ua en ru

Вибори-2012: В Закарпатській області брати Балоги поза конкуренцією

Автор: RBC.UA
Хітом виборчого сезону у Закарпатській області стало висунення у мажоритарних округах кандидатами у депутати "трьох Балог" - міністра з надзвичайних ситуацій Віктора Балоги, його рідних братів - голови Закарпатської облради Івана Балоги та депутата облради Павла Балоги, а також їхнього двоюрідного брата, депутата парламенту із фракції НУНС Василя Петьовки.

Хітом виборчого сезону у Закарпатській області стало висунення у мажоритарних округах кандидатами у депутати "трьох Балог" - міністра з надзвичайних ситуацій Віктора Балоги, його рідних братів - голови Закарпатської облради Івана Балоги та депутата облради Павла Балоги, а також їхнього двоюрідного брата, депутата парламенту із фракції НУНС Василя Петьовки.

Усі брати пов'язані із партією "Єдиний центр", яку створив Віктор Балога, а також із закарпатською бізнес-імперією "Барва", якій належить незліченна нерухомість, землі, санаторії й інші численні ресурси у Закарпатті, повідомляє BBC Україна.

Міністр і його брати розподілили між собою чотири із шести виборчих округів області. У решті двох також балотуються кандидати, близькі до родини Балог і до "Єдиного центру". Одночасна участь братів Балог і близьких до них людей навіть дала підстави для жартів на місцевих сайтах.

Читайте також: В Івано-Франківській області націонал-демократи поборються з правими

Віктор Балога, який вже встиг заявити, що не хоче бути міністром, балотуватиметься у 69-му окрузі, що у Мукачеві. Багато жителів цього міста отримали роботу на "Барві", багато було роздано допомоги та проспонсоровано фестивалів.

Кандидатом у цьому окрузі є і мер Мукачевого Золтан Ленд'єл, який також ж членом "Єдиного центру", тому є підстави припускати, що ближче до виборів він може відмовитися від участі у перегонах на користь Віктора Балоги.

Опозиція висунула у цьому окрузі керівника Ужгородської міської "Батьківщини" Олександра Пересту, який має певні шанси не лише через популярність об'єднаної опозиції в області, а й тому, що носить те ж саме прізвище, що і авторитетний у краї декан стоматологічного факультету, професор Юрій Переста, зазначають в місцевому інформбюро "Аналітик Контент".

73-ій округ із центром у Виноградові дістався голові Закарпатської обласної ради Івану Балозі. Він відомий тим, що у 2010 р. опинився у списку ворогів преси. А у 2011 р. саме під керівництвом Івана Балоги обласна рада ухвалила рішення про розташування в області 330 міні-ГЕС. Нещодавно це рішення скасував Адміністративний суд Закарпатської області.

Суперником Івана Балоги у Виноградові є заступник голови Закарпатської облдержадміністрації, представник Партії регіонів Іван Бушко.

Павло Балога змагатиметься за мандат у 71-му окрузі з центром у Хусті. Він наймолодший із трьох братів Балог і, згідно із офіційними даними, найбагатший. Павло Балога є головою правління ТОВ "Барва" і офіційним закарпатським мільйонером. Як вважають в "Аналітик Контент", потужних конкурентів в окрузі він не має, але говорять про певні шанси члена правління ЗАТ "Нафтогазвидобування", регіонала Степана Деркача і представника "Батьківщини" Богдана Киніва.

Двоюрідний брат Балог, Василь Петьовка кандидат у депутати в сусідньому, 72-ому окрузі. Тут він активно роздає виборцям комп'ютери, кавоварки, телевізори, аудіотехніку, підтримує організацію місцевих фестивалів і, на думку місцевих оглядачів, конкурентів у своєму окрузі практично не має.

В окрузі №70 балотується член "Єдиного центру" і давній соратник Віктора Балоги, екс-ректор Ужгородського національного університету Микола Вегеш.

Із серйозних конкурентів - самовисуванець Станіслав Аржевітін, який обирався за списком НУНС, та висуванець "Батьківщини" Олександр Кеменяш. Партія регіонів по цьому округу висунула Михайла Ланьо.

У 68-ому окрузі самовисуванець, депутат облради і відомий лікар-нейрохірург Володимир Смоланка також є членом партії "Єдиний центр", якого підтримує Віктор Балога, у тому числі через Facebook. У цьому ж окрузі за мандат змагатиметься колишній мер Ужгорода Сергій Ратушняк. "Батьківщина" висунула кандидатом заступника голови Закарпатської обласної ради Андрія Сербайла.

Проте сплутати карти усім кандидатам може самовисуванець Павло Чучка, популярний в ужгородців поет-сатирик, власник ресторану "Деца у нотаря", організатор багатьох фестивалів і активний учасник громадських рухів. Павло Чучка іде на вибори під опозиційними гаслами, але не узгоджував свого висунення із "Батьківщиною", "Свободою" чи партією "Удар".

У Закарпатській області, як і у решті областей, процвітає передвиборча благодійність - від побудови шкіл і влаштованого на центральній площі безкоштовного Wi-Fi до канцелярських наборів для школярів.

У виборчих бюлетенях в округах, де компактно проживають угорці, досить багато представників угорських громадських організацій, які боротимуться між собою. Як каже голова Закарпатського облвідділення КВУ Ярослав Фриндак, пояснення цьому лежать у новому законі про вибори.

"Закон, ухвалений у 2011 р., вже не має статті, яка враховує місця компактного проживання національних меншин. Таким чином, 150-тисячна угорська меншина Закарпаття розпорошена по кількох округах. І саме шляхом висунення великої кількості своїх кандидатів угорці вирішили підкріпити позиції і шанси потрапляння до парламенту людини, яка б лобіювала їхні інтереси", - сказав Фриндак.

Що ж до партійних списків, то угорці традиційно голосують за провладні партії. За словами Ярослава Фриндака, "вони вміють домовлятися із владою і отримувати взамін преференції: національні школи, сприяння діяльності культурних товариств, полегшений пропуск через кордон".

Це підтверджується і останніми ухвалами Демократичної спілки угорців, які привітали підписання Президентом закону "Про засади державної мовної політики", який викликав протести.

Дослідження соціологів стосовно перспектив політичних партій доволі суперечливі. Кілька тижнів тому Карпатський центр полінгових досліджень твердив про те, що лідером є об'єднана опозиція "Батьківщина", за нею слідує УДАР, а за третє місце - з великим відривом від лідерів - боряться "Наша Україна", Партія регіонів і "Свобода". Проте у вересні цей же центр повідомив нові дані, згідно із якими Партія регіонів на Закарпатті може опинитися на першому місці, а "Батьківщина" і УДАР отримають друге і третє місця.

Нагадаємо, вибори народних депутатів відбудуться 28 жовтня 2012 р.