ua en ru

Вибори-2012: У Полтавській обл. шанси на перемогу є у всіх кандидатів

Автор: RBC.UA
У Полтавській області за лідерство на виборах змагаються Партія регіонів і опозиційна "Батьківщина", але, як вважають оглядачі, в цю боротьбу може втрутитися партія "Удар Віталія Кличка". В цілому, полтавський виборець непередбачуваний: взимку 2010 р. на президентських виборах в області впевнено перемогла Юлія Тимошенко, а вже через півроку на місцевих виборах перемогу святкувала Партія регіонів.

У Полтавській області за лідерство на виборах змагаються Партія регіонів і опозиційна "Батьківщина", але, як вважають оглядачі, в цю боротьбу може втрутитися партія "Удар Віталія Кличка". В цілому, полтавський виборець непередбачуваний: взимку 2010 р. на президентських виборах в області впевнено перемогла Юлія Тимошенко, а вже через півроку на місцевих виборах перемогу святкувала Партія регіонів. Про це пише ВВС-Україна.

Подарунки виборцям

Нинішні вибори в Полтавській області мають ще одну особливість. Кандидати в депутати по мажоритарних округах так привчили виборців до матеріальної допомоги, що тепер, як говорить представник одного з виборчих штабів опозиційної партії, без подарунків в село не ходи.

"Приїжджаємо в село, починаємо розповідати про свою ідеології, які закони планують наші кандидати прийняти у Верховній Раді, якщо їх оберуть. Але такими розмовами важко зацікавити виборця. Мало не з самого початку люди запитують: а які ви подарунки сьогодні нам привезли?" - розповідає на умовах анонімності член виборчого штабу.

Читайте також: У Донецькій обл. ПР підтримує своїх кандидатів адмінресуром і держбюджетом

Схоже, що такі очікування аж ніяк не дивують тих, кого зараз називають головними претендентами на перемогу у восьми виборчих округах Полтавської області. Причому, практично всі вони представляють Партію регіонів, або, на думку експертів, пов'язані з владою.

Скажімо, в 144 і 145 округах, що охоплюють Полтаву і найближчі до обласного центру райони, партія влади робить ставку на Олександра Залужного та Володимира Макара. Вони не члени Партії регіонів, проте представляють громадську організацію "Наш дім - Полтава", від імені якої впродовж щонайменше двох років роздають продуктові набори та інші подарунки місцевим жителям.

Власне, саме таким чином діяв напередодні минулих місцевих виборів і нинішній Полтавський міський голова Олександр Мамай - керівник згаданої організації "Наш дім - Полтава", а з минулого липня ще й член Партії регіонів.

На початку осені з так званим непрямим підкупом виборців намагався боротися кандидат в депутати від об'єднаної опозиції по 144 округу Дмитро Хрістов. Він подав судовий позов проти Олександра Залужного, але Полтавський окружний адміністративний суд йому відмовив, без змін рішення залишив і Харківський апеляційний адміністративний суд.

А між тим спостерігачі відзначають, що в Олександра Залужного дуже серйозний суперник - самовисуванець Андрій Матковський, який будує агітацію на нагадуваннях про свої досягнення під час перебування на посаді мера Полтави.

Матеріальна вигода важливіше ідеології

Полтавський політолог Сергій Приходько підкреслює: "Хто вдало використовує досить прості соціальні очікування, той і переможе в Полтавській області".

"З одного боку, така прагматична орієнтація на вирішення суто побутових проблем - газифікація села, придбання комп'ютера для школи та інше - має свої плюси, оскільки полтавщани не схильні піддаватися на радикальні заклики на кшталт мовного питання. Крім того, деяким кандидатам не важко робити перед виборами певну соціальну допомогу. А от чим будуть займатися вони надалі - рішенням стратегічно важливих для виборців обласних або національних проблем - дуже сумнівно", - додає експерт.

У 146 окрузі, зокрема, змагаються депутати парламенту - регіонал Олег Надоша і висуванець об'єднаної опозиції Віктор Таран.

Очікується, що цікавою буде боротьба в окрузі № 149. Там з 1999 р. невпинно трудиться регіонал - депутат парламенту кількох скликань Олексій Лелюк. Місцеві медіа протягом багатьох років повідомляють про те, як він вручає подарунки і надає різноманітну соціальну допомогу.

Конкуренцію йому складе висуванець "Батьківщини" Андрій Река - багаторічний селищний голова Нових Санжар. Саме при ньому цей районний центр неодноразово перемагав у всеукраїнському конкурсі на краще впорядкування малих населених пунктів.

Практично ніхто не сумнівається в черговій перемозі в окрузі № 150 Костянтина Жеваго, мільярдера і власника Полтавського гірничо-збагачувального комбінату і одночасно головного роботодавця в місті Комсомольську та навколишніх районах.

Полтавський соціолог Микола Лебедик стверджує, що в цілому у восьми мажоритарних округах шанси на перемогу є у тих, хто заздалегідь працював на успіх, а тому зараз він більш відомий.

"Також більшого значення набуває фактор брехливих обіцянок. Хоча такий кандидат повинен якось матеріалізувати свої обіцянки, хоча б словесно, тому що у нас матеріальний інтерес вище духовного. А яка в нього ідеологія - не важливо. Нехай "Свобода" пообіцяє матеріальні блага, і росіяни будуть за неї голосувати", - вважає соціолог.

Загрози в комісіях

Координатор проектів Комітету виборців України в Полтавській області Євген Янкевич висловлює стурбованість тим, що законодавча "беззубість" питання прямого чи непрямого підкупу виборців ставить кандидатів у нерівні умови.

Водночас Євген Янкевич зазначає: "Зараз немає якогось документального підтвердження застосування адмінресурсу, хіба що висловлюються окремі оціночні судження".

У той же час, спостерігачі за виборчою кампанією говорять, що формування деяких окружних і дільничних виборчих комісій викликає занепокоєння: в їх складі в основному - представники провладних сил.

Тому опозиція звернулася з позовами до суду, оскаржуючи результати жеребкування, що визначало склад комісій. Позивачі вважають, що без зовнішнього втручання не обійшлося, а, отже, існує загроза для справедливого підрахунку голосів.

Однак в інших областях спроби оскаржити результати жеребкування були безуспішними.