ua ru

Янукович провів переговори з Фюле

Автор: RBC.UA
У Києві завершилася зустріч Президента України Віктора Януковича з комісаром Євросоюзу з питань розширення і європейської політики сусідства Штефаном Фюле. Про це повідомляє прес-служба Президента України.

У Києві завершилася зустріч Президента України Віктора Януковича з комісаром Євросоюзу з питань розширення і європейської політики сусідства Штефаном Фюле. Про це повідомляє прес-служба Президента України.

Зустріч тривала майже три з половиною години і проходила в закритому режимі. Про результати зустрічі поки ще не повідомляється.

Варто зазначити, що візит Фюле в Україну і його зустріч з Януковичем проходить на тлі критики з боку ЄС, ситуації, що склалася в країні, напередодні саміту Україна-ЄС 19 грудня, на якому очікується підписання угоди про асоціацію з Європейським союзом. Зокрема, європейські чиновники неодноразово висловлювали стурбованість падінням рівня демократії, судовими справами проти лідерів опозиції і рівнем корупції.

Відзначимо, у промові Штефана Фюле, озвученій від його імені сьогодні на конференції в Брюсселі, говорилося, що саміт Україна-ЄС продемонструє незмінність інтеграційних цілей і необхідність для України швидких реформ. Серед необхідних змін єврокомісар називає реформи у сфері кримінальної юстиції, Конституції, а також реформи, спрямовані на посилення верховенства права в Україні.

Комісар у своїй промові також наголосив на тому, що політичні опозиціонери в тих випадках, де є ознаки вибіркового застосування правосуддя, мають бути звільнені і отримати усі права для участі в політичному процесі. При цьому, говорячи про реформування юстиції, комісар підкреслив, що стурбованість ЄС стосується не окремих персон, а процесів в цілому.

Нагадаємо, 7 рудня ц.р. посол ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що відносини України і ЄС не обмежуються лише переговорами щодо угоди про асоціацію.

Європейський Союз, як зазначив дипломат, "не буде витрачати кошти своїх платників податків на те, що не відповідає європейським стандартам". Крім того, події останніх років продемонстрували, що Україна "ще навіть не почала процес впровадження механізму стримувань і противаг в системі розподілу влади". Також не відповідають демократичним принципам і політичні справи Юлії Тимошенко, Юрія Луценка, "що є вершиною айсберга".

1 грудня Європейський парламент на пленарному засіданні остаточно затвердив строки парафування та прийняття Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, згідно з якими виконавчим органам ЄС рекомендується парафувати угоду до кінця 2011 р., і до кінця 2012 р. підготувати всі необхідні документи для ратифікації як в Європарламенті, так і в національних законодавчих органах. Разом з тим, в проекті доповіді міститься пункт про необхідність створення механізмів призупинення дії угоди у разі, якщо Київ буде ігнорувати або навмисно порушувати демократичні принципи, закладені в основу Угоди про асоціацію.

Нагадаємо, раніше наголошувалося, що парафування УА в ході грудневого саміту Україна-ЄС може не відбудуться, оскільки українська сторона не встигне пройти технічні процедури узгодження документа.

25 листопада видання «Комерсант-Україна» повідомляло з посиланням на європейських дипломатів, що угода про асоціацію не буде парафована на грудневому саміті, оскільки це технічно неможливо.

Раніше заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін заявив, що для України не принципово парафувати угоду про асоціацію з ЄС на грудневому саміті в Києві, так як парафування є технічною, а не політичною процедурою.

Ще однією перешкодою для парафування є те, що розділ УА, що регламентує створення зони вільної торгівлі (ЗВТ), досі не відпрацьований експертами, хоча офіційні переговори по його тексту завершилися ще 19 жовтня.

24 листопада глава Представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра в ході 17 засідання Комітету з парламентських зв'язків між Україною та ЄС заявив, що пункт про перспективу членства України в ЄС не узгоджений в проекті угоди про асоціацію. Також за словами Тейшейри, підписання угоди гальмує політична ситуація в Україні.

Зазначимо, під час візиту до Києва 22 листопада Президент Литви Даля Грібаускайте заявила, що успіх саміту Україна-ЄС буде залежати від того, чи покаже Україна прихильність європейським демократичним цінностям, зокрема у справі екс-прем'єр-міністра Тимошенко.

27 жовтня Європарламент більшістю голосів прийняв резолюцію щодо України на сесії в Страсбурзі. У документі йдеться про те, що Європарламент "дотримується думки, що поглиблення відносин між ЄС і Україною, а також європейська перспектива в Україні мають велике значення і в інтересах обох сторін. ЄП визнає українські прагнення відповідно до статті 49 Угоди Європейського Союзу за умови виконання всіх критеріїв, включно з принципами демократії, поваги прав людини, фундаментальних свобод і верховенства права". Парламент ЄС закликав ЄК не блокувати підписання Угоди про асоціацію з Україною.

Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, що регламентує відносини України та ЄС, буде називатися "Угода про асоціацію".