ua en ru

Янукович: Реформа вищої освіти є "антиприкладом" проведення реформ

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович вважає, що реформа вищої освіти, яка сьогодні проводиться, може служити "антиприкладом" проведення реформ. Про це він заявив, виступаючи перед народними депутатами України, на засіданні Верховної Ради (ВР), передає кореспондент РБК-Україна.

Президент України Віктор Янукович вважає, що реформа вищої освіти, яка сьогодні проводиться, може служити "антиприкладом" проведення реформ. Про це він заявив, виступаючи перед народними депутатами України, на засіданні Верховної Ради (ВР), передає кореспондент РБК-Україна.

Президент почав говорити про проведення медичної реформи і підкреслив, що не можна починати реформу в окремих галузях цієї сфери без чіткої концепції цих реформ та її законодавчого втілення. В якості "антиприкладу", за словами Януковича, тут можна привести реформу вищої освіти. "Повторюю - антиприкладу", - підкреслив глава держави.

"Уряд почав реорганізацію вищих навчальних закладів раніше, ніж це передбачено відповідним законом", - заявив Янукович. Це, на його думку, призвело до низки різноманітних проблем, "тому прийняття закону про вищу освіту є першочерговим завданням, але він (закон) не повинен консервувати нинішнє положення справ". Президент сказав, що повинні бути адекватні зміни в напрямку автономії вищих навчальних закладів "на засадах адміністративного та економічного самоврядування, об'єднання освіти з наукою і практичній діяльності". Також, за його словами, освіта повинна адекватно реагувати на потреби економічної сфери, для чого має бути налагоджена взаємодія між вузами і роботодавцями".

Нагадаємо, у ВР раніше були внесені на розгляд три проекти закону про вищу освіту - № 9655, розроблений Кабміном, № 9655-2, - внесений Юрієм Мірошниченком, а також № 9655-1, запропонований Арсенієм Яценюком і Лесею Оробець.

В урядовому законопроекті вперше передбачається встановлення стипендій на рівні прожиткового мінімуму. Також цей документ передбачає посилення інноваційної складової в діяльності університетів. Кабмін хоче надати вузам право видавати власні дипломи. Міністр Дмитро Табачник є прихильником укрупнення вищих навчальних закладів.

Законопроект Мірошниченка зберігає інститут як тип вищого навчального закладу. Законопроект передбачає надати вузам право видавати документи про вищу освіту. Розмір стипендії для студентів, згідно з проектом закону, встановлюється Кабінетом міністрів. Крім того, законом вводиться поняття "стандарт вищої освіти".

В опозиційному законопроекті йдеться про необхідність забезпечення прийому у вищі навчальні заклади за результатами зовнішнього незалежного оцінювання, введення трирівневої системи вищої освіти (бакалавр, магістр, доктор філософії), реального розширення автономії вищих навчальних закладів, відділення вищої освіти від професійної освіти, введення грантової системи фінансування з бюджету.

Депутати мають намір розглянути всі три зареєстровані законопроекти про вищу освіту на Х сесії ВР шостого скликання. Однак, як відзначають експерти, реформа вищої освіти в жодному разі не повинна закінчитися одним лише прийняттям закону. Україні потрібно на практиці підтягувати систему вищої освіти до європейських стандартів. Аналогічно вважають і в ЄС. Комісар ЄС з питань освіти Андрулла Вассіліу раніше заявила, що Україна не може приєднатися до Болонського процесу, а потім нічого не робити, щоб стати повноправним членом цього клубу.