі органи всіх країн, вже не експлуатуючі організації, а регулюючі органи органи всіх країн, у тому числі і ми, до листопада перевірятимемо ці аналізи, які зроблять експлуатуючі організації; дивитися, чи правильно вони зроблені. (І третє), у грудні відбудеться генеральна конференція з ядерної безпеки МАГАТЕ, де регулятори країн нададуть результати стрес-тестів, і будуть вироблені єдині підходи, єдині позиції Європи, що нам робити з цими стрес-тестами", - пояснив Гашев.

Також він зазначив, що результат може бути двоякий: "Ті старі блоки, де немає системи безпеки, де використовуються реакторні установки шестидесятих років, приведуть до того, що станції будуть закриті. Для тих станцій, які використовують блоки нових поколінь, а їх 90% в Європе, будуть вироблені додаткові критерії, нормативна база і вимоги".

Відзначимо, Національна атомна енергогенеруюча компанія (НАЕК) "Енергоатом" розраховує на значне зростання цін на атомну енергію.

21 липня ц.р. в НАЕК "Енергоатом" заявили, що Нацкомісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) закладе у тариф на неї кошти у розмірі 1,18 млрд євро, необхідні для виконання програми підвищення безпеки АЕС.

Перший заступник директора "Атомпроектінжиніринг" (входить в НАЕК "Енергоатом") Геннадій Сазонов в ході громадських слухань заявив, що НКРЕ готова підвищити тарифи на послуги компанії. За його словами, НКРЕ згодна закласти в тариф покриття вартості комплексної програми підвищення безпеки АЕС.

За оцінками "Енергоатому", її загальна вартість складає близько 1,18 млрд євро, а термін впровадження - сім років.