ua en ru

Вибори-2012: В Івано-Франківській області націонал-демократи поборються з правими

Автор: RBC.UA
Головна боротьба на Прикарпатті на парламентських виборах-2012 розгорнеться між політичними силами правого та націонал-демократичного спрямування. Керівник штабу об'єднаної опозиції депутат парламенту фракції БЮТ-Батьківщина Дмитро Шлемко заявив, що об'єднана опозиція та ВО "Свобода", йдучи на вибори двома колонами, розраховує набрати в Івано-Франківській області 80% голосів виборців.

Головна боротьба на Прикарпатті на парламентських виборах-2012 розгорнеться між політичними силами правого та націонал-демократичного спрямування. Керівник штабу об'єднаної опозиції депутат парламенту фракції БЮТ-Батьківщина Дмитро Шлемко заявив, що об'єднана опозиція та ВО "Свобода", йдучи на вибори двома колонами, розраховує набрати в Івано-Франківській області 80% голосів виборців, пише BBC Україна.

Проте політологи вважають, що так званий "феномен Свободи", що мав місце на останніх місцевих виборах у Західній Україні, коли ця права політична сила виборола більшість у кількох обласних радах, на парламентських виборах навряд чи повториться. Однак чималу частку галицького електорату партія Олега Тягнибока таки собі забере.

Внесе свої корективи у розподіл голосів і поява "Удару" Віталія Кличка. Його кандидати зареєстровані у кожному із семи виборчих округів області. Ще не так давно об'єднана опозиція закликала партію Кличка приєднатися до них, зараз же, агітуючи прикарпатців, називає "Удар" "провладним проектом".

Чимало своїх кандидатів висунула і "Наша Україна" Віктора Ющенка, а також кілька інших партій право-ліберального спрямування.

Загалом на думку експертів, цьогорічна виборча кампанія на Прикарпатті має три основні тенденції. Перша - виборці так і не побачили повністю узгоджених кандидатів на кожному одномандатному окрузі від опозиційних сил. Друга - це велика кількість чорного "піару" та замовних матеріалів у пресі. І третя - системне "розбещення" виборців через так звану благодійність.

Загалом на Прикарпатті сім одномандатних виборчих округів. У майже кожному із них балотується понад 10 кандидатів у депутати. А в виборчому окрузі № 86 з центром у місті Долина й взагалі - 23 охочих сісти у парламентське крісло.

Організації, які стежать за виборами, кажуть, що цього року "нарізання" виборчих округів суттєво змінилося. За словами голови Івано-Франківського обласного відділення Комітету виборців України Юрія Лисюка, є чимало логістичних "промахів", пов'язаних насамперед, із доставкою виборчих бюлетенів до окружних комісій.

Попри підписання об'єднаною опозицією і "Свободою" угоди про співпрацю, у деяких округах представники цих опозиційних сил боротимуться за мандати між собою. Яскравим прикладом неузгоджених домовленостей стали округи з центрами в Коломиї, Снятині, Долині та Надвірній.

Винятком є хіба що 83-й мажоритарний округ з центром в Івано-Франківську, де опозиція підтримала голову обласної ради, представника "Свободи" Олександра Сича.

У кількох округах ось уже два роки місцеві бізнесмени, представники політичних партій, які входять до об'єднаної опозиції, напрацьовували ґрунт для виборів. Через свої благодійні фонди витратили, за підрахунками КВУ, не менше 5 млн грн. Відповідно здобули чималу прихильність в своїх округах, однак кандидатами від об'єднаної опозиції так і не стали. Серед них - Юрій Дерев'янко та його партнер по бізнесу Володимир Грабовецький, які входили до "Фронту змін", а зараз працюють у "Благодійному фонді Юрія Дерев'янка".

Всупереч рішенню партії, вони йдуть на вибори самовисуванцями, і, як прогнозують у КВУ, забиратимуть значну частину голосів від опозиційних кандидатів, висунутих "Батьківщиною".

Руху "Чесно" також твердить про те, що під виглядом "самовисуванців" балотуються відверто провладні кандидати, а деякі із них взагалі є членами Партії регіонів. Яскравий приклад - очільник обласних регіоналів, депутат парламенту Василь Чуднов. Це йому стало погано у Верховній Раді після того, як його картка проголосувала за суперечливий мовний закон. Чуднов балотується у Снятинському, Косівському та Верховинському районах. Він вирішив не асоціювати себе на виборах із Партією регіонів і зареєструвався як самовисуванець.

Координатор руху "Чесно" в Івано-Франківську Тарас Случик цю ситуацію охарактеризував так: "Якщо проаналізувати особливості Прикарпаття, то бачимо, що влада йде двома колонами. Одна колона - це публічні члени Партії регіонів, які балотуються під її прапорами, але практично не мають шансів виграти. А інша колона - це формально незалежні самовисуванці, які реально претендують на місце у парламенті нового скликання. Ці люди переважно дистанціюються від влади, і позиціонують себе як хороші управлінці та патріоти свого округу".

В Івано-Франківську головна боротьба розгорнулася між кандидатом від об'єднаної опозиції, головою обласної ради, активістом "Свободи" Олександром Сичем та самовисуванцем, директором відомого гірськолижного курорту "Буковель" Олександром Шевченком.

Лідерство в окрузі місцеві соціологи наразі віддають голові облради. Проте, ось уже два місяці Івано-Франківськ заклеєний передвиборчою агітацією Олександра Шевченка, а усі охочі пенсіонери Івано-Франківська можуть три дні безкоштовно відпочити на "Буковелі". І це далеко не повний перелік благодійних акцій від кандидата.

Тим часом, щодо Олександра Сича застосована, на думку більшості експертів, технологія "клонування". ЦВК в одномандатному виборчому окрузі № 83 з центром в Івано-Франківську зареєструвала ще одного Олександра Сича. Кандидатів відрізняють тільки по-батькові. Причому Олександр Сич-другий став ним лише за місяць до виборів, змінивши власні ім'я та прізвище.

У цьому округу також балотуватиметься мер Івано-Франківська Віктор Анушкевичус, якого підтримує "Наша Україна".

Важко прогнозувати результати виборів у 88-му виборчому округу із центром у Коломиї. Тут кандидатом у депутати зареєструвався депутат парламенту, керівник творчого об'єднання "Остання Барикада" Олесь Доній, а його основним конкурентом є самовисуванець Богдан Гдичинський, який останнім часом очолює службу міністра юстиції Олександра Лавриновича, однак раніше працював заступником голови правління "Укрнафти".

Нагадаємо, вибори до Верховної Ради України відбудуться 28 жовтня 2012 р.