ua en ru

Вибори в Україні не відповідають міжнародним стандартам у важливих аспектах, - CANADEM

Автор: RBC.UA
Парламентські вибори в Україні не відповідають міжнародним стандартам у деяких важливих аспектах. До такого проміжного висновку дійшли міжнародні спостерігачі від CANADEM ("Mission Canada - Ukraine Election 2012").

Парламентські вибори в Україні не відповідають міжнародним стандартам у деяких важливих аспектах. До такого проміжного висновку дійшли міжнародні спостерігачі від CANADEM ("Mission Canada - Ukraine Election 2012").

Спостерігачі місії підкреслюють, що на даний момент продовжують спостереження за важливим процесом табуляції, який розпочався після закриття виборчих дільниць. Наразі вони не володіють достатньою інформацією, аби зробити остаточні заяви щодо виборів.

В той же час, на основі доступних на сьогодні спостережень, вони звітують про допущення під час проведення виборів 28 жовтня певних порушень, які ставлять під сумнів справедливість виборів.

Читайте також: "Опора" констатує регрес України щодо проведення демократичних виборів

Серед факторів, які негативно вплинули на проведення виборів у широкому розумінні, спостерігачі назвали такі:

• Ув'язнення провідних опозиційних лідерів та потенційних учасників виборчих перегонів, зокрема, Юлії Тимошенко та Юрія Луценка;

• Структурні переваги на користь правлячої партії;

• Неоднакове та несправедливе застосування деяких положень Закону України "Про вибори народних депутатів України";

• Неналежна процедура захисту виборчих прав та оскарження їх порушень;

• Суперечливі практики визначення меж виборчих округів;

• Використання адміністративного ресурсу для сприяння правлячій партії;

• Недостатньо визначені вимоги щодо фінансової звітності, аби дозволити виборцям та громадянському суспільству відстежувати грошові потоки, залучені до проведення кампанії;

• Недостатня прозорість в адмініструванні виборів на всіх рівнях;

• Нерівний доступ партій та кандидатів до представництва в окружних та дільничних виборчих комісіях;

• Тривожна кількість звинувачень та притисків кандидатів від опозиції;

• Суттєве обмеження свободи ЗМІ, підвищення концентрації медіа-ресурсів та збільшення кількості альянсів між медіа-ресурсами та політичними партіями;

• Неспроможність притягнення до відповідальності порушників виборчого законодавства.

Таке середовище стало передумовою для розгортання інших прикрих подій, зокрема, спроб підкупу виборців та рішення парламенту про встановлення камер на виборчих дільницях.

Безпосередньо в день виборів представники Mission Canada виявили порушення, що варіювалися від відкритого підкупу голосів та залякування виборців до голосування через представників (за довіреністю) і використання у кабінках для голосування ручок, чорнила яких зникають. Також спостерігалися порушення під час голосування на дому та недотримання правил щодо заборони ведення агітації у день виборів.

Водночас, були помічені і позитивні моменти, які зміцнюють надії громадян на демократичні реформи. Так, організація централізованого постійного реєстру виборців виявилася успішною. Крім того, незважаючи на тенденції обмеження свободи ЗМІ, громадські організації спромоглися ефективно організувати та активувати належний контроль виборчого процесу. Місцеві дільничні комісії знову продемонстрували загальну здатність проводити компетентне адміністрування дільниць для голосування. Більше того, наявна значна кількість кандидатів та партій свідчить про відсутність нестачі вибору.

На думку канадських спостерігачів, перепони на шляху демократичної реформи носять структурний характер, а їх подолання вимагає узгодженої політичної волі. Україна стоїть на перехресті, де представники певних інтересів прагнуть відвернути її від принципів свободи, демократії, верховенства права та поваги прав людини.

Водночас, спостерігачі дійшли висновку про те, що ці вибори не стали найпотужнішим проявом прозорості за останні роки проведення українських виборів.

Для створення справедливого виборчого середовища Україні потрібні структурні і правові реформи, а також механізми їх впровадження.

Остаточний звіт Mission Canada міститиме конкретні рекомендації урядові Канади щодо його реакції на зусилля українського народу підвищити здатність своїх громадян вільно здійснювати своє волевиявлення під час виборів в такій мірі, яка відповідає міжнародним нормам та передовим практикам, і яка відображає їхнє загальне колективне прагнення продовжувати розбудову власної країни. Рекомендації включатимуть точки зору щодо практик, які мають визначальне значення для всієї виборчої системи.

Відзначимо, "Mission Canada - Ukraine Election 2012" є незалежною місією спостерігачів за виборами, яка фінансується урядом Канади шляхом внесків Канадської агенції з міжнародного розвитку та Департаменту закордонних справ та міжнародної торгівлі. Mission Canada надіслала 65 довгострокових та 422 короткострокових спостерігачів до України для спостереження за підготовкою та проведенням парламентських виборів в Україні у 2012 р.