ua en ru

Янукович хоче перевести частину українських миротворців з Ліберії до Кот-д'Івуару

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович пропонує Верховній Раді перевести частину українських миротворців з Ліберії до Кот-д'Івуару.

Президент України Віктор Янукович пропонує Верховній Раді перевести частину українських миротворців з Ліберії до Кот-д'Івуару. Про це йдеться в законопроекті Президента № 0011 "Про схвалення рішення Президента України про направлення національного контингенту для участі України в операції ООН у Кот-д'Івуарі та транскордонних операціях у межах межміссіонного співпраці між Місією ООН у Ліберії та Операцією ООН у Кот-д'Івуарі", зареєстрованому в парламенті.

У пояснювальній записці до документа наголошується, що в 2003 р. Україна в складі Місії ООН у Ліберії розгорнула 56 окремий вертолітний загін Збройних сил України. Зараз, за пропозицією Ради Безпеки ООН і враховуючи зниження рівня внутрішніх та зовнішніх воєнних загроз для Ліберії, починаючи з жовтня 2012 р. по липень 2015 р. планується масштабне скорочення військового компоненту місії ООН в Ліберії - вивід близько 4200 з наявних на сьогодні 7952 військових.

У зв'язку з цим Секретаріат ООН звернувся до уряду України з проханням розглянути можливість передислокації на постійній основі трьох бойових вертольотів Мі-24 зі складу 56 загону ЗСУ до складу Операції ООН у Кот-д'Івуарі та можливості їх залучення до виконання завдань на території як Кот -д'Івуар, так і сусідньої Ліберії.

Читайте також: Рада розширила коло миротворчих операцій, в яких можуть брати участь ЗСУ

Фінансування заходів, пов'язаних з підготовкою, напрямком і участю українського національного контингенту в операції ООН у Кот-д'Івуарі буде здійснюватися за рахунок і в межах видатків бюджетної програми "Забезпечення діяльності Збройних сил України і підготовка військ" з подальшим відшкодуванням понесених витрат з боку ООН на умовах, визначених у Меморандумі про взаєморозуміння між Урядом України та ООН щодо внесення ресурсів в Місії ООН у Ліберії.

Як повідомлялося, в липні Міністерство оборони завершило 17-у ротацію особового складу 56-го окремого вертолітного загону Збройних сил, який виконує завдання місії Організації Об'єднаних Націй у Ліберії.

56 окремий вертолітний загін чисельністю 275 військовослужбовців виконує завдання у складі місії ООН у Ліберії з 2003 року, з них 40 військовослужбовців вже тимчасово залучені до виконання завдань з надання оперативної підтримки місії ООН у Кот-д'Івуарі. Основні завдання українських миротворців - перевезення персоналу місії і високих посадових осіб, перевезення вантажів, медичне транспортування, евакуація поранених, повітряне спостереження і супровід.

У складі українського контингенту Місії є вертолітна ланка (8 машин Мі-8), вертолітна ланка (3 машини Мі-24), інженерно-авіаційна служба та підрозділи забезпечення, до яких входять вузол зв'язку, метеорологічна група, рота аеродромно-технічного забезпечення, взвод охорони, медичний пункт.

Читайте також: Янукович відправив українських миротворців у Кот-д'Івуар і Південний Судан

Нагадаємо, в серпні Президент України Віктор Янукович підписав закон про направлення в Кот-д'Івуар миротворчого контингенту загальною чисельністю до 100 осіб, що діє у складі місії ООН у Ліберії.

Також варто зазначити, що в жовтні вступив в силу закон, що розширює коло миротворчих операцій, в яких можуть брати участь ЗСУ. Згідно з документом, зміни вносяться до більш ніж 10 пов'язаних законів, що регулюють участь українського контингенту в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Кот-д'Івуар пережив кризу і збройний конфлікт після виборів, коли колишній президент Лоран Гбагбо відмовився передати владу здобув перемогу Алассан Уаттара. Це призвело до народних хвилювань і кривавих зіткнень з армією. Для запобігання кровопролиття миротворці ООН кілька разів застосовували силу проти сил колишнього Президента, і в кінці травня Гбагбо здався прибічникам обраного глави держави.

Згідно з резолюцією ООН чисельність контингенту "блакитних касок" в Кот-д'Івуарі була визначена в 9 тис. 792 особи. Серед них - 2,4 тис. військовослужбовців і 192 військових спостерігачів. Чисельність поліцейського компоненту сил ООН у Кот-д'Івуарі становить 1 тис. 350 осіб.

Ліберія пережила державний перевороту 12 квітня 1980 року, період військової диктатури сержанта Семюеля Доу в 1980-1989 роках, і дві громадянські війни: першу ліберійського громадянську війну 1989-1996 рр.. і другу ліберійського громадянську війну 1999-2003 рр.., які принесли сотні і тисячі жертв, а також надали катастрофічний вплив на економіку країни. 19 вересня 2003 р. резолюцією Ради Безпеки ООН була створена Місія ООН у Ліберії. До складу місії увійшли 15 тис. осіб, включаючи військових та цивільних співробітників: миротворці, поліцейські, а також політичні радники та співробітники гуманітарних організацій. Основним завданням місії стало налагодження мирного життя, роззброєння різних збройних угруповань та підтримання крихкого миру в Ліберії.