ua en ru

Янукович прогнозує лібералізацію кредитної політики

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович прогнозує, що кредитна політика України буде ліберальнішою, а банківські кредити - доступнішими для бізнесу. Про це він заявив у ході україно-латвійського бізнес-форуму в рамках візиту до України Президента Латвії, передає кореспондент РБК-Україна.

Президент України Віктор Янукович (на фото) прогнозує, що кредитна політика України буде ліберальнішою, а банківські кредити - доступнішими для бізнесу. Про це він заявив у ході україно-латвійського бізнес-форуму в рамках візиту до України Президента Латвії, передає кореспондент РБК-Україна.

"Ми бачимо, що платоспроможність населення росте, ростуть депозити в банках, а це означає, що поступово знижуватимуться кредити, що поступово кредитна політика буде ліберальнішою і кредити будуть доступніші для бізнесу", - сказав Президент.

Проте слід зазначити, що подібні ідеї і прогнози озвучуються вже не вперше. Керівники країни прагнуть заспокоїти населення оптимістичними завіреннями, зокрема щодо економічного життя країни, проте розміри тіньової економіки і корупція, про які неодноразово заявляли як самі державні діячі, так і експерти, примушують відноситися до подібних завірень з часткою скепсису.

Читайте також: Уряд активізує зусилля по зміцненню фінансової стабільності України

Так, у грудні 2012 р. на тлі переможних настроїв Партії регіонів після виборів до парламенту і напередодні нових призначень у Кабміні прем'єр-міністр Микола Азаров зазначив, що підтримує ідею пом'якшення монетарної політики і зниження вартості кредитів. Прем'єр підкреслив тоді, що Національний банк повинен пом'якшити монетарну політику, зробити гривню доступнішою. Ці заяви були особливо актуальні в контексті прийдешнього призначення екс-глави НБУ Сергія Арбузова першим віце-прем'єром нового уряду.

Через декілька днів після цього призначення Азаров ще раз заявив, що банківська система повинна піти назустріч потребам економічного розвитку України. "Для зростання економіки потрібно кредитувати і привертати інвестиції. За майже три роки ми значно зміцнили банківську систему України. Держава довела, що здатна здійснювати масштабні проекти і виконувати свої зобов'язання самостійно. Тому банківська система повинна піти назустріч потребам економічного розвитку, а держава - знайти успішні стимули для цього", - сказав Азаров. Прем'єр підкреслив, що інвестор повинен швидко отримати в Україні абсолютно всі необхідні для нього умови ведення бізнесу а також добросовісне сприяння з боку влади.

Читайте також: Банківська система повинна піти назустріч потребам економічного розвитку України, - Азаров

Не мовчать на цю теми і експерти. Генеральний директор асоціації "Український Кредитово-Банківський Союз" (УКБС) Галина Оліфер зазначала, що в Україні необхідне термінове пом'якшення валютно-кредитної політики. За словами експертів УКБС, побічним наслідком саме жорсткої монетарної політики, яка проводилася для збереження курсової стабільності, стало стискування ліквідності і подорожчання наявних в банківській системі фінансових ресурсів, що на тлі загальноекономічної і політичної невизначеності підвищило ризики довгострокового кредитування.

Настрої і побажання експертів збігаються із завіреннями Януковича і Азарова, і справа в даному випадку полягає не в тому, щоб визначитися з акцентами кредитної політики, скільки в тому, щоб зуміти ці акценти втілити в життя.

Нагадаємо, згідно з даними НБУ, загальний обсяг залишків банківських депозитів у лютому збільшився на 3,4 млрд (0,6%) - до 583,4 млрд грн.

Читайте також: В Україні необхідне термінове пом'якшення валютно-кредитної політики, - УКБС

Торік банківська система вперше за декілька років закінчила роботу з прибутком - у розмірі 5 млрд грн. Крім того, уряду вдалося добитися зниження інфляції з 12,3% в 2009 р. до 9,1% в 2010 р. і 4,6% - в 2011 р. Незважаючи на панічні настрої перед парламентськими виборами, Нацбанку також вдалося забезпечити стабільність курсу національної валюти впродовж всього минулого року. Проте експерти Світового банку і Ernst & Young говорять про прийдешню девальвацію гривні, а МВФ вимагає відпустити курс національної валюти.