ua en ru

Вибори-2012: В Харківській області ПР обіцяє перемогти у всіх округах

Автор: RBC.UA
За результатами виборів у Харківській області навряд чи варто чекати великих несподіванок. Харківщина завжди голосувала переважно за Партію регіонів. Традиційні політичні уподобання харків'ян місцева влада стимулює адміністративним ресурсом, а кандидати-мажоритарники, як кажуть спостерігачі за виборами, подарунками та обіцянками, передає BBC-Україна.

За результатами виборів у Харківській області навряд чи варто чекати великих несподіванок. Харківщина завжди голосувала переважно за Партію регіонів. Традиційні політичні уподобання харків'ян місцева влада стимулює адміністративним ресурсом, а кандидати-мажоритарники, як кажуть спостерігачі за виборами, подарунками та обіцянками, передає BBC-Україна.

У той же час, цьогорічні вибори можуть мати деякі особливості, зважаючи на кілька обставин. Перша - перебування засудженої Юлії Тимошенко на території області, а лідера опозиційної "Батьківщини" Харківщини Арсена Авакова - в Італії. Друга - можливе збільшення протестних голосів, які отримає праворадикальна "Свобода". Однак цей відсоток голосів буде незначним. І третя - експерти кажуть про можливе незначне падіння рейтингу Партії регіонів: частково - через розчарування, частково - через помітну кількість людей, які не планують іти на вибори.

Опозиція: плюс один, мінус один

Після переведення Юлії Тимошенко відбувати покарання до Качанівської колонії Харків став центром тяжіння для опозиції, осередком політичного життя і постачальником новин. Мало не щодня сюди, на побачення до ув'язненої опозиціонерки приїздять європейські та світові політики, представники поважних громадських організацій, а у дні суду - фракція "Батьківщини" у парламенті у повному складі. Місцева опозиція змушена "відривати" від безпосередньої виборчої кампанії і без того невеликий ресурс - виводити людей, наприклад, на вуличні акції біля Апеляційного суду, де слухається справа корпорації ЄЕСУ, і де завжди гаслу "Она - вор!" треба протиставити власне - "Юлі - волю!".

Читайте також: У Севастополі Партія регіонів боротиметься з проросійськими партіями

Представники місцевої "Батьківщини" запевняють, що зв'язок із лідером обласної організації партії Арсеном Аваковим, який із вересня минулого року переховується від кримінального переслідування в Італії, не переривається. Щоб не втрачати контакти, опозиціонери вдаються до дивовижних засобів: створюють акаунти у соціальних мережах навіть на сайтах популярних он-лайн ігор. Проте, відсутність лідера організації таки відчувається: у Авакова, за його власним зізнанням, в Україні майже не залишилося бізнесу, відтак харківська опозиція відчуває ще й фінансову скруту.

Другий опозиційний гравець, "Фронт змін", активізується тільки під час нечастих візитів Арсенія Яценюка. Представлена у Харкові, швидше, номінально, ця політична сила досі не проявила себе у регіоні як потужний гравець. Проте перевагою для опозиції є телеканал Simon, що належить Олександрові Давтяну, очільнику місцевого "Фронту змін". Simon, фактично, єдиний доступний опозиціонерам у Харкові телевізійний майданчик.
"Якщо промоніторити телеефір, і не тільки ефір, а всі ЗМІ, ви побачите абсолютне домінування провладних медіа, - заявив ВВС Україна Віталій Немилостивий, керівник виборчого штабу об'єднаної опозиції. - З нами не хочуть підписувати договори. Ми звернулись до усіх ЗМІ, і, на жаль, всі вони - офіційно або неофіційно - повідомили нам, що не можуть мати з нами стосунків. Ви можете подивитись, скільки біл-бордів опозиції в Харківській області - ви їх майже не побачите".

Попри всі ці чинники, Віталій Немилостивий роботу штабу і перспективи виборів оцінює оптимістично. Хоча й не так радикально, як Арсен Аваков, який недавно заявив про очікувану перемогу мінімум у 4-5, а то і в 9 із 14-ти мажоритарних округів.

"Ситуація в Харківській області не така безнадійна, як багато про це говорять і пишуть. Загальний партійний результат має бути достатньо непоганим", - переконаний лідер організації.

Влада: суперників не бачимо

Натомість харківський губернатор Михайло Добкін заявив, що Партія регіонів не здасть жодного округу опонентам і делегує від Харківщини у Раду 14 депутатів-мажоритарників.

"Я вам відповідально заявляю як людина, яка з 1998 р. в цьому місті займається політикою: жодного сильного конкурента ані опозиція, ані ті, хто між владою і опозицією, на противагу нам в округах не виставили", - заявляв Михайло Добкін.

Місцева влада відкрито підтримує кандидатів, що їх висунула Партія регіонів. А подарунки, продуктові набори тощо - це вже мало не звичне явище, Харків на тлі України не є оригінальним.

Проте родзинка регіону - "іменні" ремонти. Під час літньої активності комунальників на вулицях Харкова можна було побачити робітників у футболах із написом "Валерій Писаренко". Це кандидат-мажоритарник, який не так давно входив до фракції "БЮТ-Батьківщина" у Верховній Раді. Журналісти агентства "МедіаПорт" довідалися, що роботи насправді виконували за рахунок міського бюджету.

У сусідньому окрузі під егідою кандидатки від Партії регіонів і також члена діючого парламенту Ірини Горіної ремонтували дорогу. Щоправда, за два місяці "пейзаж" майже не змінився, лише оголошення про "підтримку" прибрали.

Валерій Писаренко та Ірина Горіна отримують всебічну підтримку від, зокрема, мера Харкова Геннадія Кернеса. Колишній соратник Юлії Тимошенко, пан Писаренко з'явився у Харкові задовго до початку виборчої кампанії і з того часу не зникає зі стрічок новин підконтрольних мерії ЗМІ. Ірина Горіна, теща колишнього секретаря Київради Олеся Довгого, за походженням харків'янка, повернулася до Харкова на початку року і з риторикою про "рідне місто" розгорнула активну агітацію, включно із роздаванням продуктових наборів.

У віддаленому "обласному" окрузі балотується Дмитро Добкін, молодший брат губернатора Михайла Добкіна. Двічі депутат обласної ради, нічим особливим, крім відомого прізвища, у місцевому політикумі він не відзначився. Про його намір йти в Раду виборці округу здогадалися ще навесні, коли отримали великодні паски із фотокарткою брата глави облдержадміністрації.

Зелена мітка для мажоритарника

Одним з суперників Ірини Горіної в окрузі буде Ігор Тупікін, заступник головного редактора журналу "Фокус", який каже, що не стільки бажає обратися, скільки довести, що це можливо. Перебіг кампанії та внутрішню кухню виборчого процесу він докладно описує в колонках на шпальтах свого видання та в Facebook, який активно використовує для агітації і спілкування з виборцями.

Один з найпомітніших кандидатів-мажоритарників від об'єднаної опозиції - економіст Олександр Кірш, відомий у Харкові і загалом в Україні експерт з податків. 19 вересня під час зустрічі з виборцями проти нього застосували вже відоме харківське ноу-хау - обливання зеленкою. Від цього вже кілька разів постраждав захисник Юлії Тимошенко Сергій Власенко. Пан Кірш отримав опік ока, міліція порушила справу, проте нападників не піймали.

Олександрові Кіршу, зокрема, протистоятиме від Партії регіонів депутат чинного парламенту Ірина Бережна.

У 170-му окрузі за мандат змагатимуться, поміж інших, двоє депутатів чинного парламенту - комуністка Алла Александровська і Дмитро Святаш із Партії регіонів.

Серед несподіваних кандидатів на Харківщині - колишній голова Харківської облради Василь Салигін. У самовисуванця Салигіна цікава біографія: залишивши Харківську обласну раду, він отримав посаду заступника голови Державної митної служби, з якої пішов у декретну відпустку. Нині працює заступником голови Сумської облдержадміністрації. Партія регіонів, чиїм багаторічним членом він був, від нього "відхрестилася" вустами Михайла Добкіна: "Ми його тому й вигнали, що він регіоналом справжнім ніколи не був".

У 174 округу, де кандидатів помітно менше ніж в інших округах, знову хоча стати депутатом мільйонер і представник Партії регіонів Олександр Фельдман. У 176-му депутатові фракції Партії регіонів Дмитру Шенцеву протистоятиме як самовисуванець колишній заступник секретаря РНБО Степан Гавриш.

Нагадаємо, вибори до Верховної Ради відбудуться 28 жовтня 2012 р.