ua en ru

Янукович хоче прискорити підписання договору про ЗВТ з країнами СНД

Автор: RBC.UA
Президент Україна Віктор Янукович виступив на засіданні Ради глав держав СНД, повідомляє прес-служба глави держави.

Президент Україна Віктор Янукович виступив на засіданні Ради глав держав СНД, повідомляє прес-служба глави держави.

За словами Януковича, Україна останні 1,5 років приділяє діяльності в рамках СНД підвищену увагу, розвиток економічних відносин з країнами СНД є одним з пріоритетів зовнішньоекономічної політики України.

Президент України зазначив, що одним з актуальних питань на сьогодні є підписання Договору про зону вільної торгівлі (ЗВТ) між державами-учасницями СНД.

"Я не бачу підстав, чому цей договір затягується. І просив би, щоб ми з вами спільно на це питання дали відповідь. Для нас дуже важливо, що в ході переговорів з його підготовки сформувалося чітке бачення основних принципів, на яких зона вільної торгівлі буде створюватися - тобто принципів СОТ. На жаль, ні до кінця 2010 року, ні цього року проект договору так і не був підготовлений до підписання, хоча, як мені відомо, держави-учасники в цілому проявляють настрій на завершення цієї роботи. Нам необхідно докласти зусиль для того, щоб вже найближчим часом цей договір був підписаний ", - сказав Янукович.

Президент України підкреслив, що розробка проекту Міждержавної програми інноваційного співробітництва держав-учасників СНД на період до 2020 року також затягується: "Також сподіваємося, що ця програма буде найближчим часом розглянута, затверджена, а краще, щоб ми це зробили на наступному засіданні Ради глав урядів СНД ".

Янукович зазначив, що Україна готова підписати заяву у зв'язку з 20-річчям СНД і аналітичну доповідь "Підсумки діяльності СНД за 20 років і завдання на перспективу".

На порядку денному засідання Ради глав держав СНД 11 позицій, зокрема доповідь щодо підсумків діяльності СНД за 20 років, щодо ходу виконання плану основних заходів щодо реалізації концепції розвитку СНД, а також програма співробітництва щодо протидії незаконній міграції на 2012-2014 роки.

Нагадаємо, що 2 вересня прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що наша країна і Європейський союз підпишуть угоду про ЗВТ наприкінці 2011 р. Створення ЗВТ з ЄС дасть можливість українським виробникам на рівних конкурувати на європейському ринку. Цікаво, що 31 травня ц.р. Микола Азаров назвав дискримінаційною позицію Єврокомісії в переговорах щодо ЗВТ. Зокрема, що залишаються 3 неврегульованих питання, а саме про квотування української сільгосппродукції, послуги автоперевізників та географічних назв товарів.

Участь України в різних економічних об'єднаннях завжди супроводжувалося довгим процесом погоджень. Не стало винятком і формування ЗВТ СНД. У травні договір про створення ЗВТ в СНД відклали через неузгодженість низки питань.

Відзначимо, що останнім часом українська влада не може визначити єдину позицію щодо співробітництва України та Митного союзу (МС). Так, виступаючи у Верховній Раді України зі щорічним посланням, Віктор Янукович сказав, що Україна хоче співпрацювати з МС за схемою "три плюс один".

Пізніше Янукович заявив, що співпраця України з МС не буде перешкоджати створенню зони вільної торгівлі з ЄС, а в майбутньому зможе сприяти євроінтеграційним процесам на євроазійському просторі.

Зі свого боку, президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу назвав неможливим одночасний вступ України в МС і створення ЗВТ з ЄС. Також і російське керівництво бачить Україну тільки повноправним членом, без застосування формули "три плюс один" або інших форматів неповного співробітництва.

При цьому, за словами заступника міністра економіки України Валерія П'ятницького, підписання угоди про ЗВТ з країнами СНД не буде перешкоджати підписанню угоди про асоціацію з ЄС, складовою частиною якої є створення ЗВТ між Україною та ЄС. "Якщо ми говоримо про угоду про вільну торгівлю, вони можуть укладатися країною стільки, скільки це потрібно, скільки вона вважає необхідним, так це нічого не перекреслює", - заявив П'ятницький.

"Більше того, що за природою угода з Євросоюзом - це не просто поглиблена угода, це дійсно серйозне регуляторне наближення, це зміна правил, це удосконалення інституціональної спроможності працювати на внутрішньому європейському ринку. Це не просто угода про торгівлю - це угода розвитку. Якщо ж говорити про угоду з країнами СНД - це в традиційному розумінні угода про вільну торгівлю, переважно товарами - це більш простий варіант і це не перекреслює, це спрощує торгівлю з нашими традиційними партнерами в СНД ", - зазначив він.

Перешкодою на шляху підписання договору про ЗВТ з країнами СНД може стати позиція Таджикистану і Узбекистану. Таджикистан наполягає на введенні імпортних мит, які раніше не застосовувалися у взаємній торгівлі з країнами СНД, а Узбекистан наполягає на врахуванні у проекті договору усіх зауважень, висловлених ним раніше в частині одномоментної відміни усіх винятків з режиму вільної торгівлі, відмови від використання положень угод СОТ щодо деяких питань.