ua en ru

Вибори в США: Клінтон і Трамп залишають конкурентів позаду

Вибори в США: Клінтон і Трамп залишають конкурентів позаду Конкуренція між Дональдом Трампом (ліворуч) та Хіларі Клінтон (праворуч) на виборах у США набирає обертів
День 15 березня 44 року (до нашої ери) - дата безславних "Березневих Ід", коли Юлій Цезар був убитий в Сенаті. Також, як це вбивство ознаменувало кінець правління Цезаря, так дата 15 березня стала останньою в президентській кампанії сенатора Марко Рубіо. При цьому свои позиції посилили республіканець Дональд Трамп та демократ Хіларі Клінтон.

День 15 березня 44 року (до нашої ери) - дата безславних "Березневих Ід", коли Юлій Цезар був убитий в Сенаті. Також, як це вбивство ознаменувало кінець правління Цезаря, так дата 15 березня стала останньою в президентській кампанії сенатора Марко Рубіо. При цьому свои позиції посилили республіканець Дональд Трамп та демократ Хіларі Клінтон.

Подібно до того, як усунення Цезаря стало ґрунтом для сходження нових політичних лідерів у Римі, так і 15 березня 2016 року прискорила зростання шансів губернатора Джона Кейсика на його просування від Республіканської партії (або, принаймні, його шансів номінуватися кандидатом на віце-президенти від Республіканської партії). Таким чином, виборці Флориди, Огайо, Іллінойс, Міссурі, Північної Кароліни та Північних Маріанських островів проголосували за кандидата партії на посаду президента США.

На боці республіканців бізнесмен Дональд Трамп. Він є лідером, який може виграти номінацію від республіканців з делегатами 460. Впритул за ним слід техаський Сенатор Тед Круз з 370 делегатами. На третьому місці - сенатор Флориди Марко Рубіо з 163 делегатами, а самі останні позиції займав ще один кандидат-республіканець - губернатор Огайо Джон Кейсик. Щоб виграти гонку і стати кандидатом на пост президента від Республіканської партії потрібні 1237 делегатів. Це означає, що гонка буде тривати довше, оскільки є ще 1401 делегатів, які досі не визначилися у своєму рішенні.

республиканцы

На боці демократів колишній держсекретар Хіларі Клінтон, вона лідер на висунення з 1231 делегатами. Їй протистоїть Берні Сандерс з Вермонта лише з делегатами 576. За правилами Демократичної партії необхідно 2383 делегатів, щоб виграти призначення. Таким чином, Клінтон подолала більше половини шляху до того, щоб стати кандидатом від Демократичної партії на пост президента. Тим не менш, Сандерс з майже 3000 залишаються для призначення делегатами, зберігає надії на перемогу.

делегати2

Як працює система делегатів?

По республіканській системі попередніх виборів (праймеріз), виборці в кожному штаті опускають свої бюлетені в урни за їхнього кандидата в президенти. Потім переможцю штату присвоюється певна кількість делегатів, що залежить від чисельності населення.

У той час як у праймеріз Демократичної партії делегати призначаються на пропорційній основі (наприклад, якщо кандидат Джонс отримує 60% голосів, то він отримує 60% делегатів), республіканські жорсткі правила. У республіканців вибір кандидата часто заснований на принципі: "переможець отримує все".

тобто, якщо кандидат Сміт отримує 51%, а кандидат Форд отримує 49%, то всі делегати присуджуються Сміту. Партія кожного штату-учасника приймає рішення всередині штату як будуть призначені делегати і в останні роки деякі штати зберегли систему "переможець отримує все", але розраховується це виборчим округом.

Таким чином, якщо є два виборчих округи в штаті, і кандидат Джонс отримує максимум голосів в окрузі, А кандидат Сміт - лідирує в окрузі Б, то всі делегати з округу А присуджуються Джонсу, також як і всі делегати з округу Б - Сміту. Все ж, правила змінюються в залежності від штату, яких суди постановили, що окремі сторони автономні у зміні правил, але за умови, що такі поправки не суперечать Конституції.

Два основні відмінності між правилами Демократичної і Республіканської партій наступні: по-перше, на боці демократів голоси делегатів нараховуються на пропорційній основі. Якщо кандидат Джонс виграв 51% голосів, то він отримує 51% делегатів.

Другим важливим відмінністю є те, що Демократична партія дає голоси суперделегатам. Суперделегатами стають високопосадовці такі як губернатори, сенатори, конгресмени. Вони автоматично отримують право голосу в якості делегата на вибори кандидата-демократа на пост президента.

Сумарне число делегатів і суперделегатів становить 4765. Хіларі Клінтон забезпечена сильною підтримкою виборних посадових осіб з боку провідної Демократичної партії, завдяки факту перебування її чоловіка на посаді президента, а також її власних досягнень.

Таким чином, з 1231 делегатів, Клінтон користується підтримкою 465 суперделегатів. Без підтримки більшості з організації Демократичної партії, її перевага над сенатором Сандерсом буде тільки 766-576 в рахунку делегатів.

Сандерс зі свого боку має тільки 25 суперделегатів, що підтримують його. В основному вони з північного сходу країни і являють левориентированных виборних посадових осіб. Все-таки ще не присудженими 2958 делегатами, гонка далека від завершення.

Після того, як попередні вибори і партійні наради закінчені, кожна партія проведе з'їзд, щоб обрати свого кандидата на пост президента.

Всім делегатам (включаючи і демократів, і суперделегатів), які були затверджені вибором виборців штату, буде запропоновано взяти участь і вибрати свого кандидата. В принципі, кожен делегат Клінтон буде голосувати за пані Клінтон як за президента в демократичних конвентах.

Проте не існує юридичного механізму, який би зобов'язував зробити цей вибір делегата. Оскільки делегати обираються місцевими виборцями у кожному штаті, спираючись на результати первинного відбору учасників конкурсу, кандидат у делегати Сандерса повинен продемонструвати, що він/вона зробила достатньо, щоб допомогти Сандерсу під час первинного туру.

В іншому випадку, дуже малоймовірно, що прихильники партії оберуть цієї людини. В теорії зустрічаються випадки (але на практиці рідко), стелс-кандидати обираються в якості делегатів, які потім переключають свої голоси в конвенти.

Проте є не більше, ніж кілька делегатів, які насправді роблять це. В американській системі, бути обраними в якості делегата для кандидата питання честі, і це виповнюється відповідально і серйозно.

Демократичні кандидати:

Хілларі Клінтон: незважаючи на несподіване висунення Барака Обами в Демократичну партію в 2008 році, Хіларі Клінтон (68 років), по суті, залишається головним претендентом на його заміну з тих пір. Однак позиції Хіларі Клінтон були ослаблені серією скандалів, пов'язаних з фінансами і національною безпекою. Крім того, різні скандали, пов'язані з часом перебування її чоловіка на посаді президента, створюють враження, що скандали завжди переслідують сім'ю Клінтон. Незважаючи на перемогу її чоловіка, як "аутсайдера" у 1992 році, Хіларі Клінтон сприймається як частина вашингтонської еліти, а в рік виборів політичні аутсайдери добре зберігають позиції.

клінтон

Фото: Екс-держсекретар США, кандидат від демократів Хілларі Клінтон

Сенатор Берні Сандерс: саме підтримка політичних аутсайдерів значною мірою підживлює кампанію сенатора Берні Сандерса, який сподівається стати першим президентом США єврейського походження.

Сандерс, избраннный як соціаліст більшою мірою, ніж демократ (але заручився підтримкою демократів у Сенаті), який раніше обіймав пост губернатора невеликого штату Вермонт. З моменту обрання Барака Обами, підтримка соціалістичних ідей серед виборців віком до 30 років, зросла майже половину у цій віковій категорії електорату.

В результаті, американські виборці стають все більш відкритими до популістської привабливості соціалізму. Ця «хвиля соціалізму» надала життєздатність 73-річному Сандерсу в цьому виборчому циклі. Враховуючи таких політиків, як віце-президент Джо Байден, який все менше прагне до висунення від Демократичної партії, і інших, як губернатор штату Меріленд Томас о'меллі, вийшов з гонки, Клінтон і Сандерс залишаються суперниками.

сандерс

Фото: сенатор Берні Сандерс, кандидат від демократів

Клінтон вже виграла виборні тури в Айові, штатах Невада, Південна Кароліна, Алабама, Американське Самоа, Арканзас, Джорджія, Массачусетс, Теннессі, Техас, Вірджинія, Луїзіана, Міссісіпі та Північних Маріанських островах. Як показує вам карта, Клінтон домінувала в південній частині США. Що стосується Сандерса, до 15 березня він виграв у Нью-Гемпширі, Колорадо, Міннесота, Оклахомі, його рідному штаті Вермонт, а також в Канзасі, Небрасці, Мені і Мічігані. База підтримки Сандерса була зосереджена на північному сході і Середньому Заході.

Вчора, 15 березня Хілларі Клінтон виграла праймеріз у Флориді, Північній Кароліні і Огайо. Вона також випереджає свого основного конкурента Берні Сандерса в Іллінойсі, але поступається йому в Міссурі. Тим самим колишній держсекретар США зміцнила свої позиції в боротьбі за висунення кандидатом на президентський пост від Демократичної партії.

Республіканські кандидати:

На боці республіканців гонка була набагато більш складною. Рік тому, колишній губернатор Флориди Джеб Буш (він же брат екс-президента Джорджа Буша) був лідером від Республіканської партії.

Однак електорат не влаштовує "ще один президент Буш", особливо незабаром після президентства батька і брата Джеба (цей «виснажливий фактор» також впливає на Хіларі Клінтон, але в меншій мірі).

Таким чином, велика кількість кандидатів набрали гонку. В їх числі були сенатор Тед Круз, сенатор Марко Рубіо, губернатор Огайо Джон Кейсик, губернатор Нью-Джерсі Кріс Крісті, колишній губернатор Арканзасу Майк Хакабі, колишній генеральний директор Hewlett Packard Карлі Фіоріна, афро-американський нейрохірург Бен Карсон і сенатор Ренд Пол Кентуккі.

Дональд Трамп: незважаючи на те, що бізнесмен-мільярдер Дональд Трамп несподівано включився в гонку лише в липні минулого року, він вже встиг змінити динаміку виборів.

У Трампа прямий зв'язок з виборцями за рахунок використання популістських гасел, а також у нього в активі постійні атаки на адресу політичного эстеблишмента Вашингтона.

Республіканські виборці сподівалися, що вибір республіканського Конгресу в 2010 році дав би їм можливість зупинити Обаму від переходу курсу країни до політики лівого спрямування.

Перемога республіканців, тобто, отримання контролю над Сенатом в 2014 році, також повинна була допомогти цим зусиллям. Тим не менш, розуміння того, що республіканський Конгрес не зробив достатньо для боротьби з політикою Обами, розлютило Республіканський електорат і призвело до розчарування керівництвом партії.

Розчарування в традиційних лідерах партій, таких, наприклад, як Джеб Буш, призвело до зростання підтримки Дональда Трампа. Трамп, 69-річний бізнесмен-мільярдер з Нью-Йорка, телевізійна знаменитість, відомий своєю колишньою власністю театралізованих «Міс Всесвіт» і хостингом реаліті-шоу "The Apprentice".

трамп

Фото: бізнесмен, кандидат від республіканців Дональд Трамп

Сенатор Тед Круз: інший бенефіціар розчарування в традиційних лідерах партії, сенатор від штату Техас Тед Круз. Круз, 45-річний американець кубинського походження, закінчив юридичний факультет Гарвардського університету, працював в офісі генерального прокурора президента Буша і був обраний в Сенат у 2012 році. Незважаючи на більш традиційні політичні переконання Круза, його не вітають інші сенатори-республіканці Джон Маккейн, наприклад, які вважають Круза дуже амбітного і консервативного.

круз

Фото: Сенатор Тед Круз, кандидат від республіканців

Сенатор Марко Рубіо: 44-річний сенатор Флорида кубино-американського походження з Майамі. Він переміг популярного губернатора, щоб стати сенатором від Флориди і мав шалений успіх у політичній кар'єрі. З ростом населення у Флориді, цей штат стає все більш потужним політично. Після початкового етапу змагання Джеб Буш вийшов з гонки в Південній Кароліні, і сенатор стає фаворитом Республіканської партії.

рубіо

Фото: сенатор Марко Рубіо, кандидат від республіканців

Губернатор Джон Кейсик: 64-річний губернатор штату Огайо грає ключову роль в висунення від республіканської партії. З Огайо вийшли вісім президентів США, та всі вони були республіканцями. Кейсик має репутацію ефективного губернатора і сумлінного ставиться до бюджету в якості конгресмена. Жоден кандидат від Республіканської партії на пост президента ніколи б не здобув перемогу на виборах без підтримки штату Огайо.

джон

Фото: губернатор штату Огайо Джон Кейсик

До 15 березня Трамп виграв етап змагання в штатах Південна Кароліна, Вірджинія, Алабама, Арканзас, Джорджія, Массачусетс, Теннессі, Вермонт, Вірджинія, Кентуккі, Луїзіана, Гаваї, Мічиган, і Міссісіпі. Таким чином, його сила була зосереджена на півдні та на північно-сході. Сенатор Круз виграв у штатах Айова, Аляска, Оклахома, його рідному штаті Техас, Вайомінг, Канзас, Мен, і Айдахо. Рубіо заробив перемоги в штаті Міннесота, Пуерто-Ріко та в окрузі Колумбія. Кейсик ще не виграв ні в одному штаті, але виграв у багатьох виборчих округів.

За результатами 15 березня мільярдер Дональд Трамп виграв праймеріз Републиканской партії ще в трьох штатах і близький до перемоги в четвертому. Він здобув перемогу в Іллінойсі, Північній Кароліні та Флориді. У кожному з цих штатів він отримав більше 40% голосів. Єдина поразка Трамп зазнав в Огайо, де переможцем виявився місцевий губернатор Джон Кейсик. Найбільш переконливу перемогу мільярдер здобув у Флориді, де на 18% випередив діючого сенатора від цього штату Марко Рубіо. Сам же Рубіо був змушений покинути гонку за підсумками 15 березня.

Хоча призначення кандидатів від кожної з партій 15 березня не відбулося, є моменти, на які варто звернути увагу.

1. По-перше, це було "зробити або померти" для сенатора Рубіо в своєму рідному штаті Флорида. Саме із-за поразки у Флориді, він був змушений вийти з президентської гонки. Як говориться, якщо ви не можете уявити свій штат на первинному турі, то як ви зможете представити його на загальних виборах?

Рубіо працював на те, щоб максимізувати на виборах явку американців кубинського походження, але, враховуючи, що основні електоральні сили партії знаходяться в північних аграрних районах, цього було недостатньо.

2. Перемога губернатора Джона Кейсика у своєму рідному штаті Огайо має важливе значення з двох причин. По-перше, це демонструє, що Трамп може бути переможений традиційним республіканцем в основному штаті. По-друге, після того, як Рубіо втратив Флориду, Кейсик збільшує свої шанси стати кандидатом на пост республіканського віце-президента.

Від Огайо 66 делегатів і після виборного туру по штату важко припустити, де б Кейсик зміг виграти ще раз. Однак положення "повинен перемогти" для республіканця актуально в листопаді. Без цього в даний час немає вірного шляху до президентства. Таким чином, перемога Кейсика над Трампом зробить його безцінним для будь-якого кандидата республіканців.

3. На боці демократів Хілларі Клінтон рішуче набирала голоси для перемоги у Флориді, Огайо і Північній Кароліні, але трохи програвала Сандерсу в сусідньому штаті Іллінойс і Міссурі. В результаті перемоги в трьох штатах дозволили Клінтон ще на крок присунулася до перемоги.

4. На боці республіканців, за винятком Флориди і Огайо, як і очікувалося, Трамп переміг Круза в штатах Іллінойс, Міссурі і Північній Кароліні. Трамп буде продовжувати вигравати з безліччю голосів.

Що далі?

У республіканців є тижневу перерву до 22 березня, коли виборці в Арізоні (50 делегатів і рідний штат сенатора Маккейна), Юта (48 делегатів) і Американське Самоа (22 делегати) будуть голосувати (120 делегатів). Для демократів: вони також будуть голосувати 22 березня в Арізоні (85 делегатів), штат Юта (37 делегатів) і Айдахо (27 делегатів) в загальній складності 149 делегатів.

Очевидно, не буде ніякої ясності з кандидатами до кінця березня, але гонка скоротить число кандидатів на республіканській стороні, у той час, як демократичні кандидати будуть продовжувати свій довгий процес висунення кандидатур.