ua en ru

Вибори-2012: У Запорізький області опозиційним партіям пророкують лише 10% голосів

Автор: RBC.UA
Запорізька область вже довгий час належить до тих регіонів України, де Партія регіонів має стабільно велику підтримку. Аналіз мажоритарних округів підтверджує, що лише кандидати від партії влади мають найбільші шанси на перемогу, пише BBC-Україна.

Запорізька область вже довгий час належить до тих регіонів України, де Партія регіонів має стабільно велику підтримку. Аналіз мажоритарних округів підтверджує, що лише кандидати від партії влади мають найбільші шанси на перемогу, пише BBC-Україна.

Партія регіонів домінує на всіх рівнях управління. Згідно із результатами останніх місцевих виборів 2010 р., у всіх місцевих радах Партія регіонів отримала більшість. Картину доповнює той факт, що серед міських голів лише двоє були представниками інших політичних сил, а через деякий час і Олександр Сін ("Батьківщина"), і Наталя Мусієнко ("Сильна Україна") увійшли до складу Партії регіонів.

На початку літа, тим не менше, рейтинг підтримки Партії регіонів в області, згідно із соціологічними опитуваннями, становив не більше 27%. Так, за даними Центру Разумкова, партію влади в Запоріжжі і області підтримувало 26,5% виборців. На другому місці перебувала КПУ з рейтингом 12,3 %. Також помітний рейтинг мали "Батьківщина" та "Удар" (12,5% і 8,3% відповідно). Інші партії в області мають рейтинг менше 5%.

Читайте також: На друге місце в Одеській області реально претендує "Удар"

Говорячи про перспективи головних політичних сил в області у змаганні за партійну частину Верховної Ради, експерти прогнозують, що списки опозиційних партій візьмуть близько 10%, шанси опозиційних кандидатів у дев'яти мажоритарних округах області оцінюють значно скромніше.

"Політичне флюгерство" - не завада

Серед фаворитів передвиборчих перегонів на Запоріжжі - давно відомі на місцях особи, які свого часу змінили не одну політичну силу, а зараз висунуті або Партією регіонів, або комуністами, або ж йдуть самовисуванцями.

Яскравими прикладами такого "політичного флюгерства" є Євген Карташов та Олександр Дудка, які обіймали керівні посади навіть у часи, як заявляють регіонали у політрекламі, "помаранчевої руїни". Саме такі люди, на думку губернатора Олександра Пеклушенка, яку він висловив на форумі Запорізької обласної організації Партії регіонів 21 серпня "...не тільки збережуть досягнення області, а й примножать їх. Перемога представників Запоріжжя стане запорукою успішного розвитку нашого регіону".

Застосування адмінресурсу, переслідування потенційних конкурентів, відсутність будь-якої альтернативи з боку опозиції - ось головні риси цьогорічної виборчої кампанії в Запорізькій області. Довготерміновий спостерігач від "Опори" в окрузі №80, Федір Бароненко розповідає, що дуже часто використовують адмінресурс: "...наприклад, приїжджає голова облдержадміністрації та разом з кандидатом в народні депутати проводить зустріч з виборцями".

Ситуація щодо всіх округів у Запоріжжі та й переважно по всій області для опозиціонерів виглядає песимістично.

Наприклад, в найбільш конкурентному з усіх окрузі №74 у Запоріжжі боротьбу ведуть лідер місцевих комуністів, депутат парламенту Олексій Бабурін, що прославився встановленням погруддя Сталіна біля обкому КПУ, самовисуванець Петро Сабашук та регіонал Ярослав Сухий. В інших округах міста конкурують або комуністи і висуванці Партії регіонів, або самовисуванці.

В окрузі №75 конкурентами є висуванець від партії влади Сергій Кальцев та самовисуванець Геннадій Рекалов, яким протистоїть - але суто номінально - висуванець об'єднаної опозиції "Батьківщина" Олександр Старух.

Непередбачуваною на виборах у Запоріжжі може стати боротьба на 76-му округу. Місцевий "важковаговик", висунутий Партією регіонів Євген Карташов та висуванець Компартії Сергій Пшигоцький є головними суперниками. Інтриги і певної пікантності боротьбі додає той факт, що пан Карташов свого часу балотувався до Запорізької міськради від комуністів, в той час, як Сергій Пшигоцький був членом фракції "Батьківщини" у міськраді. Шанси висуванця від "Батьківщини", відомого борця Армена Варданяна місцеві експерти розглядають як низькі.

"Важковаговики" поза конкуренцією

Дуже ймовірною виглядає перемога на "своєму", так званому "моторівському" окрузі №77, голови ради директорів підприємства "Мотор Січ", В'ячеслава Богуслаєва. "Родзинкою" у боротьбі за цей округ стане участь у перегонах Олексія Олексійовича Бабуріна, сина найвідомішого запорізького комуніста і кандидата у депутати парламенту.

Фаворитом наступного за номером округу, 78-го, є Валерій Баранов, двічі мер Бердянська. Перед виборами було заплановано його висування Партією регіонів, але цього не сталося через внутрішньопартійний спротив. Тож Валерій Баранов висунутий Народною партією, яка не дуже популярна в Запорізькій області. Головним меседжем його кампанії є те, що він зміг "вибити" із держбюджету близько 100 млн гривень "на соціально-економічний розвиток". Причому на наступний рік він обіцяє ще 200 млн гривень. Серед його основних конкурентів - популярні в самому місті самовисуванці-підприємці Олександр Пономарьов та Євген Шаповалов, але мало невідомі за межами Бердянська.

"Парашутисти" і кримінал

Виборча картина мажоритарників не буде повною без так званих "парашутистів", тобто, заїжджих кандидатів.

Візьмемо висуванця від Партії Регіонів по округу № 79, заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Володимира Бандурова. Формально місцевий (народився і виріс тут) цей кандидат прославився тим, що роздавав пенсіонерам безкоштовні окуляри з однаковими діоптріями. До "десантування" Бандурова головним потенційним переможцем в округу був керівник Василівської районної організації Партії регіонів Сергій Грачов, котрий почав свою виборчу кампанію задовго до виборів. Конкуренцію висуванцю від партії влади, швидше за все, складе висуванець від Компартії Володимир Величко.

Округ №80 виділився серед інших тим, що вкотре не дійшов до кінця виборчих перегонів відомий в місті підприємець Олександр Волков, який цього разу висувався від "Удару". Тепер в списку кандидатів залишились лише його "двійники".

Саме Олександр Волков (який на останніх виборах мера мав десятивідсотковий рейтинг) міг бути потужним конкурентом висуванцю від Партії регіонів Євгенові Балицькому. Сім'я Балицьких є однією з найвпливовіших в Мелітополі, сам Євген у 2002 р. був другим на виборах міського голови.

Наступний округ, а саме мажоритарний виборчий округ №81 навряд чи стане ареною запеклої боротьби. Артем Пшонка, депутат Партії регіонів і син генерального прокурора України, виконав повний арсенал традиційних на цих виборах методів: ремонт доріг, житла, подарунки, продуктові набори тощо.

В останньому з виборчих округів Запорізької області, за номером 82, кандидат від "Удару", відомий підприємець Вадим Кривохатько висунувся і розпочав кампанію, а потім проти нього порушили дві кримінальні справи. Тепер кандидат, який на момент початку виборчої кампанії мав рейтинг більше 20%, переховується і буває на території області рідко і не може вести повноцінну кампанію.

Кандидатом від влади тут є вже згаданий Олександр Дудка, заступник голови Запорізької облдержадміністрації. Двох Олександрів (Дудку та Пеклушенка) пов'язують дуже тісні і давні стосунки ще від початку 90-х років, коли вони разом працювали в Запорізькій облспоживспілці. Сам Пеклушенко свого часу став депутатом Верховної Ради саме від цього виборчого округу. Також говорять про дуже близькі стосунки Дудки з друзями дитинства Віктора Януковича.

Нагадаємо, вибори народних депутатів України відбудуться 28 жовтня 2012 р.