Вибори мера Києва: мляве тренування перед президентською грою
Вибори мера Києва і Київради - проблема як для влади, так і для опозиції. Сьогодні стоять два ключових питання: коли відбудуться вибори і чи зможе опозиція висунути єдиного кандидата, який переможе голову Київської міськдержадміністрації (КМДА) Олександра Попова? І те, і інше питання на сьогодні залишаються відкритими.
Парламент повинен встановити дату виборів столичного голови та Київради під час першої лютневої сесії. Це частково підтвердив нардеп Володимир Бондаренко (фракція «Батьківщина»), голова підкомітету з питань виборчого законодавства та об'єднань громадян парламентського комітету з питань держбудівництва і місцевого самоврядування. «Гранична дата виборів - 16 червня. І ми говорили на засіданні комітету: щоб встигнути навіть до цієї дати, все приймати треба гранично швидко. Тому це питання ми будемо піднімати на першому ж засіданні нашого комітету на початку лютого, щоб встигнути внести узгоджений проект рішення до сесійної зали», - сказав РБК-Україна Бондаренко.
Втім, питання з датою виборів Київради та мера давно вийшов за рамки правового поля, про що ще минулого року докладно розповідав заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера.
Читайте також: Магера: Вибори мера Києва мають відбутися у 2012 р
Ситуація ускладнюється тим, що в держбюджеті-2013 не закладені кошти на проведення виборів Київради та столичного мера, а внесення змін в основний фінансовий документ країни можливо не раніше останніх чисел березня - перших чисел квітня, по закінченню першого кварталу. Це в інтерв'ю РБК-Україна підтверджував і перший віце-спікер ВР Ігор Калетник.
В крайньому випадку, якщо не будуть прийняті зміни до держбюджету, кошти зможе виділити Кабінет міністрів. Але відповідне рішення уряду, на думку аналітиків, можливе лише в разі впевненості влади в перемозі свого кандидата. На сьогодні такої впевненості немає, особливо, якщо «Батьківщина», «Удар» і «Свобода» висунуть єдиного кандидата на посаду міського голови.
Наприклад, за словами керуючого партнера Active Group, соціолога Андрія Єременка, за даними опитування, проведеного в Києві в кінці грудня 2012 р., за Віталія Кличка готові проголосувати понад 30% респондентів. А за голови КМДА Попова - близько 14%. «Але парадокс в тому, що самі кияни не вірять в перемогу опозиційного кандидата. У перемогу Кличка вірять 15%, а в перемогу Попова - майже 30%», - сказав соціолог.
За даними ще одного опитування, проведеного перед Новим роком соціологами з КМІС, рейтинг Попова перевищує 20%. При цьому рейтинг Кличко - вище 30%. Всі інші представники опозиції - потенційні кандидати в мери, знаходяться далеко внизу.
Таким чином, найбільші шанси на перемогу від опозиції є у лідера партії «Удар» Кличка. Але питання в тому, а чи погодиться сам Кличко балотуватиметься на посаду міського голови столиці? Навіть враховуючи, що в президентську гонку краще вступати з позицій столичного голови, ніж лідера однієї з парламентських фракцій.
Опитані представники «Удару» не змогли дати чіткої відповіді на просте запитання: буде чи ні їх лідер йти на вибори мера Києва. Наприклад, нардеп Павло Розенко ухильно сказав, що зараз ідуть консультації.
І консультації, судячи з розмов у кулуарах Верховної Ради і штабах партій, йдуть неабиякі. Схоже, що Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов дружно забули про обіцянку, даному ними під час парламентської кампанії Віталію Кличку підтримати його на виборах мера. Кого тільки не називають в якості кандидата від об'єднаної опозиції: Миколи Томенка, Олександру Кужель, Володимира Бондаренка... Більше того, навіть у «Свободі» говорять про те, що Андрій Іллєнко, який переміг секретаря Київради Галина Герега на окрузі №215, цілком може позмагатися в боротьбі за крісло голови Києва. При цьому, ніхто з потенційних кандидатів не хоче ділитися суттю переговорів. Обмежуються загальними фразами.
Читайте також: Вибори мера Києва пройдуть згідно із законом про вибори, який діє на сьогоднішній день, - Лавринович
Тим часом, у Партії регіонів теж коментують можливість перемоги єдиного кандидата від опозиції в Києві, як майбутнього претендента на крісло Президента. Такої думки, зокрема, дотримується нардеп від ПР Володимир Олійник. «В умовах ув'язнення Юлії Тимошенко, боротьби в «Батьківщині»з Арсенієм Яценюком, приходом до парламенту Олега Тягнибока, всі з них приміряють на себе президентські лаври. Тому вибори в столиці будуть пробної щепленням, вони розкриють всі ці проблеми», - сказав РБК-Україна Олійник.
При цьому, небезпеки, які таять в собі наслідки керівництва Києвом, можуть змусити Кличка відмовитися від участі в боротьбі за крісло мера. «Щоб бути ефективним мером, потрібно бути господарником, а не політиком, як Віталій. Неминуче зниження рейтингу на посту градоначальника явно не потрібно Кличко напередодні 2015 Саме тому в «Ударі» і мовчать щодо виборів мера», - припустив Олійник.
Ще одна фігура-важковаговик, яка приміряє на себе повноваження мера столиці - Петро Порошенко. В кінці минулого року, розповідають джерела в КМДА, відбулася цікава історія. Мовляв, Порошенко зумів домовитися з Віктором Януковичем про своє призначення головою КМДА, після чого вельми стурбований Попов довго переконував Президента у своїй незамінності і сверхлояльності. І Попову вдалося вдалося випросити для себе карт-бланш на керівництво Києвом до виборів мера, а також запевнення, що саме Попов стане єдиним кандидатом від влади на посаду міського голови. «Після зустрічі з Президентом, Попов зібрав вузьке коло і оголосив, що буде сам керувати своїм виборчим штабом, а заступником з ідеології у нього буде Леонід Новохатько (заступник голови КМДА, - ред.)», - сказав співрозмовник в мерії.
Читайте також: Черновецький поза часом: Повноваження мера 3 червня не закінчаться (фото, відео)
Втім, за даними джерел в оточенні Порошенка, історія з КМДА дещо спотворює реальну картинку. Мовляв, розмови в даному напрямі ведуться, але ніяких чітких домовленостей або конкретних пропозицій щодо посади голови КМДА або інших вакансій немає. При цьому ніхто не заперечує, що Порошенко однозначно буде брати участь у виборах в Києві - чи то як кандидат на посаду мера, чи то як негласний керівник руху, метою якого є заведення в Київради потрібнх людей. «Мова не про списки партій, а про мажоритарників», - відзначило джерело, близьке до Порошенка.
Але хто б не переміг на виборах мера, він зіткнеться з проблемою розподілу повноважень міського голови і голови КМДА. У ВР зареєстровано декілька законопроектів щодо повернення до старої норми (коли головою КМДА призначається мер), але шансів на те, що ці законопроекти будуть прийняті, майже немає. Тому прагнення стати міським головою Києва, швидше, є суто політичною амбіцією, аніж прагненням навести порядок у Києві.
Анна Стешенко