ua en ru

Вибори в РФ: "Єдина Росія" втратила конституційну більшість у Держдумі

Автор: RBC.UA
За даними на 08:00 за київським часом, за підсумками обробки 95,71% протоколів виборчих комісій в РФ на виборах в Державну думу партія "Єдина Росія" набрала 49,54% голосів виборців. Про це повідомив голова Центральної виборчої комісії (ЦВК РФ Володимир Чуров на прес-конференції в ЦВК РФ.

За даними на 08:00 за київським часом, за підсумками обробки 95,71% протоколів виборчих комісій в РФ на виборах в Державну думу партія "Єдина Росія" набрала 49,54% голосів виборців. Про це повідомив голова Центральної виборчої комісії (ЦВК РФ Володимир Чуров на прес-конференції в ЦВК РФ.

За КПРФ проголосували 19,16% виборців, "Справедлива Росія" набрала 13,22%, ЛДПР - 11,66%, "Яблуко" - 3,30%, "Патріоти Росії" - 0,97%, "Правоє дєло" - 0,59%, повідомив Чуров.

Таким чином, на даний момент в Держдуму проходять чотири партії: "Єдина Росія", КПРФ, "Справедлива Росія" і ЛДПР. Нагадаємо, на цих виборах у РФ встановлено 7%-ий прохідний бар'єр.

За попередніми даними, "Єдина Росія" отримає в Держдумі 238 мандатів, КПРФ - 92, "Справедлива Росія" - 64, ЛДПР - 56, повідомив Чуров. Це означає, що правляча "Єдина Росія" втрачає конституційну більшість у Держдумі, яку вона мала за підсумками попередніх виборів.

За його словами, явка на виборах в Держдуму склала 60,2%.

Як заявив журналістам секретар президії генради партії "Єдина Росія" Сергій Невєров, Борис Гризлов може залишитися спікером Державної думи VI скликання. Кандидатура Гризлова "влаштовує партію "Єдина Росія" в якості спікера нової Держдуми", сказав Невєров.

Зазначимо, за результатами Exit-poll (опитування на виході з виборчих дільниць), проведеного Всеросійським центром вивчення громадської думки (ВЦВГД), в Державну думу VI скликання проходять чотири партії: "Єдина Росія" (48,5% голосів), КПРФ (19,8%), "Справедлива Росія" (12,8%) і ЛДПР (11,42%). Exit-poll ВЦВГД було проведено 4 грудня 2011 р. Всього було опитано 250 тис. 994 осіб на 1 тис. 746 виборчих дільницях у 62 регіонах Росії.

Дані ВЦВГД дещо розходяться з даними exit-poll ФОМа. У ВЦВГД більше набирає "Єдина Росія" 48,5% проти 46% у ФОМа, "Яблуко" - 4,17% проти 3,6% і "Правоє дєло" - 1,1% проти 0,6%. У свою чергу ФОМ дає більш високі дані щодо голосування за КПРФ - 21% проти 19,8%, "Справедливу Росію" 14,1% проти 12,8%, ЛДПР 13,2% проти 11,4%. "Патріоти Росії" згідно з обома опитуваннями набирають 0,9% голосів виборців.

Вибори в Держдуму РФ завершилися 4 грудня в 19:00 за київським часом.

Нагадаємо, для проведення парламентських виборів у країні було створено майже 97 тис. виборчих ділянок. Вперше в історії Росії депутати Держдуми обиралися на п'ятирічний термін (раніше термін їх повноважень становив чотири роки). На 450 місць в російському парламенті претендували всі сім діючих в РФ в даний час політичних партій. У бюлетені для голосування були включені: "Справедлива Росія", ЛДПР, "Патріоти Росії", КПРФ, "Яблуко", "Єдина Росія" і "Правоє дєло". У минулих виборах в Держдуму брали участь 11 політичних партій з 15 зареєстрованих на той момент.

Контролювали хід голосування і підрахунок голосів, за даними ЦВК РФ, більше 500 тис. російських спостерігачів. Крім того, на вибори приїхали близько 700 міжнародних спостерігачів.

Вибори в Держдуму проходили за пропорційною системою: всі 450 депутатів палати обиралися за партійними списками. При цьому на цих виборах у федеральну частину списку партії могли включити до десяти осіб (раніше - не більше трьох). В російський парламент потраплять партії, що подолали 7-процентний бар'єр. При цьому, згідно із законодавством, у Держдуму повинні пройти не менше двох партій. В цілому партії, що подолали 7-процентний бар'єр, повинні набрати не менш як 60% голосів виборців. Якщо ж тільки одна партія долає встановлений бар'єр, то автоматично в парламент допускається наступна партія, яка займає друге місце за кількістю виборців, які віддали за неї свої голоси. Крім того, на цих виборах може бути випробувана законодавча новація: у випадку, якщо якась небудь партія набере від 5 до 7% голосів, вона буде представлена в Держдумі. Партія, що набрала від 5 до 6%, отримає один депутатський мандат, від 6 до 7% - два мандати.

Вибори вважатимуться такими, що не відбулися, якщо жодна партія не отримала 7 і більше відсотків голосів виборців, або якщо всі партії отримали в сукупності 60 і менше відсотків голосів виборців. Згідно з чинним законодавством РФ, вибори можуть бути визнані недійсними у випадках, якщо порушення, допущені при їх проведення, не дозволяють достовірно встановити результати голосування. Крім того, вибори можуть бути недійсними, якщо скасовані підсумки голосування на виборчих дільницях, списки виборців яких сумарно становлять не менше 25% від загальної кількості включених у списки виборців в цілому по країні. Якщо вибори депутатів Держдуми визнані такими, що не відбулися або недійсними, ЦВК призначає повторні вибори, які проводяться не пізніше ніж через чотири місяці з дня визнання виборів такими, що не відбулися або недійсними.

Підведення підсумків голосування по країні повинно завершитися не пізніше 19 грудня, офіційна публікація результатів голосування відбудеться не пізніше 24 грудня 2011 р.