ua en ru

Янукович: Газовий конфлікт з Росією - привід для втягування України до Митного союзу

Автор: RBC.UA
Якщо позиція Росії в газових переговорах залишиться колишньою, Україна звернеться в Міжнародний арбітраж. Про це в інтерв'ю виданню "Комерсант-Україна" заявив Президент України Віктор Янукович. При цьому Україна вже підготувала документи, необхідні для подачі позову в арбітражний суд щодо суперечки з Росією в газовій сфері.

Якщо позиція Росії в газових переговорах залишиться колишньою, Україна звернеться в Міжнародний арбітраж. Про це в інтерв'ю виданню "Комерсант-Україна" заявив Президент України Віктор Янукович. При цьому Україна вже підготувала документи, необхідні для подачі позову в арбітражний суд щодо суперечки з Росією в газовій сфері.

"Ми вже півтора року ведемо переговори на цю тему і платимо день у день, місяць за місяцем по існуючих контрактах. Півтора року переговорів не увінчалися успіхом - так колись же їх треба закінчувати! Позиція Росії для нас категорично неприйнятна, і, якщо вона не зміниться, ми підемо в Міжнародний арбітраж. Є система міжнародних судів - це і Стокгольмський суд, і Міжнародний арбітраж в Гаазі. Так, суд - це крайній захід, але ви ж бачите, за півтора року ми не зрушилися з місця... Матеріали для подачі в суд ми фактично оформили. Ми абсолютно впевнені в тому, що міжнародні договори порушені", - сказав Янукович.

За його словами, Україна хоче повернутися до юридично існуючих та чинних угод - міжурядової угоди від 2001 р., ратифікованої парламентами. "Вона припускає, що ми щороку розглядаємо питання умов постачань газу і його транспортування - обсяги, ціну газу, вартість транзиту. Але, починаючи з 2005 р. на цю діючу договірну базу ніхто не звертає уваги. Саме з тих пір почалися суперечки, взаємні претензії і, як результат, - десятирічний контракт. До речі, ми вважаємо, що 10 років для таких контрактів - це нереально великий термін", - заявив Президент.

Янукович повідомив, що, за підрахунками уряду, Україна щорічно переплачує за газ за 5-6 млрд дол. "Формула ціни 2009 р. - сумнівна, вона, м'яко кажучи, спірна, ми не можемо з цим погодитися. Якщо подивитися на реальні ціни, наприклад у Німеччині, то ми платимо приблизно на 200 дол. більше. І ми б хотіли розуміти, за що нас карають! А транзитний тариф у Німеччині в два рази вищий, ніж в Україні. Чому? Для нас ця переплата - а ми вважаємо, що переплачуємо, - складає 5-6 млрд дол. щорічно. А за 10 років контракту - 60 млрд дол.! Якщо дивитися в контексте щорічного бюджету країни - це приблизно 20%. Тобто з кожної бюджетної гривні 20 коп. йде у сплату за газ. І це в той час, коли в країні проводяться непрості реформи", - вважає Янукович.

Він також сказав, що у разі якщо договори 2009 р. будуть розірвані, автоматичного розірвання харківських угод не буде.
"В цьому випадку у нас буде нормальна європейська ціна на газ, а вже на цю ціну діють харківські угоди, тобто ще мінус 100 дол. Так що ці договори для нас вигідні, і ми свідомо пішли на їх укладення. Але я можу повідомити, що в Харкові ми домовлялися не зупинятися на тих угодах. Ми тоді домовилися повністю переглянути контракти і перейти на нові взаємини в газовій сфері. Але потім послідували півтора року обіцянок - "так-так-так, ми подивимося, обов'язково переглянемо", і в результаті на сьогоднішній день все залишилося на рівні "так-так-так". Хоча ми впевнені в тому, що ціна для України некоректна, що умови виписані ніби для ворога", - зазначив Президент.

Янукович висловив обурення виразами російського Президента Дмитра Медведєва про "життя за чужий рахунок" України.
"Я б на місці Медведєва такі ярлики не вішав. Це абсолютно некоректно. Ми не бідні родичі. І не хочемо бути, і не будемо ними ніколи. Ми - незалежна держава. Ми платимо на 100% цю безмежну ціну", - сказав Янукович.

Янукович зазначив, що газове питання виникло через бажання Росії, щоб Україна вступила в Митний союз. Але, за його словами, так не запрошують в гості, як це робить сьогодні Росія. "Так запрошувати некоректно і принизливо для нас, такою мовою не потрібно з нами розмовляти", - вважає Президент.

В той же час, за словами Януковича, Україна не остаточно відмовилася від членства в Митному союзі. Але країні потрібно час, щоб подивитися, як буде працювати союз "через рік-два, як будуть побудовані відносини всередині МС, коли його члени вступлять у СОТ".

Нагадаємо, що про можливе звернення Україні в міжнародний арбітражний суд в ході саміту СНД в Душанбе 3 вересня заявив сам Віктор Янукович. Він уточнив, що це буде зроблено лише в крайньому випадку, якщо не вдасться домовитися за столом переговорів.

"Будь яке припущення (щодо звернення Україні в суд), які висловлюють політики різних рівнів - чи представники виконавчої влади, інших юридичних інститутів - завжди будуть. Ми від цього не захищені, але ці питання (перегляд газових контрактів), я переконаний, що вони будуть вирішуватися на найвищому рівні ", - сказав глава держави.

"Але якщо Росія з цим не погодиться, безумовно, ми будемо змушені тоді йти в міжнародний суд. Однак, я сподіваюся, у нас вистачить мудрості знайти спільне рішення - без суду. Я розглядаю суд уже як останню інстанцію, коли будуть вичерпані в ході переговорів всі наші можливості ", - сказав Президент України.

Зі свого боку Росія готова захищати свої інтереси у суперечці про ціни на газ для України в будь-якої міжнародної інстанції. Про таку можливість раніше заявляли міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров і прес-секретар Президента Росії Дмитра Медведєва Наталія Тімакова.

Лавров підкреслив, що російська сторона будує відносини зі всіма країнами, включаючи Україну, "на основі діючих в світі принципів поваги міжнародних зобов'язань", і виступає за дотримання міжнародних домовленостей.

Напередодні саміту в Душанбе прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що НАК "Нафтогаз Україна" буде ліквідовано, а існуючі з "Газпромом" угоди будуть переглянуті. При цьому, за його словами, чинний газовий контракт суперечить міждержавним угодам обох країн.

У відповідь на це глава "Газпрому" Олексій Міллер повідомив, що газові угоди можуть бути переглянуті після злиття "Газпрому" і "Нафтогазу України".За його словами, після злиття з "Газпромом" "Нафтогаз" як суб'єкт господарювання припинить своє існування, буде ліквідаційний період, і через певний час після вчинення необхідних формальностей на ринку буде діяти абсолютно інша компанія.

Крім того, раніше прем'єр-міністр Азаров заявив, що Україні може розірвати "кабальний контракт", підписаний в 2009 р. між ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз Україна", а також те, що цей документ "підриває основу довгострокового співробітництва між двома країнам ". Крім того також прем'єр заявляв про можливий розрив даного контракту Україна в судовому порядку (італійська компанія Edison зекономила на цьому 200 млн євро), правда він не уточнив коли цього можна очікувати і які будуть наслідки. Втім, пізніше Азаров заявив, що буде намагатися знайти компромісу щодо ціни за столом переговорів, а не в залі суду.

Україна вже протягом кількох місяців наполягає на корегуванні газових контрактів з Росією, укладених ще під час перебування Юлії Тимошенко на посту прем'єр-міністра. Уряд називає їх невигідними і кабальними для країни. При цьому Микола Азаров запевняє, що Україна повністю виконає всі свої зобов'язання перед країнами ЄС щодо транспортування через свою територію російського природного газу.

Згідно з контрактом, з січня 2010р. "Газпром" і "Нафтогаз" перейшли до ціноутворення на газ і формування транзитного тарифу у повній відповідності з європейськими стандартами. У квітні сторони погодили знижку на газ у розмірі 30%, але не більше 100 дол. за 1 тис. куб. м. Знижка була надана у обмін на згоду Україні пролонгувати перебування на своїй території Чорноморського флоту РФ.