ua en ru

СОТ закликає Україну відкликати заявку на перегляд тарифів

Автор: RBC.UA
Держави-​​члени Світової організації торгівлі (СОТ) закликали Україну відкликати свою заявку на перегляд тарифних зобов'язань. Заява була прийнята на засіданні ради з торгівлі 26 листопада.

Держави-​​члени Світової організації торгівлі (СОТ) закликали Україну відкликати свою заявку на перегляд тарифних зобов'язань. Заява була прийнята на засіданні ради з торгівлі 26 листопада, говориться в повідомленні СОТ.

Заяву було представлено Австрією і її підтримали 23 делегації: Швейцарії, Туреччини, США, Гонконгу і Китаю, Бразилії, Канади, Чилі, Колумбії, Хорватії, Європейського союзу, Гватемали, Ісландії, Японії, Кореї, Ліхтенштейну, Малайзії, Мексики, Нової Зеландії, Норвегії, Оману, Парагваю, Сінгапуру.

Згідно з повідомленням, держави-​​члени СОТ закликають Україну "в інтересах багатосторонньої торговельної системи і світової економіки відкликати своє повідомлення та повторно обговорити свої тарифи на велику кількість продуктів". "Вони (держави-​​члени СОТ) сказали, що повідомлення України охоплює 371 тарифних найменувань, що виходить за рамки обсягу, передбаченого тарифними переговорами СОТ (стаття XXVIII GATT 1994). Вони також відзначили, що неясно, якою мірою Україна зможе компенсувати це іншим членам (організації), як того вимагають ці положення", - йдеться в повідомленні СОТ.

Читайте також: СОТ закликає Україну пояснити необхідність перегляду тарифів

Як повідомлялося, Україна подала до СОТ заявку на перегляд умов членства в організації, яка передбачає захист нинішнього виробництва і створення умов для появи нових сегментів. Цей документ був направлений до представництва країн-членів СОТ 14 вересня і містить перелік з 371 товарних позицій, митні ставки на які Київ хоче змінити.

В свою чергу урядовий уповноважений з питань євроінтеграції Валерій П'ятницький ще раз заначив, що перегляд тарифів не обов'язково повинен вести до збільшення імпортних мит. Представники України також зазначили, що намір України переглянути тарифи не є "політикою протекціонізму" і відповідає правилам та нормам СОТ.

Відповідно до статті 28 Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ), Україна повинна платити за підвищення тарифів зниженням мита на інші товари. Якщо переговори не принесуть успіху, Україна може підняти тарифи в односторонньому порядку, залишивши для торгових партнерів право підвищити власні тарифи.

Читайте також: Рішення СОТ щодо пропозиції України збільшити тарифи на товари залежатиме від того, які поступки вона запропонує, - Ламі

Перерахування товарних позицій займає 15 з 86 сторінок заявки. Україна пропонує переглянути мита на м'ясо і м'ясопродукти (включаючи ковбаси, сосиски і м'ясні консерви), квіти, овочі і фрукти. Далеко не по всіх цих позиціях в країні є значне виробництво. Разом зі ставками на цибулю, часник, помідори, огірки, бобові, яблука, вишні та сливи передбачається зміна митних ставок на ввезення мандаринів, винограду, персиків і нектаринів.

Київ має намір добитися перегляду митних ставок на техніку для промислового виробництва їжі, а також на побутову техніку: холодильник і пральні машини. Крім того, пропонується змінити експортні ставки на сільськогосподарську і ветеринарну техніку, а також ставки на легкові автомобілі (включаючи мікроавтобуси) і вантажну техніку. У хімічній промисловості є намір переглянути ставки на карбонати.

Таким чином, у поданій заявці пропонується не тільки захистити вже наявні в країні виробництва, але і створити можливості для відкриття нових потужностей.

Читайте також: Заявка України до СОТ щодо перегляду митних ставок передбачає відкриття нових потужностей в країні

Нещодавно прем'єр-міністр України Микола Азаров повідомив, що Україна веде переговори з Світовою організацією торгівлі про перегляд умов приєднання до СОТ. Він наголосив, що переговори про приєднання України до СОТ тривали 16 років, погоджувались не кращі умови приєднання до секторальних угод, тому і приєднання відбулось у цілому на недостатньо вигідних для України умовах. Тож Україна ініціювала перегляд великої кількості позицій щодо приєднання до СОТ. Процедура резервування такого перегляду не вимагає попередніх переговорів з іншими членами СОТ. Водночас такі переговори повинні "базуватися на економічному і політичному аналізі наслідків підвищення ввізних ставок з урахуванням компенсаційних заходів, яких вимагатимуть від України країни-члени СОТ".

Раніше з проханням почати переговори із СОТ про перегляд митних ставок до уряду зверталася Федерація роботодавців, а також ряду галузевих асоціацій. Вони запропонували підвищити імпортні мита на свинину, цукор-сирець, фосфорні добрива, легкові автомобілі.

Нагадаємо, Україна вступила до СОТ 16 травня 2008 р., ставши 152-м повноправним членом СОТ.