Україна і Росія мають підбити підсумок газових переговорів, - Янукович (фото, відео)
Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна і Росія повинні сьогодні підвести підсумок газових переговорів. Про це Янукович заявив в ході зустрічі з Президентом Росії Володимиром Путіним, повідомляє прес-служба глави української держави.
За словами Януковича, під час сьогоднішньої зустрічі важливо поговорити і про газові питання. "Наші фахівці, яких ми визначили на рівні робочих груп - вони досить глибоко просунулися. Нам достеменно час підбити підсумки цих переговорів... Я думаю, що сьогодні ми повинні просунутися далі вперед у вирішенні цих питань", - зазначив Янукович.
Крім того, Януоквич заявив, що формат співпраці України з країнами Митного союзу (МС) повинен визначатися в ході чотиристоронніх переговорів за участю всіх країн-членів об'єднання. Янукович заявив, що Україна відстала від МС в плані створення нормативно-правової бази. "На сьогоднішній день практично до жодного документа МС Україна не приєдналася ... Ми зацікавлені в тому, щоб розглянути ці документи. Тому багато розмов, експерти кажуть, складають різні прогнози, і є супротивники. Загалом, йде процес, я б сказав, більше політичний, ніж економічний", - заявив Янукович.
Читайте також: Співпраця України з МС у форматі "3+1" малоймовірна, - Зурабов
За словами Януковича, в Україні розуміють ключову роль Москви в Митному союзі, але при цьому він відзначив, що на даний момент Україна проводить переговори тільки з Росією.
Зі свого боку, Президент Росії Володимир Путін погодився з тим, що це питання, по суті, політичне. "Це політичний вибір самої України. І, безумовно, ми ставимося з повагою до будь-якого (вибору)", - сказав Путін.
Крім того, як заявив Путін, за оцінками експертів, зростання ВВП України в разі інтеграції в Митний союз складе від 1,5% до 6,5% "залежно від глибини інтеграції".
Очікується, що сьогодні лідери двох країн обговорять також енергетичні питання.
Читайте також: Янукович обговорить з Путіним ціну на газ і відносини України з МС
Країни вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коректування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна почала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни постачань російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хоче отримати контроль над українською ГТС. Однак досі сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні.
На саміті Україна - ЄС 25 лютого в Брюсселі було підписано меморандум про зацікавленість Євросоюзу в модернізації української ГТС. Україна наполягає на тристоронньому консорціумі за участю ЄС і Росії, яким пропонує по 33% акцій майбутнього СП. Росія не погоджується на такі умови і вимагає приєднання України до Митного Союзу. Проте офіційний Київ проти такого кроку, оскільки отримав попередження від Брюсселя - рух можливий лише в одному напрямку.
Газове питання є першопричиною всіх проблем в зовнішній політиці України. Офіційний Київ заявляє про наміри у майбутньому вступити в ЄС, проте позиція Москви в енергетичних питаннях гальмує Україну на цьому шляху. Прем'єр Микола Азаров днями сказав, що Україна щорічно переплачує за російський газ 7 млрд дол. За словами Президента Януковича, ціна російського газу для України на сьогодні складає 510-515 дол./тис. куб. м. А це велике навантаження на і без того слабку економіку України. Тому Президентові Януковичу особливо важливо перед виборами домовиться з Росією про зниження ціни на російський газ. Така невизначеність у російсько-українських відносинах явно не на руку великому бізнесу, який в тому числі спонсорує Партію регіонів.
Читайте також: Янукович зустрінеться з Путіним, коли Україна буде готова прийняти умови Росії з приводу відносин з МС, - джерело
Нагадаємо, попередня зустріч Януковича і Путіна повинна була відбутися 18 грудня 2012 р., і, за словами посла РФ в Україні Михайла Зурабова, перенесення візиту було обумовлено неузгодженістю технічних деталей, пов'язаних з організацією співпраці в технічній сфері. Сторони почали підготовку до візиту Януковича в Москву на початку осені. Його дата багато разів змінювалася, статус знизився спочатку з державного до офіційного, а потім і зовсім до робочого.