ua en ru

Вибори мера Києва: конкуренти Кличко борються за вихід у фінал

Вибори мера Києва: конкуренти Кличко борються за вихід у фінал За час, що залишився до виборів, Віталій Кличко не встигне наростити рейтинг настільки, щоб перемогти в першому турі

До виборів мера Києва залишився рівно місяць. Поки що жодна з солідних соціологічних контор не оприлюднила результати опитувань щодо рейтингу кандидатів на цей пост. Тим часом штаби кандидатів намагаються "запустити" в ЗМІ потрібну їм інформацію про зростання популярності саме їх підопічного.

Єдине, в чому сходяться фактично всі серйозні учасники виборів, - чинний мер Віталій Кличко не зможе перемогти в першому турі. При цьому в другому раунді виборів кожен з штабів бачить саме свого кандидата.

РБК-Україна спробувало розібратися, який зараз реальний рейтинг кандидатів, хто з них може "прирости" за час, що залишився до виборів, і хто є головними суперниками Кличка в боротьбі за крісло столичного мера.

Старі знайомі і новачки

Реєстрація кандидатів на посаду мера Києва ще не закінчилася, дедлайн - 30 вересня. Але вже зараз відомо, що деякі політики, які раніше анонсували свій похід на вибори, від цього відмовилися.

Перш за все, мова йде про народного депутата від "Народного фронту" Леоніда Ємця. Раніше він навіть розміщував на столичних вулицях білборди зі своєю рекламою і обіцяв, що буде брати участь у виборах, навіть якщо НФ відмовиться висувати його кандидатуру. Але його плани змішав спільний похід на вибори "Народного фронту" та "Блоку Петра Порошенко".

"Наша партія не йде на вибори і не висуває кандидатів, тому я теж не буду висуватися", - заявив з цього приводу Ємець.

Втім, вНФ запевняють, що він просто не міг самостійно потягнути виборчу кампанію на виборах мера Києва, а його патрон Микола Мартиненко відмовився спонсорувати молодого політика.

У свою чергу "Свобода" на цей раз буде представлена на виборах екс-нардепом Олександром Мирним, якого називають одним із спонсорів партії. Зазначимо при цьому, що на минулих виборах столичного голови "свободівців" представляв нардеп Андрій Іллєнко, який до того ж вже двічі обирався до парламенту за київському окрузі №215. Ще один досить відомий у столиці "свободівець" - киянин Юрій Левченко - має непоганий рейтинг у Шевченківському районі столиці (округ №223).

Тим не менш, "Свобода" висунула маловідомого в столиці Мирного. Сам кандидат сказав РБК-Україна, що, на відміну від молодих Іллєнко та Левченко, він "не політик в чистому вигляді і має великий досвід госпдіяльності".

Нагадаємо, Олександр Мирний є власником агрохолдингу "Агрос-Віста".

"Більше 20 років у мене власна справа, тому партія виходила ще й і з цих міркувань", - зазначив Мирний.

З "звичних" для Києва політиків на вибори, крім чинного мера Віталія Кличка (висунутого БПП), йдуть экс-градоначальник Олександр Омельченко (партія "Єдність") і экс-голова КМДА Володимир Бондаренко ("Батьківщина").

При цьому вперше у виборах мера Києва буде брати участь така кількість "нових" кандидатів. Найвідоміші з них - нардеп Борислав Береза (позафракційний; балотується від партії "Рішучі громадяни"), власник мережі ресторанів "Наша карта", депутат Київради Сергій Гусовський, (голова фракції "Самопомочі", від якої балотується), а також екс-заступник голови Дніпропетровської ОДА Геннадій Корбан (від "Укропу").

Крім того, вулиці столиці заполонили білборди Сергія Думчева, який балотується від загадкової партії "Рух за реформи".

Другим будеш?

Як соціологи, так і учасники виборчої гонки сходяться в одному: її фаворит - Віталій Кличко. Щоб зрозуміти, хто може реально конкурувати з екс-боксером, РБК-Україна звернулося до представників відомих соціологічних компаній і штабів кандидатів з проханням надати наявні в них дані соціологічних досліджень. Примітно, що оприлюднити цю інформацію публічно відмовилися всі. Соціологи - тому що, на це немає дозволу замовників, кандидати - тому що ці дані для внутрішнього користування.

У той же час практично кожен кандидат стверджує, що саме він вийде з Кличком у другий тур. Причому в самому штабі Віталія Кличка впевнені - насправді, конкуренцію йому на фініші складе Олександр Омельченко. В неофіційних розмовах працівники штабу партії БПП навіть називають цифри їх внутрішньої "соціології": Кличко - 25%, Омельченко - 15%, інші відстають.

При цьому в ЗМІ активно поширюється інформація, що вихід Омельченко у другий тур - частина стратегії кампанії Кличка. Мовляв, вибираючи між минулим і сьогоденням, люди проголосують за сьогодення. В якості аргументу наводиться історія президентських виборів 1999 р. Нагадаємо, тоді виборці в другому турі проголосували не за Леоніда Кучму, а проти лідера КПУ Петра Симоненка.

Втім, сам Олександр Омельченко не вважає себе технічним кандидатом для Кличка.

"З чого ви взяли, що якщо ми з Кличком вийдемо у другий тур, то я обов'язково програю? Я цілком можу і перемогти", - заявив Омельченко РБК-Україна.

Своїми основними конкурентами він вважає Віталія Кличка, Борислава Березу, Володимира Бондаренка та Сергія Гусовського. "У всіх нас є шанси пройти в другий тур", - резюмував політик.

Причому, за словами Омельченка, його штаб ще не робив соціологічних вимірів.

"Ми фактично почали кампанію минулого тижня - розмістили рекламу на декількох білбордах. Мені мої співробітники сказали, що зараз "соціологію" робити рано. Ми будемо її проводити за тиждень до виборів", - зазначив екс-мер Києва.

В Омельченко бачить конкурента і Бореслав Береза, однак він не згоден з тим, що екс-мер Києва зараз випереджає його.

"Останній раз ми робили "соціологію" позаминулого тижня, в штаб вона надійшла 21 вересня. Дані озвучувати не хочу, можу сказати лише, що на першому місці Кличка, а на другому я, і між нами невеликий розрив. Причому, я продовжую "рости". Так, що, думаю, в найближчі два-три тижні наші з ним рейтинги зустрінуться", - упевнений Береза.

З самого початку кампанії у другому турі разом з Кличком бачив себе і Геннадій Корбан. Про це він розповів РБК-Україна ще 26 серпня на презентації символіки партії "Укроп". Тоді ж він зізнався, що в Києві його рейтинг на той момент складав 2%.

Зараз, коли всю столицю заполонили білборди та сітілайти із зображенням Корбана, його впізнаваність, звичайно, зросла. Втім, рейтинг кандидата, за закритою соціології його штабу, зараз становить 5,5%, в той час як рейтинг Кличка - 19,5%. А ось про те, хто розташувався між цими кандидатами, штабісти "Укропу" мовчать.

Поки що не замовляв соціологічних досліджень і Сергій Гусовський. При цьому співрозмовник РБК-Україна в його штабі заявив, що кандидат відчуває себе досить упевненим у перемозі, хоч і не на всі 100%. Тим не менш, ресторатор не бачить сенсу проводити соцзаміри.

Представники "Батьківщини" та "Свободи" також заявляють, що поки що не проводили "соціологію", а зі штабом Сергія Думчева РБК-Україна зв'язатися не вдалося.

Вердикт соціологів

У свою чергу відомі соціологічні компанії не поспішають ділитися даними про заміри рейтингів. Але в неофіційних бесідах представники КМІС і соціологічного агентства "Рейтинг", які проводили опитування у вересні, розповідають, що зараз трійка лідерів мерських перегонів виглядає так: Кличко, Береза, Омельченко (цікаво, що партійна "трійка" виглядає інакше: БПП, "Самопоміч", "Батьківщина").

Причому соціологи стверджують: рейтинги всіх трьох кандидатів продовжують рости. Як і у решти претендентів на перемогу, зокрема у Гусовського, на якого працює високий рейтинг "Самопомочі" в столиці, і Бондаренко, у якого схожа історія з "Батьківщиною".

При цьому ймовірність того, що Кличко переможе в першому турі (нагадаємо, для цього йому потрібно набрати більше половини голосів виборців), соціологи оцінюють як вкрай низьку. Мовляв, навіть з урахуванням того, що мер балотується від БПП і на нього працює адмінресурс, до дня виборів його рейтинг не перевищить 40%. У той же час аналітики вважають, що Кличко в другому турі досить легко переможе як Березу, так і Омельченко.