ua en ru

Вибори-2012: В Черкаській обл. поширені брудні технології із присмаком криміналу

Автор: RBC.UA
Одна з центральних областей України на цьогорічних виборах може стати майданчиком для вивчення нових електоральних технологій, що їх застосовують кандидати у депутати парламенту. Подарунки виборцям від мажоритарних кандидатів - ознака цьогорічних парламентських перегонів чи не в усіх областях, і Черкащина не є винятком. Але тут, окрім обдаровування, чимало прикладів брудних технологій із присмаком криміналу.

Одна з центральних областей України на цьогорічних виборах може стати майданчиком для вивчення нових електоральних технологій, що їх застосовують кандидати у депутати парламенту. Подарунки виборцям від мажоритарних кандидатів - ознака цьогорічних парламентських перегонів чи не в усіх областях, і Черкащина не є винятком. Але тут, окрім обдаровування, чимало прикладів брудних технологій із присмаком криміналу, повідомляє BBC-Україна.

У багатьох округах влада і опозиція офіційно висунули по кілька сильних прохідних кандидатів, окрім того, у деяких округах, за спостереженнями Комітету виборців України, є чимало так званих "технічних" кандидатів, які розпорошуватимуть голоси виборців.

Читайте також: У Харківській області ПР обіцяє перемогти у всіх округах

"Кандидати прийшли на округи воювати один з одним, а повинні були б іти до виборців з програмами дій. Виборцям, в умовах нашої дійсності, відводиться тільки роль отримувачів матеріальних благ і постачальників голосів", - вважає експерт з виборів, керівник обласної організації Комітету виборців Максим Михлик.

Сумнівні "лідери"

Найбільш напруженої боротьби варто очікувати у 194-у та 199-у округах. А 199-й, а також 198-й виборчі округи, за висновками організацій, що стежать за виборами, є лідерами порушень виборчого законодавства.

У 194-у виборчому окрузі з центром у Черкасах більшість кандидатів - відомі місцеві політики. Немісцевою є лише почесний президент потужного хімічного підприємства ПАТ "Азот" Валентина Жуковська. Її перевага - у великих коштах, які вкладає у перемогу кандидатки власник "Азоту", мільярдер Дмитро Фірташ.

Серед 12-и кандидатів у депутати цього округу - два висуванці від Партії регіонів: головний онколог області Віктор Парамонов та голова міського партійного осередку, банкір Сергій Отрешко.

194-й черкаський округ цікавий і тим, що може дати "чистий" електоральний результат, оскільки населений виключно міськими виборцями, на яких майже не впливають важелі адміністративного тиску, - вважає професор Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького Віталій Масненко.

Як тільки стихли пристрасті навколо реєстрації кількох двійників кандидатів у депутати, один із провладних кандидатів по 199-у мажоритарному округу із центром у Жашкові зареєстрував газету "За Батьківщину", хоча видання зі схожою назвою в області уже є - опозиційна газета "Твоя Батьківщина".

Проти кандидата від "Батьківщини" у 199-у окрузі, приватного підприємця Анатолія Бондаренка поширювали листівки без вихідних даних, в яких його назвали "злочинцем". Згодом у газеті "Селянські вісті з Черкащини" оприлюднили біографію опозиціонера, яку він спростовує і твердить, що це - технологія, спрямована на його дискредитацію.

У Смілі брудні технології занадто сміливі

У 198-му виборчому окрузі із центром у м. Сміла у вересні поширювали листівки, в яких кандидата-самовисуванця Віктора Тимошенка звинуватили у підкупі виборців. Нібито співробітники організації, що назвала себе "Комітетом із боротьби з корупцією та підкупом виборців", встановили, що в Смілу завезено 2,5 млн грн для підкупу виборців, а також зібрані докази утворення "злочинного угруповання", до якого залучено більше ніж півтори сотні чоловік. Листівка закликає звертати увагу на купюри, на яких у темряві проявляється надпис "підкуп", та повідомляти про це правоохоронні органи. Також за додаткову інформацію про осіб, задіяних в кримінальній схемі, призначена винагорода у розмірі 20 тис. грн. У листівці немає даних друкарні і не вказано, хто платитиме винагороду. Такий зразок "чорного піару" Черкаси бачать уперше.

У цьому ж окрузі балотується колишній бютівець, нині - безпартійний самовисуванець, депутат Верховної Ради Анатолій Семинога. Як самовисуванець, за мандат у цьому округу змагатиметься і міський голова Сміли, член Партії регіонів Вадим Решетняк.

Навколо імені мера вирують пристрасті. Через хакерську атаку нещодавно було заблоковано роботу черкаського інтернет-ресурсу "Провінція". Перед тим на сайті з'явилася публікація "Двічі несудимий Решетняк", у якій було вміщено два документи про кандидата Вадима Решетняка. У статті ставилась під сумнів несудимість кандидата, а також його вища освіта. Головний редактор видання припускає, що саме ця публікація і є причиною хакерської атаки. Проте Вадим Решетняк заявив, що він не має жодного відношення до блокування "Провінції", а інформація про його судимості - "чорнуха" від конкурентів.

Смілянський 198-й округ відзначився і тим, що соціальні працівники пропонують підопічним голосувати вдома і навіть усе для того підготували. У заготовлені медичні довідки, що підтверджують недієздатність особи, потрібно лише вписати прізвище, ім'я, по-батькові та написати заяву до дільничної виборчої комісії. В обласному штабі об'єднаної опозиції кажуть, що це може бути використано для маніпуляцій із волевиявленням виборців.

Безкоштовні маршрутки і коні

Новинкою стала нещодавня листівка одного із кандидатів по 195-му окрузі, у якій перша сторінка - агітка за кандидата, а на зворотньому боці - заява про матеріальну допомогу.

А обласний осередок Комітету виборців України нещодавно оприлюднив текст угоди між жителем Уманського району та ТОВ "Перспективи розвитку" про агітацію на користь кандидата в депутати від Партії регіонів по уманському округу № 200 Антона Яценка за 450,00 грн за 1,5 місяці.

У вересні в Уманському і Драбівському районах голоси виборців намагалися купити безкоштовним проїздом. Щочетверга в Уманському районі приміські автобуси перевозять пасажирів безкоштовно. Це - ініціатива одного з провладних кандидатів, який балотується в округу №200. Всього діє 28 маршрутів. Рух автобусів охоплює кілька десятків сіл району.

На Драбівщині також людей безкоштовно возять автобусом одного з автотранспортних підприємств райцентру. В оголошенні, розміщеному у безкоштовній маршрутці, йдеться, що дякувати за це слід одному з кандидатів-самовисуванців по виборчому округу №195.

Самовисуванець по 199-му виборчому округу, власник кінно-спортивного комплексу Валентин Ничипоренко організував виборцям екскурсії на власний кінно-спортивний комплекс у Жашкові, лотерею, та частування. За оцінками незалежних аналітиків, пан Ничипоренко вже вклав у свою виборчу кампанію 10 млн грн.

А кандидат у депутати України у виборчому окрузі №195, самовисуванець, відомий в області аграрник Петро Душейко, який свого часу доклав чимало зусиль, аби ЦВК зареєструвала його, нещодавно зняв свою кандидатуру на користь іншого кандидата в цьому окрузі, члена Партії регіонів Володимира Зубика. Своє рішення кандидат мотивував тим, що у тепер уже колишнього суперника більше можливостей та сил для покращення життя громадян.

Опозиція проти опозиції

На окрузі № 200 із центром в Умані за депутатський мандат змагаються двоє кандидатів, яких виборці можуть асоціювати з опозицією. Офіційно єдиним узгодженим кандидатом від "Батьківщини" у цьому окрузі є Максим Поляков. Незважаючи на це, там же висунувся і депутат Верховної Ради, член партії "Батьківщина" Павло Костенко.

Проте, як зазначають оглядачі, на сьогодні немає жодних об'єктивних рейтингів кандидатів у депутати по округах. Результати досліджень чи опитувань щодо симпатій виборців, що час від часу оприлюднюють кандидати чи осередки партій, суперечливі, а тому, кажуть експерти, радше виглядають як елемент технології впливу на думку виборців.

"Протягом останніх років область симпатизувала національно-демократичним силам. Сьогодні ж кількість їхніх прихильників зменшилася утричі. Така ж ситуація і з регіоналами, які не змогли переконати, що вони - свої. На керівних посадах в області переважно приїжджі. Тих місцевих, які свого часу воювали з помаранчевою владою, давно відсунули на треті позиції", - каже Максим Михлик із КВУ.

Проте, оглядачі кажуть, що серед партій фаворитами перегонів є "Батьківщина" та УДАР, причому рівень довіри до партії Віталія Кличка зростає.