ua en ru

СОТ вирішить суперечку України з Молдовою з екологічного збору

Автор: RBC.UA
Орган з вирішення суперечок Світової організації торгівлі (СОТ) 17 червня створив групу експертів для вирішення суперечки України з Молдовою по дискримінаційному стягненню Молдовою екологічного збору з українських імпортерів соків та пива. Про це пише видання "Комерсант-Україна", посилаючись на своє джерело в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі.

Орган з вирішення суперечок Світової організації торгівлі (СОТ) 17 червня створив групу експертів для вирішення суперечки України з Молдовою по дискримінаційному стягненню Молдовою екологічного збору з українських імпортерів соків та пива. Про це пише видання "Комерсант-Україна", посилаючись на своє джерело в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі.

Нагадаємо, на попередньому засіданні цього органу Молдова наклала вето на заявку України, вичерпавши своє право застосовувати цей захід.

Суть сперечання полягає в застосуванні молдовською владою імпортного збору за забруднення навколишнього середовища в 0,8-3 лея (0,55-2,05 грн) за пластикову упаковку або Tetra Pack (крім молочної продукції). Від стягнення екологічного збору більше за інших страждають українські виробники пива та соків, експорт продукції яких в Молдову в 2010 р. скоротився на 32-35%. Молдовська сторона запевняє, що дискримінації немає, оскільки місцеві виробники при імпорті порожньої пластикової тари платять екологічний збір 0,5-3% від вартості продукції. Подачу заявки на створення групи експертів в Мінекономрозвитку пояснюють відсутністю пропозицій Молдови за термінами двосторонніх консультацій. У попередніх торгових спорах - з Грузією і Вірменією - Україна використовувала тільки механізм двосторонніх консультацій, не вдаючись до посередництва експертів СОТ.

На засіданні органу з вирішення суперечок СОТ Молдова також звернулася з проханням створити експертну групу, але вже для вирішення іншого сперечання - за дискримінаційної ставки на імпорт бренді в Україну.

Зазначимо, що з 1 січня ставка акцизу на український коньяк становить 20 грн за літр 100-процентного спирту, а на імпортний бренді (включаючи молдовський "Дивін") - 42,12 грн за літр. Щодо цієї суперечки Україна також скористалася правом вето. На думку української делегації, на відміну від суперечки з екологічного збору, в даному конфлікті сторони вже провели двосторонні консультації. Зараз українські експерти завершують аналіз фізико-хімічних властивостей спирту, використаного в молдовському "Дивіні".

Відстрочка створення експертної групи з вирішення суперечки про ставки акцизу на бренді дозволить країнам до наступного засідання органу з вирішення спорів СОТ 20 липня провести двосторонні консультації. Однак у міністерстві економіки Молдови заявляють, що не вірять у можливість реалізації такого сценарію.

"Ми готові провести ще один раунд консультацій. Однак проблема полягає в тому, що ця суперечка триває вже 4 роки, а переговори показали, що ми і Україна по-різному трактуємо ст. 3 Генеральної угоди з тарифів і торгівлі, саме тому ми вирішили звернутися за допомогою до експертів СОТ", - повідомила виданню директор департаменту торгової політики Мінекономіки Молдови Інга Іонесіі.

У Мінекономрозвитку України мають намір найближчим часом запропонувати молдовській стороні провести черговий раунд переговорів.

При цьому, Молдова заявила про готовність усунути дискримінацію. "Кабмін (Молдови) вже на найближчому засіданні розгляне законопроект, що враховує всі зауваження української сторони, і вже через кілька тижнів він надійде до парламенту", - пояснила Іонесіі.

Нагадаємо, в березні Європейський Союз (ЄС) приєднався в якості третьої сторони до торгової суперечки України і Молдови.

25 січня 2011 повідомлялося, що українські виробники пива і соків звернулися в Мінекономрозвитку з проханням розпочати переговори з Молдовою щодо порушення нею норм СОТ. Суть порушення полягає у стягненні з імпортерів екологічного збору за утилізацію пластикових пляшок і упаковок Tetra Pack, який не сплачують місцеві виробники. Мета звернення - змусити Молдову зрівняти виробників в правах.

17 лютого секретаріат СОТ зареєстрував звернення України про початок офіційних переговорів з Молдовою. Суть українських претензій полягає в застосуванні молдовською владою екологічного збору за ввезення продукції в пластиковій упаковці або упаковці Tetra Pack, в той час як місцеві виробники звільнені від такого збору. За словами джерела, аналогічні проблеми відчувають і імпортери з ЄС. У посольстві Євросоюзу в Україні відмовилися від коментарів.