Вибори-2014: про безсилість відсьогодні чинного закону
Пік передвиборчої агітації, зазвичай, припадає на останній тиждень виборчої кампанії. Водночас на цих виборах Верховної Ради близько 30% українців, які планують голосувати, досі не визначилися, навпроти яких кандидатів і політичних партій поставлять позначку в бюлетенях. Громадські активісти констатують, що саме в останній тиждень виборчої кампанії іде найбільш масштабний підкуп виборців. А от в МВС переконують, що зменшити масштаб підкупу виборців допоможе закон про посилення відповідальності за фальсифікацію виборів, який набув чинності саме сьогодні - за три дні до дня голосування. Така впевненість МВС в багатьох викликає посмішку.
Закон, що серед іншого передбачає кримінальну відповідальність за підкуп виборців, був ухвалений парламентом 14 жовтня.
Відсьогодні покарання за фальсифікацію виборів у Кримінальному кодексі посилено. Зокрема, тепер за перешкоджання діяльності членів виборчих комісій, спостерігачів та участі громадян у виборах із застосуванням насильства, а також пошкодження майна каратиметься позбавленням волі терміном від 2 до 5 років (у попередній редакції було до 3 років), а за подання неправдивих відомостей про виборців до Державного реєстру саджатимуть на 1-3 роки, за підробку бюлетенів та протоколів виборчих комісій - на 3-7 років, за знищення чи фальсифікацію виборчої документації - на 5-7.
Що ж стосується такого поширеного явища в Україні, як підкуп виборців, то тепер відповідальність несе не лише, той, хто підкуповує виборців, але також і сам виборець. Порушенням вважається не лише продаж голосу, а навіть сама згода чи обіцянка продати свій голос, і передбачається покарання у вигляді штрафу від 100 до 300 неоподаткованих мінімумів або обмеження волі до 2 років.
Той же, хто підкуповує виборця, карається позбавленням волі до 3 років. Якщо підкуповувати не окремих виборців,а цілі установи чи підприємства, то передбачається позбавлення волі від 2 до 4 років.
Звучить все це, звісно, страшно. А от на ділі... Соціолог Ірина Бекешкіна вважає, що закон жодним чином не вплине на зменшення рівня фальсифікації.
"Це вже запізно... Це треба було робити раніше, наприклад на початку виборчої кампанії. Вже всі майданчики зроблені, вже всі концерти провели, а зараз це так, навздогін. Тому це особливо ніяк не вплине, бо вже все куплено і за все заплачено", - заявила у коментарі РБК-Україна Бекешкіна.
Соціолог додає, що кандидати все одно знаходитимуть легальний спосіб підкупу виборців. "Знаходяться різні більш менш легальні засоби для того, щоб підкупити виборців. Ніхто не забороняє платити за агітацію та ін." - впевнена вона.
Варто також додати, що закон немає зворотної дії, а отже всі порушення, які були вчинені до сьогодні, каратимуться за попереднім законодавством, що є важливою деталлю, враховуючи те, що виборча кампанія фактично завершується.
Натомість радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко в ухваленні цього закону вбачає важливий механізм протидії підкупу виборців. "Головна різниця щодо підкупу виборців сьогодні і 2012 р. це те, що в 2012 р. підкуп виборців - це була державна політика клану Януковича. В нього було завдання створити більшість у Верховній Раді за будь-яку ціну і МВС, прокуратурі давалися вказівки, що певні люди повинні обратися будь-якою ціною, а що вони будуть робити, абсолютно неважливо: підкуповувати, погрожувати... Сьогодні держава такого завдання не ставить і уряд, і президент, і Верховна Рада працюють в рамках закону..." - заявив журналістам Геращенко.
Водночас в МВС визнають, що за підкуп виборців важко буде притягнути до відповідальності самих кандидатів в народні депутати. "Довірені особи, як правило, не здають свого кандидата, тому що він їх захищає, забезпечує їм юридичну підтримку. Будемо говорити відверто, що до самого кандидата в депутати дійти складно, але в такому разі повинні постраждати ті люди, які пішли на порушення закону, скуповуючи голоси виборців", - зазначає радник міністра.
І громадські активісти, і юристи наголошують на тому, що виконання цього закону залежатиме перш за все від того, наскільки добре свої обов'язки виконуватимуть працівники МВС.
Координатор громадянської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська каже, що на заяву про перешкоджання діяльності і погрози спостерігачу мережі в МВС відреагували тільки тоді, коли справу на особистий контроль взяв міністр Арсен Аваков. "В день нападу, коли наш спостерігач прийшов в райвідділок, то міліція могла виїхати на місце події, застати їх там, оскільки агітаційний захід продовжувався, але міліція тоді не виїхала. Тим не менше сьогодні зроблені певні висновки на рівні міністерства, і міліція дуже активно розпочала розслідування", - розповіла на прес-конеференції Айвазовська.
В покарання головних фальсифікаторів не вірить і юрист Станіслав Батрин. "Ухвалення закону не вплине ніяк. Кожні вибори, які відбуваються в країні, вони супроводжуються тим, що головні фальсифікатори, головні виконавці є безкарними. Якщо люди, які займалися підкупом виборців, зацікавлені кандидати, якщо вони платять кошти, то в ніякому разі посилення кримінальної відповідальності не вплине на процес підкупу виборців", - зазначив він в коментарі РБК-Україна.
За словами юриста, головною проблемою є те, що фальсифікатори виборів почуваються безкарними.
Він також додав, що між фактом фіксації порушення виборчого законодавства і фактом направлення справи до суду є дуже великий проміжок часу. "Як показує практика, тоді зацікавлені гравці встигають завжди за своїх посібників домовитись. Більше того, якщо ці посібники будуть переможцями виборів, то взагалі втрачається можливість, як показує практика переслідування злочинців", - пояснив Батрин.
У те, що закон зупинить підкуп виборців, мало вірить і правозахисник Євген Захаров. "Можливо, це декого стримає, але будуть такі, яких не стримає, бо вони будуть вважати, що все одно їх не покарають. Ставлення до права і до цих заборон дуже нігілістичне у людей. Люди звикли до того, що за такі речі насправді не карають. Згадайте, які були фальсифікації у 2004 р., а нікого серйозно не покарали. Внаслідок цього і буде таке ставлення людей. Все залежатиме від того, як міліція ці справи розслідуватиме", - заявив РБК-Україна Захаров.
Отже, закон, якщо і вплине на зменшення підкупу виборців, то вже не на цих, а на наступних виборах. І те за умови, що головні фальсифікатори і продавці голосів справді будуть покарані. Тоді виборці зрозуміють, що продаж голосу має серйозні наслідки. А так... до виборів залишилося 3 дні...
Тетяна Шпайхер