ua en ru

Китай обійшов Японію за обсягом економіки

Автор: RBC.UA
Виходячи з даних по зростанню ВВП в II кварталі 2010 р., Китай обійшов Японію за обсягом економіки, зайнявши, таким чином, друге місце в світі після США.

Виходячи з даних по зростанню ВВП в II кварталі 2010 р., Китай обійшов Японію за обсягом економіки, зайнявши, таким чином, друге місце в світі після США. Згідно даним урядових звітів, номінальний обсяг економіки Японії в II кварталі 2010 р. без урахування сезонних коливань і інших чинників складав 1,286 трлн дол. порівняно з 1,335 трлн дол., в які оцінюється китайський ВВП за той же період, передає РБК з посиланням на Associated Press.

Аналітики наголошують, що подібні явища фіксувалися і раніше, але цього разу Китай навряд чи здасть позиції.

Так, експерти сходяться на думці, що до кінця 2010 р. китайська економіка, найімовірніше, перевершуватиме за обсягами японську за рахунок значної різниці в темпах зростання: у рік ВВП Китаю збільшується в середньому на 10%, тоді як ВВП Японії, зокрема за прогнозом на кінець 2010 р., збільшиться на 2-3%.

Опубліковані в останні місяці дані указують на те, що Китай знаходить все більше впливу на розстановку сил як в області фінансів, так і в оборонній сфері. В даний час Китай є найбільшим експортером, виробником сталі, а також імпортером автомобілів. Крім того, з початку світової фінансової кризи Китай багато в чому залишається основною рушійною силою відновлення глобальної економіки.

Японія утримувала позицію другої за обсягом економіки світу з 1968 р. Після руйнівної Другої світової війни країні вдалося стати одним з центрів світової промисловості і фінансів. Її нарекли "економічним дивом", але вже в 1980-х рр. з'ясувалося, що на іпотечному ринку країни утворився величезний міхур, який лопнув в 1991 р.

Економічне зростання Китаю, навпаки, було більш вражаючим. Країна з величезною охотою купувала сировину і продукцію машинобудування як в країнах, що розвиваються, так і в розвинених, наприклад в Японії, головним торговим партнером якої він є.

В той же час самі японці досить байдуже дивляться на майбутню перестановку сил. Згідно проведеному раніше цього року опитуванню, більше половини мешканців Японії упевнені, що їх батьківщині зовсім не обов'язково бути світовою наддержавою.

Раніше сьогодні Інститут економічних і соціальних досліджень уряду Японії відзвітував про зростання ВВП країни в реальному вираженні за II квартал 2010 р. на 0,4% в перерахунку на рік, тоді як аналітики прогнозували збільшення цього показника на 2,3%. У номінальному вираженні (без поправки на інфляцію) ВВП Японії в квітні-червні 2010 р. знизився на 0,9% порівняно з попередніми трьома місяцями.

Нагадаємо, раніше про економічну перевагу Китаю над Японією заявило валютне управління КНР. За даними відомства, в I півріччі 2010 р. ВВП Китаю виріс на 11,1% в річному численні. На кінець поточного року зростання може скласти 9%. Наголошується також, що в середньому економіка країни розширювалася на 9,5% щорічно, починаючи з 1978 р., коли Китай встав на шлях ринкових реформ. Проте, як повідомили в управлінні, темпи зростання приречені на уповільнення.