ua en ru

Вибори в РФ: низька явка й безліч порушень (фото)

Автор: RBC.UA
У Росії 14 жовтня в 77 суб'єктах Федерації відбулося понад 4 тис. регіональних і міських виборів. В Амурській, Бєлгородській, Брянській, Новгородській і Рязанській областях вибирали губернаторів, в декількох підмосковних містах - мерів. Незалежні спостерігачі вказують на дуже низьку явку виборців.

У Росії 14 жовтня в 77 суб'єктах Федерації відбулося понад 4 тис. регіональних і міських виборів. В Амурській, Бєлгородській, Брянській, Новгородській і Рязанській областях вибирали губернаторів, в декількох підмосковних містах - мерів.

Незалежні спостерігачі вказують на дуже низьку явку виборців. Експерти правлячої партії "Єдина Росія" відзначають, що в порівнянні з колишніми кампаніями порушень в ході голосування 14 жовтня стало менше. З цією думкою солідарні в ЦВК і МВС, проте спостерігачі вважають інакше.

Асоціація "Голос", кореспонденти якої спостерігали за ходом голосувань, отримала 800 повідомлень про допущені порушення. Найбільша кількість скарг прийшло з Хімок і Барнаула, Брянської і Саратовської областей. Найбільш популярними порушеннями стали вже знайомі по думським виборам "каруселі", а також вкидання і незаконна агітація. Крім того, зустрічалися факти підкупу виборців.

Читайте також: "Батьківщина" зніме 26 мажоритарників в інтересах "Удару"

У Брянську на деяких дільницях були зафіксовані рекордні цифри голосуючих за відкріпними посвідченнями. У Саратові і Енгельсі зареєстрували десятки випадків "каруселей", спостерігачі "Голосу" заявили про спроби вкидання бюлетенів. Аналогічні правопорушення були відзначені в Рязані, Краснодарі, Сочі, Барнаулі. Використовувалася і давно випробувана методика "будинків-примар" і "мертвих душ".

В той же час в ЦВК заявили, що отримали лише 55 скарг і звернень на порушення виборчого законодавства. Заяви надійшли з 17 суб'єктів Федерації, лідером виявилася Башкирія, звідки надійшло 8 звернень. У МВС повідомили про декілька фактів порушення законодавства, зокрема про припинені спроби вкидання і декількох випадків підкупу виборців.

Як заявив газеті "РБК daily" секретар бюро ради регіонального відділення "Справедливої ​​Росії" Владислав Вакаєв, допущені напередодні порушення можна розділити на дві великі категорії. До першої відноситься включення в списки виборців людей, які нібито є співробітниками підприємств з безперервним циклом виробництва, а також "модернізовані каруселі". "По місту курсували більше 300 екіпажів, по три-чотири молодих людини у кожному. У кожного з них був розпізнавальний вкладиш в паспорті, по якому видавалися бюлетені за інших людей. На цьому вкладиші була написане прізвище людини, за яку "карусельник" буде голосувати", - розповів "есер".

Читайте також: "Удар" зняв на користь "Батьківщини" 26 кандидатів, з них тільки двох по Києву

У Твері опозиціонери зіткнулися з масовим використанням фальшивих бюлетенів на виборах в міськдуми. У Брянській області також були зареєстровані випадки фальсифікацій. "Масштаб лиха вражає", - прокоментував ситуацію в регіоні кандидат у губернатори від КПРФ Вадим Потомський. Комуніст розповів про численні випадки "каруселей", в яких брали участь найняті за гроші студенти.

Голова "Справедливої ​​Росії" Микола Левич констатує, що з такою кількістю організованих "каруселей" партія ще не стикалася. "Організація "каруселей", в яких задіяні сотні автомобілів і тисячі людей - велика попередня робота, пов'язана з великими ризиками. Це говорить про те, що існує боязнь за реальний результат голосування", - заявляє депутат.

Більшість спостерігачів сходяться на думці, що "каруселі" стали найефективнішим способом "накрутки" голосів потрібного кандидата. Тим не менш, інформації про притягнення до відповідальності затриманих учасників "каруселей" поки не надходило.

У єдиний день голосування в 77 суб'єктах Федерації пройшли понад 4 тис. виборчих кампаній. Близько 24 млн громадян країни могли взяти участь у виборах мера, місцевого Законодавчих зборів або глави регіону, однак скористалися своєю можливістю трохи більше 30% виборців.

Відзначимо, в Україні парламентські вибори пройдуть 28 жовтня 2012 р. Вперше з 2002 р. вони будуть проведені за змішаною системою - 225 депутатів оберуть за партійними списками і стільки ж за мажоритарною системою в одномандатних округах. Участь у виборах братимуть тільки політичні партії - участь блоків, що складаються з партій, не передбачено. Офіційна виборча кампанія почалася 30 липня 2012 р. У боротьбі за депутатські крісла беруть участь більше 5 тис. кандидатів. Для проходження до Верховної Ради партії повинні подолати 5% бар'єр. ЦВК утворила 225 виборчих округів, середня кількість виборців в одному окрузі становить 161 140 осіб, допустиме відхилення від цієї чисельності - 12%. У Південно-Східних областях 106 мандатів, а в Центрально-Західних областях 119 мандатів. Попередні підсумки голосування ЦВК оприлюднить вже вночі після закриття виборчих дільниць. Офіційні результати виборів-2012 будуть опубліковані пізніше, після підрахунку документів з окружних комісій.