ua en ru

Янукович дозволив держкомпаніям проводити закупівлі без тендерів

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович підписав закон №5044-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель". Про це повідомляє прес-служба Президента України.

Президент України Віктор Янукович підписав закон №5044-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель". Про це повідомляє прес-служба Президента України.

Згідно із законом, з Господарського кодексу виключаються норми, за якими державні підприємства для закупівель товарів, робіт і послуг використовують процедури, визначені законом про держзакупівлі. Також з кодексу виключені пункти, які відносять під дію закону про держзакупівлі комунальні підприємства.

Також закон розширює перелік видів закупівель, які не підпадають під дію закону, включивши туди, зокрема, придбання та оренду землі та нерухомості, послуги, що надаються для здійснення емісії або купівлі-продажу цінних паперів, навчання в закордонних вузах, ряд закупівель для організації та здійснення гастролей і фестивалів національного рівня, а також для забезпечення діяльності спортивних збірних країни.

Процедура тендерів передбачена тільки для закупівель за бюджетні кошти. Багато державних підприємств критикували закон про держзакупівлі за його негативний вплив на бізнес. Наприклад, авіабудівники з держпідприємства "Антонов" були змушені проводити тривалу процедуру закупівель двигунів, які їм завжди поставляла тільки одна компанія - ВАТ "Мотор Січ". При цьому використовувалися не бюджетні кошти, а обігові кошти компанії.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила відповідний закон 4 липня.

За даними Державної служби статистики (Держстат), на здійснення державних закупівель товарів, робіт і послуг у І кварталі 2012 р. використано 48 млрд 485,4 млн грн., що в 3,8 разу перевищує суму, витрачену на держзакупівлі за аналогічний період 2011 р. За 2011 р., за даними Держстату, на здійснення держзакупівель використано 135 млрд 885,3 млн грн. Ця сума коштів на 75,5% перевищує суму, витрачену на держзакупівлі за 2010 р. Експерти Рахункової палати відзначали, держзакупівлі в 2010 р. і I половині 2011 р. здійснювалися неефективно.

Нагадаємо, 5 липня ц.р. Янукович підписав закон № 4917-VI "Про внесення змін до закону України "Про здійснення державних закупівель" щодо запровадження процедури електронного реверсивного аукціону".

Документ уточнює систему електронних торгів, впроваджує електронну площадку - сукупність технічного обладнання, програмного забезпечення та організаційних заходів, що використовуються для державних закупівель за процедурою електронних реверсивних аукціонів.

Як наголошується, технічне обладнання і програмне забезпечення електронного майданчика мають відповідати вимогам чинного законодавства України, що регулює питання технічного та криптографічного захисту інформації. Графік роботи електронного майданчика встановлюється Міністерством економічного розвитку і торгівлі України.

Як раніше повідомляв міністр економічного розвитку і торгівлі України Петро Порошенко, впровадження електронних закупівель міністерство почне з себе, а також розглядається можливість впровадження їх у пілотних регіонах України. Міністр припустив, що такими регіонами можуть стати Дніпропетровська область і місто Вінниця. Міністр зазначив, що процедура закупівель повинна бути доступною і відкритою. "Якщо це стосується цін, наприклад, на бензин, то в цьому мають право брати участь всі - це біржові торги, так робиться у всьому світі і не треба ніяких 45-денних тендерних процедур. Вільний доступ, вільна інформація, вільна і відкрита процедура перемоги, дуже швидка й ефективна процедура. Якщо купується в аграрний фонд зерно - вільний доступ, вільна система документації, вільні, відкриті торги, швидкі розрахунки", - сказав він.