ua en ru

Вибори-2012: В Херсонській області кандидати від ПР користуються підтримкою місцевої влади

Автор: RBC.UA
У Херсонській області симпатії виборців - традиційно на боці Партії регіонів. Але зараз її рейтинги дещо впали, зменшився і авторитет опозиційних партій, про це пише BBC-Україна.

У Херсонській області симпатії виборців - традиційно на боці Партії регіонів. Але зараз її рейтинги дещо впали, зменшився і авторитет опозиційних партій, про це пише BBC-Україна.

Тому, на думку політологів, шанс отримати прихильність виборців є у нових політичних сил. Але вибір кандидатів, які представляють ту чи іншу партію, дивує експертів: вони або давно знайомі херсонцям, або зовсім невпізнавані, або ж не асоціюються з тією політичною силою, яка їх висуває.

"Партія регіонів має абсолютну перевагу в усіх місцевих радах, які долучаються до позитивного висвітлення її діяльності. Лідери цієї політичної сили беруть участь у великій кількості місцевих заходів, в межах яких вони пропагують дії уряду і відзначають деструктивну роль опозиції", - вказує Родіон Банар на офіційному сайті громадянської мережі "Опора" у Херсонській області.

Керівник херсонської організації Комітету виборців України (КВУ) Дементій Бєлий зазначає, що зараз Партія регіонів монополізувала владу в області.

"Завжди на Херсонщині було протистояння між двома гілками влади: між місцевим самоврядуванням і місцевими державними адміністраціями. Голови райдержадміністрацій завжди представляли одну політичну силу, голови районних рад - іншу, і між ними завжди була конкуренція. Ця конкуренція трохи нейтралізовувала адмінресурс. А зараз відбулася монополізація. Партія регіонів представлена в усіх гілках влади і має більшість", - заявив виданню Бєлий.

Читайте також: Вибори-2012: Луганська область пофарбувалася в червоний колір

У той же час, активісти "Опори" кажуть, що хоча опозиція і проводить акції протесту, неофіційні громадські слухання та збори громадян, подає позови до судів та ініціює розгляд у місцевих радах резонансних питань, але вплив цієї політичної сили майже непомітний.

Комуністи теж регулярно зустрічаються з виборцями. Проводять агітаційні кампанії, говорять про необхідність реприватизації підприємств, посилення зв'язків із Росією. Втім, як помітила "Опора", комуністи утримуються від жорсткої критики Партії регіонів.

Фаворити в округах

У мажоритарних округах одним із яскравих кандидатів від Партії регіонів є чинний мер Херсона Володимир Сальдо. На цій посаді він вже третій термін, має певний авторитет, але виборцям може бути незрозуміло, навіщо меру іти у депутати і хто надалі керуватиме містом.

У цьому ж, 182 окрузі балотується кандидат від опозиції Олексій Урсуленко, власник підприємства з виготовлення заморожених напівфабрикатів. Він - знана і поважна людина в області. Виборчу кампанію будує під гаслом "За здоровий спосіб життя", але, на думку політологів, не асоціюється з опозицією.

Ще один фаворит виборів, за висновками експертів, регіонал Василь Федін, генеральний директор Херсонського суднобудівного заводу, який балотується в окрузі №183. Він починав політичну кар'єру у БЮТ, зараз позиціонує себе як успішний менеджер, має власну програму розвитку Півдня України - "Південна дуга". За даними "Опори", ще до виборів почав матеріально підтримувати спортсменів області, поширювати у ЗМІ результати особистого прийому громадян, займатися транспортними питаннями жителів мікрорайону "Корабел", де розташований завод і який є частиною виборчого округу кандидата.

Василю Федіну протистоїть Андрій Путілов, голова Механічного заводу та кандидат від партії "Удар". Це молодий політик, якого експерти характеризують як людину нової формації, що декларує свою демократичність. Дементій Бєлий каже: за нього можуть проголосувати, бо люди розчаровані і чекають чогось нового.

"У нього великі шанси, але якщо він зможе опанувати цей демократичний контекст. Якщо він зрозуміє, що повинен не тільки будувати дитячі майданчики і роздавати гречку. Люди хочуть, щоб ця людина щось змінила у суспільстві", - вважає експерт.

Батько Андрія Путілова, генеральний директор Механічного заводу Станіслав Путілов балотується по сусідньому округу, але від партії Наталії Королевської "Україна-Вперед!" і є конкурентом мера Херсона Володимира Сальдо.

На думку місцевої організації КВУ, у 186 округу із центром у Цюрупинську на перемогу із допомогою адмінресурсу претендує висуванець Партія регіонів, депутат парламенту Олексій Журавко.

Опозиція, а також КВУ звинувачують висуванця влади у тому, що він перешкоджає у веденні кампанії своїм опонентам, зокрема, у проведенні зустрічей з виборцями чи розміщенні реклами.

Йому протистоїть ще один депутат парламенту - Катерина Самойлик із фракції Компартії. Зі шпальт місцевих газет вона заявляла, що Херсонську область реорганізують, замість неї створять кілька районів. Потім вона заговорила про цьогорічний неврожай і про те, що херсонців "чекає голодна зима". Влада змушена була спростовувати заяви комуністки.

Інтрига є в округу № 184, де кілька відомих на Херсонщині кандидатів. Висуванець від Партії регіонів - Микола Дмитрук, керівник великого сільськогосподарського підприємства. Має серйозну підтримку місцевих керівників: навіть на білбордах та рекламних розтяжках поруч з ним - міські та селищні голови тих населених пунктів, на території яких розміщена ця реклама. Микола Дмитрук ремонтує, будує, вкладає багато грошей в виборчу кампанію.

Його конкурентом є колишній губернатор Херсонської області Борис Сіленков, висуванець партії "Єдиний центр". Він намагається використовувати нехарактерні для херсонських кандидатів методи - планує провести відкриті дебати зі своїми опонентами. Як і багато інших кандидатів у різних областях, не втримався від подарунків: на День незалежності жителям Нової Каховки роздавав горщики з хризантемами. За підрахунками спостерігачів "Опори", якщо вірити декларації про доходи, на це він витратив два річних бюджети своєї родини.

Опозиція виставила у цьому округу лікаря Юрія Терлецького, хоча тут балотується також як самовисуванець і депутат парламенту із фракції НУНС Володимир Стретович.

Має шанси на перемогу у 185 округу колишній міністр освіти та науки, лідер партії "Об'єднані ліві і селяни" Станіслав Ніколаєнко, який тричі перемагав на виборах саме у Каховці.

Загрози переформування округів

Проте найбільше застережень у експертів стосуються формування виборчих округів. Територію деяких з них настільки збільшили, що тепер їхній радіус сягає 120 кілометрів.

"Приміром, Новокаховський округ - це половина, якщо я не помиляюся, Чорногорії, - каже представник КВУ Дементій Бєлий. - А Каховський округ - це Ліван або Косово за своїми розмірами. Які загрози в цьому? Загроза в тому, що окружна комісія, фактично, не матиме зв'язків з дільничними виборчими комісіями. І на дільничні виборчі комісії впливатиме місцеве керівництво".

"Інша загроза - коли будуть порушення якісь, потрібно, щоб окружна комісія відреагувала на ці порушення. Якщо дві години доведеться їхати до дільниці, то вже і голосування закінчиться, а вони все ще будуть "реагувати", - сказав експерт у коментарі виданню.

"Нарізання" округів вже зараз це має свої наслідки: деякі кандидати відомі лише у своєму районі чи селі, що значно зменшує шанси на перемогу.

Нагадаємо, вибори до Верховної ради відбудуться 28 жовтня 2012 р.