ua en ru

ВВП КНР в 2011 р. зріс на 9,2%

Автор: RBC.UA
ВВП Китаю за підсумками 2011 р. зріс на 9,2% у порівнянні з попереднім роком і склав 47,2 трлн юанів (7,5 трлн дол.). Таку інформацію поширило сьогодні Національне бюро статистики КНР.

ВВП Китаю за підсумками 2011 р. зріс на 9,2% у порівнянні з попереднім роком і склав 47,2 трлн юанів (7,5 трлн дол.). Таку інформацію поширило сьогодні Національне бюро статистики КНР.

"Народне господарство країни продовжувало розвиватися в очікуваному напрямку макрорегулювання, що заклало гарний початок економічного і соціального розвитку на період 12-й п'ятирічки", - заявив начальник названого держуправління Ма Цзяньтан на прес-брифінгу, влаштованому прес-канцелярією Держради КНР.

За підсумками IV кварталу 2011 р. порівняно з аналогічним періодом попереднього року ВВП Китаю виріс на 8,9%. При цьому відзначається уповільнення зростання, оскільки в III кварталі 2011 р. воно склало 9,1% у річному вирахуванні, у II кварталі - 9,5%, а в I кварталі - 9,7%.

Загальний обсяг роздрібної торгівлі споживчими товарами в Китаї торік збільшився на 17,1% порівняно з 2010 р. і виріс до 181,22 млрд юанів (28,7 млрд дол.). У грудні зростання склало 18,1%, обсяг торгівлі досяг 17,74 млрд юанів. Інвестиції в основні фонди Китаю збільшилися до 301,93 млрд юанів, що на 23,8% більше показника 2010 р. У 2011 р. коефіцієнт вкладу інвестицій в економічне зростання Китаю склав 54,2%, коефіцієнт вкладу споживання - 51,6%, а внесок чистого експорту виявився негативним (-5,8%).

Експерти Національне бюро статистики КНР відзначають, що уповільнення темпів зростання ВВП пов'язане з посиленням кредитно-грошової політики, що пов'язано із заходами уряду Китаю зі стримування інфляції в країні.

За їх словами, щоб впоратися з інфляцією і не допустити перегріву економіки, влада підвищує процентні ставки і підвищує резервні вимоги для великих фінансових інститутів. Торік Народний банк Китаю підвищував базові процентні ставки по річних кредитах і депозитах три рази.

Разом з тим, експерти прогнозували, що в IV кварталі 2011 р. китайський ВВП збільшиться на 8,7%, тобто опубліковані дані незначно перевершили їх результати.

Зростання даного економічного показника в IV кварталі 2010 р. по відношенню до попереднього року становило 9,8%.

Експерти вважають, що макроекономічний розвиток КНР може надати підтримку світовій економіці в непростий для неї час і дозволить уникнути другої хвилі рецесії. На думку аналітиків, недавнє уповільнення зростання ВВП, зафіксоване статистикою, знаходиться в межах норми (відповідно до якої показник може варіюватися в межах 8-12%) і не свідчить про будь-яких серйозних проблем.

При цьому більш повільний темп зростання ВВП Китаю допоможе стримати зростання споживчих цін, енергоспоживання і, відповідно викидів у атмосферу, сприяючи відновленню структури економіки країни.

За підсумками минулого року зростання ВВП Китаю склав 10,4%. Останній раз Китай показував зростання економіки нижче 9% за підсумками року в 2001 р. - тоді показник ВВП зріс лише на 8,3%.

Зазначимо, наприкінці грудня в міністерстві торгівлі КНР відзначили, що Китаю необхідне щорічне зростання експорту на 15%, щоб підтримувати стабільне економічне розширення, оскільки рівень національних інвестицій скорочується. "Ми просто не можемо витримати одночасне падіння інвестицій, споживання та експорту, - сказав Хуо Цзяньгуо в інтерв'ю газеті Shanghai Securities News. - Рівень зростання (експорту) 15% - це базовий орієнтир, і більш повільне зростання буде відображатися на зайнятість".

Влада Китаю пообіцяла стабілізувати експорт і підтримати імпорт в 2012 р., щоб врівноважити торгівлю, намагаючись змінити баланс економіки та ізолювати її від впливу зниження світового попиту.

Багато міжнародних економістів вважають, що економічне зростання в Китаї багато в чому обумовлене інвестиційними витратами, що створює "бульбашки активів" і проблеми надвиробництва, які загрожують більш серйозними структурними проблемами, ніж зміна зовнішньоторговельної обстановки.

У міністерстві торгівлі відзначили, що щонайменше 80 млн робочих місць в країні пов'язані з експортом. Багато з них зайняті бідними мігрантами з сільськогосподарських районів, таким чином, ці робочі місця життєво важливі для соціальної стабільності, високо цінується владою Китаю.

На тлі зростання ризиків "жорсткої посадки" економіки КНР Народний банк Китаю в листопаді зменшив резервні вимоги до комерційних банків на 50 базисних пунктів (0,5%). Резервні вимоги були знижені вперше майже за 3 роки, що, на думку аналітиків, знаменувало початок циклу пом'якшення монетарної політики КНР. Раніше повідомлялося, що швидке уповільнення світової економіки може змусити Пекін пом'якшити монетарну політику.

Зазначимо, багато аналітиків прогнозують уповільнення зростання китайської економіки в 2012 р. до рівня 8%. Так, на думку аналітика IHS Global Insight Алістера Торнтона, зростання ВВП КНР в 2012 р., найімовірніше, буде на процентний пункт нижче, ніж в останньому кварталі 2011 р. JPMorgan прогнозує, що темпи зростання економіки в I кварталі 2012 р. сповільняться до 7,6% -за зниження обсягів експорту в Європу і Японію.