ua en ru

Вибори-2012: У Волинській області лідирують "Батьківщина" і "Свобода"

Автор: RBC.UA
Оглядачі виділяють дві партії, які отримають найбільше голосів виборців у Волинській області - це опозиційні "Батьківщина" і "Свобода". Їхні рейтинги поміж волинян стабільно високі. Проте у мажоритарних округах прогнозують перемогу не опозиціонерів, а мільйонерів.

Оглядачі виділяють дві партії, які отримають найбільше голосів виборців у Волинській області - це опозиційні "Батьківщина" і "Свобода". Їхні рейтинги поміж волинян стабільно високі. Проте у мажоритарних округах прогнозують перемогу не опозиціонерів, а мільйонерів. Про це пише ВВС-Україна.

Щодо Партії регіонів, то не беручи до уваги партійну структуру та адмінресурс, вона може розраховувати на російськомовного виборця (орієнтовно 2,4%) та на представників національних меншин (1%).

Від кожного округу по мільйонеру

Мільйонер, а то і кілька є у кожному із п'яти виборчих округів.

У виборчому округу із центром у Ковелі (№ 21) балотується Степан Івахів, президент ТзОВ "Континіум". До цієї структури, яку контролює бізнесмен Ігор Єремєєв, входить, зокрема, Херсонський нафтопереробний завод і велика мережа АЗС під торговельною маркою WOG. За рейтингом 2011 р. щотижневика "Фокус", бізнесмен входить до 50 найбагатших українців. Він хоче потрапити до Ради під гаслом "З вірою у Бога, з надією на майбутнє, з любов'ю до людей!". Роздає ліки та свою безкоштовну газету "Слово Волині" усім охочим мешканцям округу.

Читайте також: Вибори-2012: Електоральний калейдоскоп Сумської області

Одним із сильних опонентів Івахіву в боротьбі за мандат може бути самовисуванець, голова Ковельської райдержадміністрації, регіонал Іван Смітюх, рідний брат якого - у виборчому списку Партії регіонів.

Партнер Степана Івахіва по бізнесу Ігор Єремєєв, статки якого журнал "Кореспондент" оцінює у 300 млн дол., також прагне потрапити до Ради як депутат від Волині. Хоча у виборчих документах він є керівником "Банку інвестицій та заощаджень", оглядачі нагадують про його нафтовий бізнес і мережу АЗС WOG. Ігор Єремєєв вже був депутатом Верховної Ради від фракції Володимира Литвина, проте зараз балотується як самовисуванець.

У 20 округу також балотується мільйонер, котрий очолює агропромислову групу "Пан Курчак", Сергій Мартиняк, який заробив свій капітал на вирощуванні і продажу курей. З оригінальних ходів кандидата: фінансує антиалкогольні проекти, спрямовані на зниження пияцтва серед сільських дітей.

Найгостріша боротьба мала розгорнутися у округу №22, що охоплює Луцьк. Суперником чинного депутата парламенту і мільйонера Ігоря Палиці, який керував "Укрнафтою", "Нафтохіміком Прикарпаття" і якого пов'язують із мільярдером Ігорем Коломойським, мав стати голова облдержадміністрації Борис Клімчук.

Проте на початку вересня він зняв свою кандидатуру, офіційно не пояснивши причини. Незадовго до цього головний опонент пана Клімчука звинуватив його у тиску і вимаганні грошей на вибори. Цю заяву Ігоря Палиці показали кілька телеканалів, надрукували інтернет-сайти. Матеріали показали також на одному із всеукраїнських каналів.

Після цього позиції Ігоря Палиці як кандидата у депутати суттєво зміцнилися. Він має свій благодійний фонд "Новий Луцьк", дарує вишиванки, Луцьк рясніє його сіті-лайтами та білбордами. У парку світять ліхтарі, придбані за гроші Ігоря Палиці, а лікарня користується купленим за його гроші медобладнанням.

Політолог Тарас Літковець в коментарі виданню звертає увагу на те, що багато кандидатів створили благодійні фонди, які "робитимуть добро активно, але тільки до 28 жовтня". Він прогнозує, що голосів "за гречку" багаті кандидати таки матимуть вдосталь, особливо голосів із сільської місцевості.

"Мені розповідали агітатори, що їх у селах люди - особливо жінки - просили не агітувати, бо вони вже розписалися за 250 гривень і торбу з крупами та горілкою, пообіцявши віддати свій голос дарувальнику. А на зауваження, що не обов'язково дотримуватися слова і що можна голосувати інакше, вони відповідали, що це було б непорядно", - розповів Тарас Літковець.

Опозиційні сили проти капіталу

І все ж, місцеві оглядачі, оцінюючи шанси кандидатів від опозиції, які боротимуться за мандат із мільйонерами, кажуть про те, що капіталу може бути протиставлений бренд опозиційності "Батьківщини" і "Свободи" - політичних сил, які мають найбільшу підтримку на Волині. Проте, виграти у грошовитих кандидатів буде непросто.

Керівник Волинської організації Комітету виборців України Юрій Кресак каже, що виборці орієнтуватимуться передусім на конкретні справи кандидатів.

"Добрі справи і соціально налаштований бізнес - це те, що приваблює волинського виборця, а не політичні дебати. І тут у виграші - багаті претенденти на депутатський мандат", - сказав Юрій Кресак виданню.

Водночас, він додає, що шанси на перемогу мають і ті партійні, не пов'язані із бізнесом, кандидати, яких добре знають в окрузі. Серед них передусім висуванець "Свободи" Євген Мельник, котрий балотується по округу №19 з центром у Володимирі-Волинському.

В інших округах Юрій Кресак не бачить кандидатів від опозиції, які можуть виграти вибори. Зокрема, ректор Інституту розвитку людини університету "Україна" від "Батьківщини" Роман Карпюк не відомий широкому загалу, а лідер обласної організації "Батьківщина" Анатолій Грицюк, який раніше очолював Волинську обласну раду, хоч і має певну популярність, але балотується у сільському окрузі, а не у Луцьку, де його краще знають.

Водночас, експерти кажуть про те, що у партійних списках обох опозиційних партій є однакова вада: хоч вони і мають у першій п'ятірці-десятці відомих політиків, проте решта імен майже не відома загалу.

Активіст громадського руху "Чесно" на Волині Володимир Павлюк відзначає: "У нас десь 2% громадян є членами партій, відповідно, решта 98% нічого не знатимуть про партійні справи і внутрішньопартійні дискусії. Виходить так, що переважна більшість виборців має орієнтуватися на вождя, який більш-менш світиться. Решта ж - це "темні конячки". Можливо, люди з грішми, люди, котрі вміють "вирішувати питання", а може родичі".

У партсписках волинян небагато

Хоча на Волині опозиційні партії користуються популярністю, у партійному списку "Батьківщини" волинянам дісталися не дуже високі місця. Віктор Олійник - №95 , Сергій Шевчук - №104, нове ім'я - луцький депутат Олександр Пиза - №121.

Ще одна політична сила, що має досить багато прихильників у волинському краї, яких дедалі більшає, - "Свобода" - має у прохідній частині списку популярного в області Анатолія Вітіва. Відомий на Волині депутат міської ради Святослав Боруцький у списку - №37.
У списку КПУ балотується перший заступник голови Верховної Ради Адам Мартинюк, який родом із Волині. Земляки його дуже люблять і поважають і підтверджували це раніше голосуванням за комуністів. Любешівський район - своєрідна комуністична оаза. Адам Мартинюк забезпечив фінансування для розвитку інфраструктури сіл, регулярно приїздив на перерізання стрічок новозбудованих чи відремонтованих соцоб'єктів.

У виборчому списку Партії регіонів представниця Волині Катерина Ващук на 45 місці, під номером 49 - чинний депутат Григорій Смітюх. Депутат-регіонал Анатолій Горбатюк, який брав активну участь у парламентських бійках, аж на 91 місці. Новачок у списку, перший заступник голови облдержадміністрації Олександр Башкаленко - на 121.

Такі порівняно "негостинні" місця волинський політолог Тарас Літковець пояснює тим, що центральний апарат Партії регіонів свідомо не хоче вкладати гроші у Волинь, яка, по-перше, малочислена, по-друге, в основному прихильна до опозиції.