Друга черга "Північного потоку" завершена достроково
Укладання другої нитки газопроводу "Північний потік" достроково завершено в середу, 18 квітня 2012 р., повідомляє прес-служба компанії Nord Stream AG, яка є оператором проекту.
Нитка буде готова до початку постачань газу в Європу до кінця 2012 р. по завершенні пусконалагоджувальних робіт і заповнення технічним газом, говориться в офіційному повідомленні. Після виходу на проектну потужність обох ниток повністю автоматизована газотранспортна система зможе транспортувати 55 млрд куб. м газу в рік.
"Остання із 99 953 сталевих труб другої нитки газопроводу була виготовлена в Німеччині компанією Europipe, покрита бетонним покриттям на заводі EUPEC в Мукрані і доставлена на складський термінал на узбережжі шведського острова Готланд. Потім труба була перевезена на трубоукладочне судно Castoro Sei компанії Saipem, де вона була приєднана до нитки газопроводу і опущена на дно моря 18 квітня 2012 р. Доставка останньої партії труб на Castoro Sei стала завершальною в комплексі логістичних робіт проекту", - підкреслює Nord Stream AG.
За даними компанії, для будівництва двох гілок газопроводу знадобилося 199 тис. 755 12-метрових обетонованих труб вагою близько 24 тонн кожна.
Між тим пусконалагоджувальні роботи на другий нитці вже почалися. Кожна з трьох секцій буде заповнена морською водою, піддана очищенню і калібруванню, а потім пройде гідравлічні випробування на міцність. Після закінчення тестування секції будуть з'єднані під водою в травні і червні поточного року у водах Швеції і Фінляндії.
Нагадаємо, на початку березня 2012 р. прем'єр-міністр РФ Володимир Путін повідомив, що до "Північного потоку" може приєднатися Великобританія. "Великобританія може приєднатися до "Північного потоку", тому що вона поступово стає імпортером газу", - заявив він, зазначивши, що переговори вже почалися.
"Газпром" розглядає можливість будівництва третьої і наступних черг проекту "Північний потік", заявив раніше заступник голови "Газпрому" Олександр Медведєв. "Така бізнес-ідея є. Це попередні обговорення. Як говорив Олексій Міллер, ми готові в Європу поставити стільки газу, скільки Європі буде потрібно", - зазначив Медведєв.
Відзначимо, що в Росії на "Північний" і "Південний потоки розраховують як на альтернативу українській ГТС щодо поставок газу європейським споживачам. Раніше в російському уряді заявили, що у разі незговірливості Києва в газових переговорах, транзитне значення України буде зведено до нуля. Експерти бачать у цих проектах не стільки економічну вигоду для РФ, скільки політичну.
Газопровід "Північний потік" - найдовший підводний маршрут експорту газу в світі. Він йде через акваторію Балтійського моря від бухти Портова (район Виборга в Ленінградській області) до узбережжя Німеччини (район Грайфсвальда). Довжина газопроводу - близько 1,2 тис. км, пропускна здатність однієї нитки - 27,5 млрд куб. м газу в рік кожна. У число акціонерів проекту входять ВАТ "Газпром" (51%), німецькі E.On Ruhrgas (15,5%) і Wintershall AG (15,5%), голландська N.V. Nederlandse Gasunie (9%) і французька GDF Suez (9%). Перша нитка була введена в експлуатацію в листопаді 2011 р.
Цільовими ринками поставок по "Північному потоку" є Німеччина, Великобританія, Нідерланди, Франція, Данія та інші країни. Сухопутна ділянка газопроводу протяжністю 917 км, власником і оператором якого є "Газпром", з'єднає газопровід "Північний потік" з єдиною системою газопостачання Росії. Два газопроводи-відводи з Грайфсвальда на південь і захід Німеччини загальною довжиною 850 км будуть побудовані компаніями Wingas і E. ON Ruhrgas.
Основною базою природного газу для "Північного потоку" є Південно-Російське родовище, проектна потужність якого становить 25 млрд куб. м газу в рік. Родовище розташоване в Красноселькупському районі Ямало-Ненецького автономного округу.