Янукович дозволив приватизацію гуртожитків
Президент Україна Віктор Янукович підписав закон "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".
Як заявив глава держави, відтепер мешканців гуртожитків не будуть мати права відселяти із приміщень, в яких вони проживають. "Кожен громадянин України повинен бути впевнений у своєму майбутньому у власних стінах",-підкреслив Віктор Янукович.
Нова редакція закону передбачає обов'язкову передачу гуртожитків у власність територіальних громад з подальшою їх приватизацією та визначає порядок цієї процедури.
За законом, на приватизацію мають право громадяни, які на законних підставах тривалий час (не менше п'яти років) зареєстровані та фактично проживають у гуртожитках, призначених для проживання одиноких громадян або для проживання сімей, та не мають іншого власного житла.
Документ передбачає також продовження на три роки мораторію на відчуження гуртожитків.
Нагадаємо, Верховна Рада Україна 8 вересня 2011 р. прийняла в другому читанні і в цілому ухвалила законопроект про реалізацію житлових прав мешканців гуртожитків.
Законопроект розроблений з метою удосконалення законодавчого врегулювання неузгоджених діючими законодавчими актами питань забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків.
Законопроектом передбачається уточнити, що приватизація житла в гуртожитках здійснюється його жителями, які потребують соціального захисту, не мають іншого житла, законно проживають у гуртожитку на підставах визначених цим Законом більше п'яти років;
- уточнити, що приватизація житла в гуртожитках стосується всіх житлових приміщень - житлових кімнат, житлових блоків, секцій житлових;
- доповнити перелік гуртожитків, на які не поширюється дія цього Закону - гуртожитки інших військових формувань (крім визначених зазначеним Законом), утворених відповідно до законодавства, та державних навчальних закладів;
- збільшити передбачений законом № 500 термін передачі гуртожитків у комунальну власність з трьох до шести років;
- уточнити, що передача гуртожитків у комунальну власність повинна здійснюватися відповідно до Державної програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад (затвердженої Верховною Радою України);
- продовжити термін дії мораторію введеного пунктом 3 перехідних положень закону № 500 - до шести років (тобто - до 31.12.2014 р.) - на виселення мешканців гуртожитків, на які поширюється дія цього Закону та на відчуження (крім передачі у власність територіальних громад ) гуртожитків, які перебувають у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, або були включені до статутних фондів організацій створених в процесі приватизації.
Також пропонується встановити, що фінансування виплат, зазначених у цьому Законі, будуть здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України (50%) і коштів місцевих бюджетів (50%).
Нагадаємо, що 21 вересня до Конституційного Суду України (КСУ) надійшло конституційне подання уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 3 Закону України "Про приватизацію державного майна" від 4 березня 1992 р. № 2163-ХІІ в редакції до 3 березня 2005 р. стосовно права на приватизацію гуртожитків. Про це повідомляє прес-служба КСУ.
Згідно з Регламентом КСУ, конституційне подання передано на вивчення в Секретаріат Суду, говориться в повідомленні КСУ.
Раніше Київська міська рада створила комісію із забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків. Як зазначила секретар Київради Галина Герега, комісія передаватиме до Київської міської державної адміністрації та Київради пропозиції з вирішення проблем мешканців гуртожитків, і зокрема з питань забезпечення виконання державної політики по формуванню і змісту житлового фонду гуртожитків, формуванню державної і місцевої програм передачі гуртожитків в комунальну власність Києва. Також по зверненнях громадян комісія проводитиме попередні досудові розгляди справ, пов'язаних з порушенням їхніх житлових прав.