Вибори-2012: У Донецькій обл. ПР підтримує своїх кандидатів адмінресуром і держбюджетом
У Донецькій області кандидати в депутати Верховної Ради по мажоритарних округах, яких підтримує Партія регіонів, практично не мають сильних суперників. Місцева влада надає їм значну підтримку, і не тільки політичну, а й матеріальну. Про це пише BBC-Україна.
Меценат Азаров-молодший
На початку вересня Донецьк зробив щедрий подарунок Слов'янську - місту на півночі області. Сюди відправили п'ять нових тролейбусів ЛАЗ, придбаних напередодні Євро-2012. Всі бюрократичні процедури відбувалися блискавично: 4 вересня позачергова сесія Слов'янської міської ради звернулася до донецьких колег з проханням про допомогу. А вже за кілька днів в курортне місто привезли перші машини.
Оперативність і альтруїзм не будуть виглядати дивними, якщо врахувати, що Слов'янськ є центром виборчого округу № 47, де балотується Олексій Азаров - син прем'єр-міністра України. У серпні він пообіцяв виборцям п'ять нових тролейбусів. Тепер місцева влада виконала його обіцянку.
Читайте також: Вибори-2012: У Херсонській області кандидати від ПР користуються підтримкою місцевої влади
До округу Азарова-молодшого прикута найбільша увага громадськості. Ще два місяці тому сина глави уряду в Слов'янську мало хто знав. Громадська організація "Ініціатива Олексія Азарова "Наш регіон" була зареєстрована в кінці липня - мало не одночасно з реєстрацією самого кандидата.
Тепер претендент на мандат є частим гостем в місті і районі. Преса писала, що з початку виборчої кампанії сюди з бюджету виділено 69 млн грн. В окрузі терміново прокладають газ і воду, ремонтують школи й закуповують медичне обладнання.
Відсутність реальної конкуренції
Середня кількість кандидатів на округ в Донецькій області - близько восьми. Це найнижчий показник серед усіх регіонів України. Менше претендентів - від чотирьох до шести - там, де не перший рік балотується один і той же політик від Партії регіонів, або там, де правляча партія впевнена в перемозі кандидата.
Конкурентів у Тетяни Бахтєєвої (округ № 42), Юхима Звягільського (округ № 45) або Сергія Клюєва (округ № 46) практично немає.
"Там, де кількість кандидатів вище середнього по області, можна говорити про наявність "технічних кандидатів", необхідних для введення" своїх "членів комісій або для агітації проти опонентів", - висловлює припущення голова Донецької обласної організації Комітету виборців України (КВУ) Сергій Ткаченко .
На думку керівника організації, низька активність місцевих політичних сил, окрім правлячої, пояснюється відсутністю реальних конкурентів регіоналам: "На жаль, з конкуренцією між кандидатами у нас не все гаразд. Мажоритарна складова на цих виборах продемонструвала, що в області реальних лідерів, які могли б бути опонентами партії влади, дуже мало".
В обласній організації КВУ відзначають і низький рівень підготовки більшості альтернативних політиків. Опозиційні штаби не використовують можливість оскаржити в суді дії претендентів від влади. Тільки в окрузі № 47 кандидати-конкуренти двічі подавали до окружного адміністративного суду скарги на дії Азарова-молодшого, називаючи їх підкупом виборців. Однак порушення закону суд не побачив.
Втім, протистояння допомогло опонентам сина прем'єра згуртуватися: по один бік барикад опинилися екс-народний депутат України, екс-голова парламентської комісії з розслідування вбивства журналіста Ігоря Александрова Анатолій Хмельовий (Комуністична партія), журналіст Олег Зонтов (Об'єднана опозиція "Батьківщина"), а також кілька інших кандидатів. Вони разом фіксують порушення, обмінюються інформацією і пишуть заяви.
Така активна боротьба - швидше виняток, ніж правило. У більшості випадків кандидати-новачки навіть не знають, як подати скаргу в суд. А центральні штаби їм в цьому не допомагають.
"Чому структура, яка називає себе загальноукраїнської партією, висуває своїх кандидатів, претендує на мандати, - не може вибудувати елементарні і разом з тим фундаментальні речі: забезпечити себе юридичною підтримкою та юридичним захистом? Це питання риторичне", - говорить експерт КВУ Олег Гришин.
Серед казусів цієї виборчої кампанії - надзвичайно велика кількість кандидатів у окрузі № 43, де, за даними експертів, збирався балотуватися один з молодих бізнесменів, але так і не зареєструвався. Зате в окрузі чимало самовисуванців, невідомих виборцям і не таких, які не проводять ніякої агітації. У цьому окрузі балотується депутат парламенту, регіонал Валентин Ландик.
Опозиція виставила кандидатами - журналістів
А ось в окрузі № 60 у боротьбу за мандат несподівано для багатьох включився депутат Верховної Ради від Партії регіонів Валерій Коновалюк, який не потрапив до партійного списку. Його суперником теж є регіонал - генеральний директор акціонерного товариства "Донецьксталь" Олександр Риженков. Керівник обласного виборчого штабу Партії регіонів Олександр Касянюк вже пообіцяв, що Коновалюка виключать з лав партії як порушника дисципліни. Між тим, в обласному штабі "Батьківщини" сподіваються, що боротьба "важковаговиків" піде на користь опозиційному кандидату по цьому округу Василю Коваленко.
У виборах беруть участь як ніколи багато кандидатів-журналістів. Всі вони представляють опозиційні сили: Євген Талишев, Олег Зонтов, Володимир Березін, Володимир Веселкин, Олександр Наумов, Анатолій Герасимчук, Віктор Прилепський.
А в окрузі № 55, до якого входять депресивні окраїни Макіївки, за голоси виборців борються зять покійного голови Ради міністрів Криму Василя Джарти Валерій Омельченко і продюсер Тимофій Нагорний - уродженець Макіївки, екс-чоловік олімпійської чемпіонки Лілії Подкопаєвої.
Комуністична партія України виставила в двох округах депутатів парламенту нинішнього скликання Миколу Кравченка (округ № 61) і Євгена Волинця (округ № 54). В окрузі № 41 від об'єднаної опозиції йде Володимир Деркач, комендант наметового містечка донецьких "чорнобильців" під час акції голодування восени минулого року.
За себе і за партію
Обласна влада Донецька не приховує своїх політичних симпатій. Голова облдержадміністрації і одночасно заступник голови обласної організації Партії регіонів Андрій Шишацький бере в поїздки по області кандидатів-регіоналів. Претендентів на депутатський мандат від інших політичних сил на таких зустрічах немає, зате часто присутня символіка правлячої партії - прапори, гасла і т.п.
У своїх рекламах кандидати невпинно експлуатують популярні на Донбасі теми, серед яких - культ Великої Вітчизняної війни.
Хоча, на думку політичних оглядачів, у кандидатів від Партії регіонів немає сильних конкурентів, ця політична сила проводить в Донецькій області активну кампанію.
Претенденти на мандат вручають пенсіонерам телевізійні тюнери, студентам - квитки в дельфінарій, вчителям - зимові шини для шкільних автобусів, перев'язані стрічкою з назвою партії.
Поширене використання так званого бюджетного ресурсу, коли заходи, оплачені з бюджету, представляються як заслуга політика: ремонт доріг, відкриття перинатальних центрів, прокладання водопроводу і т.д.
Перед регіоналами-мажоритарниками стоїть складне завдання не лише перемогти особисто, але й підняти рейтинг партії влади, розчарування в якій відчуває значна частина виборців Донбасу. Партія регіонів, згідно з останніми дослідженнями центру "Демократичні ініціативи", може отримати на Сході України 45% підтримки, у той час як на останніх парламентських виборах ця політична сила отримала в цьому регіоні більше 70%.