ua en ru

Хто виграє і хто програє від повернення на вибори окупованого Донбасу

Хто виграє і хто програє від повернення на вибори окупованого Донбасу Знову актуалізувалося питання повернення виборців окупованого Донбасу в українське поле (фото УНІАН)

Два мільйони електорату можуть значно змінити розстановку сил в українській політиці

Минулого тижня Верховна Рада продовжила дію закону про особливий порядок місцевого самоврядування на Донбасі ще на один рік. Тому, в разі виконання "мінських домовленостей" протягом наступного року, український уряд, чисто гіпотетично, може повернути контроль над окупованими територіями Донбасу. Цілком можливо, населення цих територій зможе взяти участь у президентських і парламентських виборах у 2019 році. Чи вигідно політичним гравцям реінтегрувати Донбас, і кому віддадуть свій голос українці, які проживають на тих територіях, читайте в матеріалі РБК-Україна.

Соціологія Донбасу

Соціологічні опитування електоральних вподобань на окупованих територіях України не проводяться з моменту початку окупації, тому сказати напевне, за кого б голосувало населення на цих територіях, складно. Тому складно здогадуватися, як змінилася психологія людей, що живуть на територіях, які вже протягом трьох років перебувають в інфомаційному полі РФ. Однак, певні висновки можна зробити, взявши до уваги дані соціологічних опитувань на підконтрольних українському уряду територіях Донбасу, проведених Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва в липні цього року.

Так, підтримка партій у Луганській області (підконтрольної українському уряду) характеризується наступними показниками: "Опозиційний блок" - 12,8%, "Радикальна партія Олега Ляшка" - 4,1%, партія "За життя" - 3,8%. У Донецькій області підтримка "Опозиційного блоку" досягає 12,2%, "Батьківщини" і "За життя" - по 7%, "Нашого краю" і "Радикальної партії Олега Ляшка" - по 4,9%, партії "Рух нових сил" - 4,3%, "Самопомочі" і Блоку Петра Порошенка "Солідарність" - по 3,7%.

У Луганській області 43,5% опитаних, а в Донецькій - 18% не вибрали жодної з представлених в Україні партій. Не готові брати участь у виборах в Луганській області 24% респондентів, у Донецькій - 34%. Однак і ці дані вкрай ненадійні, враховуючи похибку вибірки 4,6%. До того ж, як прокоментувала директор фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна, не можна судячи з того, кого підтримує населення не окупованого Донбасу, робити дзеркальні аналогії на окуповані території.

Повертати поки не будуть: прогноз депутатів

Українські парламентарі поки що досить скептично ставляться до ідеї можливої участі населення окупованого Донбасу в президентських або парламентських виборах, перші з яких мають відбутися вже менше ніж через два роки. Не значним депутати вважають і те, що на минулому пленарному тижні було продовжено дію закону про особливий порядок місцевого самоврядування на окупованих територіях Донбасу ще на рік - до 18 жовтня 2018 року. Останній, власне, частково регламентує порядок повернення окремих територій Донбасу під керівництво українського уряду. "Я впевнений на 99%, що в 2019 році окуповані території голосувати ще не будуть, навіть при найоптимістичнішому сценарієві", - заявив РБК-Україна народний депутат від "Радикальної партії" Ігор Попов.

"Ніхто до президентських виборів його не поверне. Це вже фізично неможливо. Це потрібно, щоб Путін завтра заявив, що він виводить війська", - сказав депутат з фракції БПП, представник уряду в парламенті Вадим Денисенко. "Чи будуть росіяни пробувати "втюхати" Донбас якимось чином? Так! Вони будуть намагатися це робити, але ніхто на це не піде, поки там стоять російські війська", - додав Денисенко, і пояснив, що Росії це потрібно, враховуючи той факт, що на цих територіях живе проросійський виборець, а Росія зацікавлена в зміні електоральної карти України.

Про те, що варіант участі жителів окупованого Донбасу в найближчих президентських або парламентських виборах навіть не розглядається, РБК-Україна заявили і в "Народному фронті".

Експерти ж вважають, що з теоретичної точки зору, вибори на тимчасово окупованих територіях Донбасу могли б відбутися тільки в тому випадку, якщо Мінські угоди були б виконані протягом півроку.

"Якщо Мінські угоди будуть виконані у найближчі півроку, в чому я дуже сильно сумніваюсь, тоді теоретично зараз не контрольовані території Донбасу можуть взяти участь у президентських і парламентських виборах. Але, враховуючи темпи переговорів, підготовки до виборів, їх реалізації, навряд чи це відбудеться", - каже політолог Володимир Фесенко.

Інше питання, що, за словами експерта, у разі повернення окупованих територій під контроль України значна частина населення окупованого Донбасу взагалі не буде брати участь у виборах. По-перше, левова частка населення Донбасу працює в Росії, і не буде повертатися на вибори. По-друге, в Росію виїдуть бойовики, щоб уникнути кримінального переслідування. А ті люди, що залишаться, будуть вважати, що це не їхні вибори, так як не побачать серед запропонованих кандидатів "своїх". "Ті, що беруть участь у виборах, точно не будуть голосувати за Порошенка. Тому що він для них чужий", - пояснює Фесенко.

Як голоси Донбасу можуть вплинути на партійну розстановку

Якщо розглядати повернення Донбасу в довгостроковій перспективі і прогнозувати можливі вибори на цих територіях, то, безумовно, населення цієї території буде підтримувати на виборах в парламент партії локального характеру, близькі і зрозумілі місцевому населенню. Причому це будуть партії проросійської спрямованості. "Кого ФСБ призначить, ті і будуть. А які їхні прізвища - не знає ще й сам ФСБ", - каже соратник лідера РПЛ Ігор Попов.

Якщо все ж розіграти сценарій, що до 2019 року території окупованого Донбасу будуть повернуті, варто проаналізувати, яким політичним гравцям вигідний такий сценарій - хто з політичних сил та їхніх представників зможе додати до своїх відсотків.

І політтехнологи і соціологи схильні робити висновки, що виграють від такого сценарію політичні проекти, які мають значну підтримку на сході країни. Мова йде, в першу чергу, про наступника Партії регіонів - "Опозиційний блок", а також партію Вадима Рабіновича "За життя". "На контрольованих Україною територіях багато набирає і Рабінович і "Опозиційний блок" тому, я думаю, що тим більше їх підтримка буде суттєвою на окупованих територіях у разі участі місцевих виборців у майбутніх виборах", - пояснює генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) Володимир Паніотто.

Крім "Опозиційного блоку" і партії "За життя" населення окупованого Донбасу буде підтримувати і такі партії, як "Наш край" і "Відродження", вважає політолог Володимир Фесенко.

Експерти сходяться на думці, що повернення окупованого Донбасу до складу України до виборів могло б принести українській владі, як плюси, так і мінуси. До прикладу, зросла б підтримка президента Петра Порошенка виборцями на заході, в центрі, півдні та півночі країни. Інше питання, переважили б ці дивіденди мінуси? Адже на окупованому Донбасі виборця нинішнього президента просто немає.

"Повернення Донбасу, з одного боку, додасть Порошенку голосів. З іншого боку, зросте питома вага голосуючих проти Порошенка виборців - за рахунок голосів нині окупованого Донбасу. Чи буде в підсумку баланс на користь Порошенка - це питання. Тому дуже важко прогнозувати, чи підвищиться в разі повернення Донбасу в електоральне поле України рейтинг Порошенка. Прогнозувати важко тому, що невідомо, на яких умовах він буде приєднаний", - додав Паніотто.

Політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що президент і партія влади електорально виграє від приєднання окупованих територій. "Якщо зараз будь-яким способом, хоча, крім військового, я іншого не бачу, буде повернуто Донбас, рейтинг влади буде досить високим. Тому що саме цього чекали і від Порошенка і від нинішньої влади в цілому, коли їх обирали. Кого і як при цьому будуть підтримувати жителі окупованих територій, не буде мати жодного значення", - сказав експерт в коментарі РБК-Україна.

У разі повернення територій окупованого Донбасу та участі його жителів в українських виборах точно втратять партії Майдану і постмайданного спрямування. "Не вигідно "Самопомочі", Радикальній партії, трохи "Батьківщині" і "Свободі" такий сценарій не вигідний. Це не їхній електорат. Коли відсоток для подолання виборчого бар'єру формується на контрольованих зараз територіях, тоді у "Свободи" є шанс подолати бар'єр у 5%. Тоді "Самопоміч" навряд чи зможе вийти на 10%, але теж подолає виборчий бар'єр. Можливо, покаже результат минулих виборів. Але якщо додадуться два мільйони виборців на сьогодні неконтрольованих територіях, тоді їх відсотковий результат буде меншим", - припустив у коментарі РБК-Україна політолог Володимир Фесенко.