ua en ru

Витіснення міноритаріїв: дві сторони однієї медалі

Автор: RBC.UA
У парламенті зареєстровано урядовий законопроект № 4534а "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах", що дозволяє витіснити дрібних акціонерів з акціонерних товариств.

Аліна Свідерська, юрист ЮК "Кліффорд Чанс",
спеціально для РБК-Україна

У парламенті зареєстровано урядовий законопроект № 4534а "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах", що дозволяє витіснити дрібних акціонерів з акціонерних товариств. У міжнародній юридичній практиці такий механізм називається "squeeze out" і він передбачає право мажоритарних акціонерів вимагати обов'язкового продажу їм акцій міноритаріїв. Відповідно до законопроекту, це право виникатиме у акціонера в разі придбання ним більш ніж 95% акцій. Основна мета такого механізму - поліпшення корпоративного управління акціонерними товариствами.

Схоже правило з різними процентними порогами (від 90% до 98%) вже імплементоване багатьма країнами (США, Англія, Німеччина, Італія, Польща і Грузія). Прийняття запропонованого законопроекту КМУ дозволило б наблизити українське корпоративне регулювання до сучасних міжнародних стандартів.

Незважаючи на те, що право витіснення міноритаріїв дійсно є ефективним механізмом корпоративного управління, у цієї медалі дві сторони.

Позитивні сторони витіснення міноритаріїв

1. Контроль над компанією. Можливість витіснити міноритаріїв дозволить мажоритарним акціонерам збільшити контроль над компаніями. Часто рішення компаній блокуються міноритаріями. Наприклад, міноритарії можуть оскаржити рішення загальних зборів акціонерів на підставі неодержання повідомлення про проведення зборів, або порушення строків оповіщення, ненадання інформації, і т.д. Для прийняття швидких і ефективних рішень, наприклад, при продажу компанії або при виході з біржі, відпадає необхідність брати до уваги інтереси дрібних акціонерів.

2. Скорочення витрат. Виключення дрібних акціонерів дозволить скоротити витрати на проведення загальних зборів. Наприклад, 5% акцій компанії може належати тисячам акціонерів, яким необхідно вислати запрошення на загальні збори, провести їх реєстрацію на зборах, забезпечити належне приміщення для проведення зборів тощо

3. Зменшення ризику рейдерської атаки. Витіснення міноритаріїв дозволяє зменшити ризики рейдерських атак з боку міноритаріїв, так як, в більшості випадків, першим кроком рейдерської атаки є придбання міноритарного пакету акцій. Таким чином, потенційний покупець компанії з міноритаріями, може вимагати витіснення міноритаріїв в якості умови його інвестиції. Таким чином, ризик подальшої рейдерської атаки буде знижений.

Спірні моменти

1. Відсутність згоди міноритаріїв. Мабуть, найсильнішим аргументом проти запровадження механізму впровадження squeeze out є відсутність необхідності отримувати згоду дрібних акціонерів на їх виключення з компанії. Таким чином, права міноритаріїв явно не обмежуються.

2. Ризики неотримання "справедливої винагороди". В якості компенсації за виключення з компанії, мажоритарії повинні викупити акції у дрібних акціонерів за ринковою ціною. При цьому, можливість отримання дійсно справедливого винагороди забезпечена тільки для високоліквідних акцій, які активно торгуються на біржі. В такому випадку, при витісненні міноритаріям буде виплачена ціна на підставі середньозваженого курсу торгів за останні три місяці. В інших випадках ціна акцій буде визначена незалежним оцінювачем, що в українських реаліях означає можливість зловживань. Таким чином, на практиці міноритарії можуть отримати винагороду, неспівмірний з реальною ціною.

Справедливий баланс

Надання права мажоритарним акціонерам витісняти дрібних акціонерів пропорційно вже існує в українському законодавстві права міноритаріїв вимагати викупу їх акцій власником контрольного пакета акцій (понад 50% простих акцій акціонерного товариства) ("sell out"). Перше право (squeeze out) спрямована скоріше на захист основного капіталу і мажоритаріїв, а друге (sell out) - на захист міноритаріїв.

Таким чином, запропоноване право мажоритаріїв витісняти дрібних акціонерів поєднується з правом міноритаріїв вимагати викупу їх акцій. Останній аргумент часто використовується в багатьох юрисдикціях на підтримку впровадження обох механізмів одночасно - squeeze out і sell out.

В цілому, якщо у держави вийде забезпечити можливість отримання міноритаріями дійсно справедливої ціни за їхні акції, при всій своїй неоднозначності у законопроекта КМУ скоріше більше плюсів, ніж мінусів.