ua en ru

Як вилізти з боргової петлі

Як вилізти з боргової петлі Міністру фінансів Наталії Яресько вдалося зрушити з мертвої точки переговори щодо реструктуризації боргу
Крига скресла. Мінфін і кредитори від взаємних образ і звинувачень нарешті перейшли до діалогу. Наскільки він буде конструктивним - покаже час. Але вже той факт, що це будуть переговори без посередників і радників, не може не радувати. Останнім часом переговори, де кожне слово на вагу золота, нагадували, швидше, дворову перепалку.

Крига скресла. Мінфін і кредитори від взаємних образ і звинувачень нарешті перейшли до діалогу. Наскільки він буде конструктивним - покаже час. Але вже той факт, що це будуть переговори без посередників і радників, не може не радувати. Останнім часом переговори, де кожне слово на вагу золота, нагадували, швидше, дворову перепалку.

Неважко здогадатися, що на поступки кредитори пішли після нещодавно прийнятого парламентом і підписаного минулого тижня "мораторію" на виплату зовнішніх боргів. Можна скільки завгодно звинувачувати Верховну Раду в "драконівських заходах" і навіть шантажі кредиторів, але давайте не забувати про деякі принципові моменти.

Сказати, що ситуація в українській економіці складна - це нічого не сказати. Загострення проблем загрожує катастрофічними наслідками не тільки для нашої країни. У цій ситуації ми скористалися т. н. правом на технічний дефолт.

Багато в чому це вимушений крок. Але таким чином ми підштовхуємо зовнішніх кредиторів до реструктуризації наших зобов'язань, а не вимагати від нас останнє, що залишилося.

Тим більше, "мораторій" не зобов'язує уряд використовувати цей важіль. Кабмін може ним скористатися, коли, наприклад, переговори зайдуть у глухий кут.

Сьогоднішню Україну неодноразово порівнювали з Польщею 90-х років. Тоді, в результаті переговорів і завдяки реформам, їй вдалося списати майже половину боргів. Багато в чому це відбулося внаслідок того, що поляки відпочатку вели діалог на рівних.

А це, до речі, дорого коштує. Під час нещодавньої зустрічі з представниками британського посольства почув цікаву думку. Вони висловили здивування тими, м'яко кажучи, невеликими сумами, які ЄС надає Україні як макрофінансову допомогу. Мовляв, вони як один з ключових донорів ЄС, піднімають це питання.

З іншого боку, представники посольства дивувалися, чому в переговорах ми ведемо себе відпочатку з позиції сторони, що відігрується.

Для мене інтриги в парі "дефолт або реструктуризація" немає. Я впевнений, що нам вдасться переконати кредиторів піти на м'який сценарій реструктуризації. Ймовірно, він буде включати відстрочку платежів на кілька років і зниження ставки за паперами десь до 6%.

Сьогодні достатньо обнадійливих сигналів в даному питанні. Згадайте хоча б непрозору заяву міністра фінансів США Джейкоба Лью про необхідність поступок з боку кредиторів щодо українських боргів. З реальних посилів - реструктуризація боргів "Укрексімбанку".

Що стосується боргів Росії, на моє глибоке переконання, РФ повинна бути останнім кредитором, якому потрібно повертати борги. Війною на Донбасі росіяни блокують Мінські домовленості, по суті, зриваючи процес реструктуризації боргів.

Зайнявши жорстку позицію по відношенню до них, ми знайдемо порозуміння у західних кредиторів. Очевидно, що вони не хочуть бути "козлами відпущення". Виходить, що агресору ми заплатимо в повній мірі, а їм доведеться йти на поступки через реструктуризацію.

Уряд у даній ситуації повинне відстоювати інтереси держави в міжнародних арбітражах. Оскільки викуплені Росією єврооблігації, в сумі 3 млрд дол., розміщувалися на Ірландській фондовій біржі, Україна може апелювати до британського права.

У цьому випадку остаточне рішення про реструктуризацію буде прийматися голосуванням на зборах кредиторів. Російська влада це розуміє.

І не дивно, що їхня риторика з кожним днем з гостро загрозливої змінюється на переговорну. Звичайно, краще отримати гроші пізніше, ніж взагалі нічого і ніколи.

Джерело фото: Reuters