ua en ru

Вибори-2012: В Криму мінімум шансів навіть для проросійських партій

Автор: RBC.UA
На десяти мажоритарних округах Криму за місця у Верховній Раді України змагаються майже 200 кандидатів, однак брак міжпартійної конкуренції робить заплямовану кількома скандалами виборчу кампанію в АРК доволі млявою, пише BBC-Україна.

На десяти мажоритарних округах Криму за місця у Верховній Раді України змагаються майже 200 кандидатів, однак брак міжпартійної конкуренції робить заплямовану кількома скандалами виборчу кампанію в АРК доволі млявою, пише BBC-Україна.

Найбільші шанси потрапити до парламенту мають представники Партії регіонів, а єдина нагода для кримських опозиціонерів - це високі місця в партійних списках.

Передвиборча кампанія у Криму розпочалася з підписання представниками 13-х політичних партій, серед яких Партія регіонів, меморандуму про проведення чесних і прозорих виборів на території автономії. Це відбулося 6 серпня в Сімферополі за ініціативою голови Ради міністрів АРК Анатолія Могильова, який теж підписав документ.

Читайте також: У Чернівецькій обл. за списками лідирує "Батьківщина", по мажоритарці - ПР

Місцеві ЗМІ назвали меморандум "Союзом Могильова з маргіналами", бо більшість партій-підписантів маловідомі й не мають великої підтримки виборців. Серед них "Родіна", "Вече", "Слов'янська партія", "Партія об'єднаний лівих та селян", "Селянська партія" тощо. Більшість цих політсил мають проросійське та ліве орієнтування.

Опозиційні сили проігнорували підписання документа, і у Радміні це сприйняли як "відмову вести чесну боротьбу на майбутніх виборах". В опозиції документ назвали фікцією. Заступник голови кримської організації партії "УДАР Віталія Кличка", відомий боксер Сергій Доценко, сказав, що меморандум - це "ширма, за якою влада намагається приховати фальсифікації". А лідер кримської "Батьківщини" Андрій Сенченко охарактеризував документ як "фарс на тему чесних виборів".

Скандал з присмаком криміналу

Серед більш-менш впливових персон, які підписали меморандум, - лідер проросійської партії "Союз", депутат парламенту автономії Лев Миримський. Він балотується в другому мажоритарному округу в Криму (частина Сімферополя і Сімферопольського району) і вже встиг пообіцяти, що складе мандат депутата Верховної Ради Криму, якщо його не оберуть депутатом українського парламенту. "У мене є можливість жити в своє задоволення. Якщо я потрібен людям, вони мене виберуть", - сказав він в ефірі одного з місцевих телеканалів.

Нещодавно Миримський опинився в центрі політичного скандалу з присмаком криміналу. Кандидат по цьому ж округу від Молодіжної парії України Сергій Куценко, який періодично влаштовує нечисленні пікети проти голови "Союзу", заявив, що люди Льва Миримського погрожують йому фізичною розправою, якщо той "не зменшить політичну активність". Лідер "Союзу" ці звинувачення відкидає.

Головним конкурентом Миримського донедавна був "регіонал", депутат кримського парламенту Олександр Баталін. Проте він неочікувано знявся з виборів за власним бажанням. Потім виявилося, що на користь Миримського.

Розкол у Російській громаді Криму

Що стосується інших мажоритарних округів, яких у Криму десять, на думку багатьох оглядачів, перемогу у більшості з них здобудуть кандидати від Парії регіонів.

Отримати серйозну конкуренцію вони можуть хіба що у кількох округах, серед яких перший округ - місто Сімферополь. Тут у компанії з міністром освіти Криму, регіоналкою Віталіною Дзоз, балотуються колишній головний комуніст півострова, а віднедавна безпартійний самовисуванець Леонід Грач та голова парії "Російська єдність", депутат парламенту автономії Сергій Аксьонов.

Аксьонов теж встиг відмітитися в скандальній історії. 11 серпня члени найбільшої проросійської організації півострова "Російська громада Криму" (РГК) усунули з посади багаторічного голову організації, співзасновника партії "Російська єдність" і депутата кримського парламенту Сергія Цекова. Колишні соратники звинуватили його в авторитарному способі керівництва та в "продажі інтересів громади Сергію Аксьонову". Новим керівником РГК обрали одного з засновників організації Олексія Мельникова. Цеков назвав з'їзд організації нелегітимним.

"Позачерговий з'їзд РГК інакше як шахрайством назвати не можна. З таким самим успіхом учасники зібрання могли обрати новий склад президії Верховної Ради Криму. Справжня мета організаторів лжез'їзду - розділ майна РГК", - написав підконтрольний Цекову сайт РГК.

Кримськотатарський округ

Значну конкуренцію на десятому окрузі (Бахчисарайський район і частина Сімферопольського району) "регіоналам" може скласти кандидат від Об'єднаної опозиції.

У цьому окрузі третина виборців - кримські татари, з представницьким органом яких, меджлісом, опозиція підписала договір про співпрацю на виборах. Однак конкурентом голови кримського відділення "Народного руху України", депутата парламенту автономії від фракції "Курултай-Рух" Леоніда Пілунського неочікувано став заступник голови меджлісу Ахтем Чійгоз, який пішов на вибори самовисуванцем. Свій крок Чійгоз пояснив тим, що Пілунський нібито непопулярний серед кримських татар і що його кандидатуру не погоджували з меджлісом, як того вимагає домовленість про співпрацю.

Врешті-решт, нещодавно опозиція та Меджліс погодили єдиних кандидатів у двох кримських округах. У 10 окрузі Пілунський знявся на користь Чійгоза, а в другому окрузі Меджліс зняв свого кандидата Нарімана Джеляла на користь кандидата від опозиції Абібе Сидорової.

Чійгоз доволі активно розпочав передвиборчу кампанію: він часто з'являється на місцевому телебаченні та масових акціях. А 22 серпня разом з групою кримських татар він закидав яйцями лідера Компартії Петра Симоненка, який в цей день проводив агітаційний мітинг у Сімферополі. Таким чином кримські татари відповіли на виправдання Симоненком сталінської депортації їхніх предків, під час якої загинуло майже 47% представників цього народу.

Шанси для опозиції

Кримська передвиборча кампанія вирізняється значною кількістю некримських політиків, які балотуватимуться від регіону. У сьомому окрузі (м. Феодосія, Кіровський, частина Ленінського районів) на вибори йде депутат Верховної Ради України, сестра голови адміністрації президента Юлія Льовочкіна.

Всього у десяти округах автономії за крісла нардепів на сьогодні залишилося 198 кандидатів. Така велика кількість претендентів, як кажуть у кримському відділенні Комітету виборців України (КВУ), може свідчити про технічний характер більшості з них.

Що стосується "спискових" кандидатів від півострова, за прогнозами КВУ, тільки 5-6 з них зможуть пройти до парламенту, і всі вони належать до опозиційного табору.

Серед них лідер меджлісу Мустафа Джемільов, який отримав 12-е місце у списку об'єднаної опозиції, керівники кримського відділення "Батьківщини" Людмила Денисова (38-е місце) та Андрій Сенченко (48-е місце), колишній начальник міліції автономії Микола Паламарчук (13-й у списку "Удару"), а також екс-прем'єр Криму Сергій Куніцин (15-е місце в списку "Удару").

До прохідної частини списку об'єднаної опозиції також увійшла депутат парламенту автономії із київською пропискою Олександра Кужель (22-е місце).

Серед кримчан-"регіоналів" найкраще місце - 98-е - отримав колишній голова кримського відділення ПР, депутат парламенту України Василь Кисельов.

"Ми взяли рейтинги партій за даними трьох найбільш впливових соціологічних організацій, вивели середній показник і за результатами розрахували кількість місць, які отримає та чи інша політична сила в українському парламенті. Визначивши прохідну частину списків, вдалось скласти цей прогноз", - пояснив методу аналізу заступник голови кримського відділення Комітету виборців України Андрій Мастикін.

Оглядачі звертають увагу на те, що політична агітація в Криму вирізняється активним використанням "чорних" технологій та адмінресурсу. Найбільш активно агітують Компартія та Партія регіонів.

Спроби опозиціонерів зіграти на антирекламі часто закінчуються у відділках міліції. Кілька разів про напади з боку прибічників Партії регіонів заявляли журналісти опозиційної телерадіокомпанії "Чорноморська".