ua en ru

Янукович: Боротьба з корупцією - пріоритетний напрям для влади

Автор: RBC.UA
Боротьба з корупцією у всіх сферах її прояву є пріоритетним напрямком для української влади. Про це пише Президент України Віктор Янукович в своїй статті.

Боротьба з корупцією у всіх сферах її прояву є пріоритетним напрямком для української влади. Про це пише Президент України Віктор Янукович в своїй статті у виданні "Дзеркало тижня. Україна".

За словами Януковича, 20 років, які минули з моменту отримання Україною незалежності, були непростими: жорстка реальність зруйнувала надії на швидке покращення життя і країна вже два десятиліття насилу долає радянську спадщину.

На переконання Януковича, Україна настійно потребує модернізації всіх сфер суспільного життя. "Подальше зволікання загрожує не стагнацією, а повільним самогубством держави, - попереджає Президент. - Для того, щоб уникнути трагедії, ми стали на шлях реформ".

"Всі ці роки корупція роз'їдала систему управління і не давала можливості вільно дихати українцям. Запорука успіху реформ - подолання корупції, пріоритетної загрози національній безпеці України", - пише глава держави. Він зазначає, що корупцію не можна знищити без забезпечення якнайповнішої рівності всіх громадян перед законом.

Відзначимо, в Україні з 1 липня набрав чинності закон "Про засади запобігання та протидії корупції в Україні".

За словами Президента України Віктора Януковича, антикорупційний закон передбачає ефективні правові механізми запобігання, виявлення, припинення і розслідування корупційних правопорушень як у публічній, так і в приватному секторах.

В законі істотно розширено коло осіб, які є суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення. Серед них, зокрема, і верхівка влади - Президент, прем'єр-міністр, голова Верховної Ради, генеральний прокурор - і керівники інших центральних органів виконавчої влади. Цей закон також дозволяє виявляти корупцію в сфері надання публічних послуг, зокрема в діяльності аудиторів, оцінювачів, нотаріусів та ін.

У законі також вводиться обов'язок державних службовців декларувати не тільки свої доходи, але і близьких осіб. Новим законом Президент України уповноважений визначати антикорупційну стратегію. Ця стратегія повинна стати основним програмним документом державної антикорупційної політики та інструментом впровадження закону.

Слід також зазначити, що 24 травня 2011 р. GRECO - група держав з протидії корупції Ради Європи - на своєму засіданні в Страсбурзі під головуванням Драго Коса зазначила провал Україна в плані законодавчого забезпечення боротьби з корупцією та невідповідність європейським стандартам боротьби з корупцією за 13 напрямами.

Ніяких позитивних змін GRECO не зафіксувало ще по 10 пунктам антикорупційних ініціатив. Зокрема, не прийнятий модельний кодекс поведінки державних службовців і не врегульоване питання конфлікту інтересів чиновників, пов'язаних спільними родинними чи діловими інтересами з бізнесом.

За результатами моніторингу GRECO, в 2009 р. Україна не мала невиконаних рекомендацій - були були виконані частково або перебували у стадії вирішення. Через півтора року Україна стала першою державою-учасником європейської антикорупційної ініціативи, якою експерти знизили ступінь виконання за трьома рекомендаціям GRECO: рекомендація № 3 - не переглянута система адміністративної відповідальності за корупційні порушення; рекомендація № 5 - посилити незалежність прокуратури від політичного впливу та уточнити її повноваження; рекомендація № 24 - ввести відповідальність юридичних осіб за корупційні правопорушення.