ua en ru

по всій Україні хочуть заборонити нічний продаж алкоголю

по всій Україні хочуть заборонити нічний продаж алкоголю В Україні можуть заборонити продаж алкоголю з 22:00 до 08:00 ранку

По всій Україні можуть заборонити продавати алкогольні напої вночі. У парламенті вже зареєстрували такий законопроект. Купити алкоголь і пиво у разі його прийняття буде неможливо з 22:00 до 08:00 ранку. Ця заборона не стосуватиметься ресторанів. Така норма вже діє протягом кількох років у різних містах України. Але її затверджувала місцева влада, з якою потім підприємці судилися протягом довгого часу. У той же час у великих торгових мережах підрахували, що збитки від такої заборони у них незначні, хоча її важко підтримувати організаційно і вибудовувати роботу магазинів під неї. Однак ефективного контролю за дотриманням цього правила з боку держави та правоохоронних органів за всіма точками продажу алкоголю в Україні немає. Тому така заборона може підштовхнути до збільшення тіньового ринку алкоголю в країні, який уже становить понад 30%, вважають експерти. Детальніше - в матеріалі РБК-Україна.

У Верховній Раді пропонують повністю заборонити продаж пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв з 22:00 до 08:00 ранку по всій Україні. У цей час доби купити законно спиртні напої можна буде лише у ресторанах. Порушникам цієї норми загрожує штраф від 300 до 600 неоподатковуваних мінімумів (від 5100 гривень до 10200 гривень). Якщо після такого штрафу протягом року магазин "зловлять" знову на подібному правопорушенні, тоді сума стягнення зросте вдвічі - від 10200 гривень до 20400 гривень. Крім того, буде конфіскована алкогольна продукція, а бізнесу заборонять продавати спиртні напої протягом одного року. Після прийняття такого закону у Верховній Раді бізнесмени не зможуть вже опротестовувати заборони на продаж алкоголю вночі на місцях, заявив РБК-Україна основний автор законопроекту, позафракційний народний депутат Михайло Головко. Через недосконалості законодавства підприємці подають позов до суду на рішення місцевої влади, апелюючи перевищенням ними своїх повноважень. У той же час подібна заборона зменшує кількість правопорушень уночі у стані алкогольного сп'яніння, запевняє депутат, посилаючись на статистику МВС. "Такі обмеження в цілому оздоровлюють націю і обмежують доступ людей до алкоголю, у першу чергу, молоді, - вважає Головко. - Зараз за кількістю випитого чистого алкоголю у нас на одного українця виходить близько 16,9 літра етилового спирту на рік. Ця статистика жахлива - якщо більше 8 літрів, то починається вже незворотній процес і деградація нації". Він нагадав, що у парламенті вже кілька років лежить підготовлений ним комплексний закон, який передбачає, у тому числі, і зменшення кількості ліцензій на продаж алкоголю, і повну заборону реклами такої продукції. Проте його розгляд постійно блокується. "А ось заборона на нічну торгівлю - це та норма, яка влаштовує багатьох, і любителів міцних напоїв також", - заявив Головко.

Відзначимо, що зараз заборона на нічну торгівлю діє у ряді міст і обласних центрів України. Серед них: Луцьк, Івано-Франківськ, Тернопіль, Львів, Житомир, Черкаси, Херсон, Ужгород, Кременчук, Маріуполь. Але першими заборону на торгівлю вночі вводили на Західній Україні. Наприклад, у Тернополі купити алкогольні напої і пиво з 22:00 до 08:00 ранку у магазинах та кіосках вже протягом майже шести років неможливо. За словами міського голови Тернополя Сергія Надала, більшість підприємців підтримали такий крок місцевої влади, особливо великі торгові мережі. Він не заперечує, що в основному проти виступали власники дрібних торгових точок, на які були скарги щодо якості алкоголю, який вони реалізовували. "Більш того, вони навіть намагалися з нами судитися. Але вони всі суди програли", підкреслив РБК-Україна Надал. Мер Тернополя також стверджує, що кількість злочинів у місті після цієї заборони знизилася.

Вже з жовтня 2016 року з 23:00 до 10:00 алкогольні напої та пиво не можна купити і у магазинах столиці. Проте наприкінці 2016 року Київське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (АМКУ) побачило у цій забороні порушення Київрадою принципу конкуренції: за їх висновком, депутати обмежили самостійність підприємств у продажу їх продукції. АМКУ зобов'язав міську владу до 20 січня скасувати цю заборону, однак поки що Київрада цього не зробила. Ініціатор цієї заборони у столиці, депутат Київради Владислав Михайленко заявив РБК-Україна, що парламенту варто було б проголосувати не за заборону продажу алкоголю вночі у магазинах та кіосках, а за розширення повноважень місцевої влади та можливість застосовувати до них певні санкції. "Дієвого інструменту, щоб зобов'язати виконати заборону або покарати порушника у місцевої влади немає. Таким інструментом може бути, наприклад, право міста відкликати ліцензію на продаж алкоголю, якщо підприємець не дотримується заборони на продаж алкоголю у нічний час", - запропонував Михайленко. На економіку компаній це сильно не вплинуло. За твердженням Михайленка, близько 95% алкоголю і пива продається у той час доби, коли заборона не діє.

Президент компанії "ЕКО" (володіє мережею продуктових супермаркетів "ЕКО-Маркет") Віктор Повниця підтвердив РБК-Україна, що їх мережа від цієї заборони у Києві особливо не постраждала і збитки у них незначні. Основна причина - їх торговельні точки не працюють цілодобово, а у ранковий час не так багато охочих купувати алкоголь. Але ця заборона для мережі не зручна організаційно і налагодити режим роботи магазину з цим обмеженням складно. "Магазини відкриваються з 8:00 ранку, до 10:00 ранку ми не можемо продавати алкоголь. Але знімати товар з полиць на дві години - нерозумно через великий обсягу роботи, також періодично виникають конфлікти з покупцями, які все-таки хочуть придбати таку продукцію до 10:00 ранку", розповів Повниця.

Генеральний директор Української Асоціації постачальників торгівельних мереж Олексій Дорошенко зазначає, що значного падіння попиту на алкогольну продукцію у магазинах та торгівельних мережах у разі поширення такого правила по всій Україні не буде. Навіть зараз виторг від продажу алкоголю вночі не такий вже і великий, в основному у цей час доби купують міцний алкоголь. "Можливо, що виторг знизиться на 10-15% саме у нічний час, але на загальному фоні це буде падіння на 1-2%. Але це для мереж некритично, для них головне, щоб всі були у рівних умовах і дотримувалися цієї заборони", - зазначив РБК-Україна Дорошенко. А ось саме тут і виникає проблема - умови не рівні. За словами гендиректора Асоціації, кіоски і "наливайки" продовжать продавати алкоголь у будь-який час і порушувати заборону. "Нелегальний сектор існує скрізь, але у розвинених країнах за обсягом він маленький, а у нас - величезний. Якщо б повністю контролювали виконання такої заборони, то незаконна сфера б практично втратила весь свій дохід. Але оскільки вона "кришується", у тому числі, і правоохоронними органами, то вони і далі будуть "процвітати", - зазначив Дорошенко.

До речі, у Київраді зараз готують новий проект рішення про повну заборону продажу алкоголю у МАФах. Торгувати спиртними напоями у кіосках заборонили з березня 2016 року, але власники МАФів опротестували це рішення міста у суді і у листопаді Апеляційний адміністративний суд Києва скасував це рішення місцевої влади. Зараз справа на розгляді у касації, але Київрада не сподівається на перемогу через низку процесуальних порушень. За словами Владислава Михайленка, доопрацьований документ, який пройде всі погодження за процедурою, у тому числі, і громадське обговорення, може бути винесений на голосування до сесійної зали вже через два-три місяці.

Нічна заборона на продаж алкоголю - популізм, а не боротьба з алкоголізмом і покращення демографічної ситуації в Україні, вважає співвласник торгової мережі Varus Руслан Шостак. За його словами, більше 30% ринку знаходиться у тіні. А така заборона "перетягне" частину грошей з офіційних магазинів, які відповідають за якість продукції, до тіньового сектору. Це збільшить кількість фальсифікованого алкоголю в обороті, відкриватимуться нові точки нелегального збуту. "Всі чудово знають, наприклад, де можна купити неякісну горілку, на яких ринках. Якщо наша поліція не може прибрати незаконний збут такої продукції у світловій частині доби, то хто її буде прибирати вночі?", - каже Шостак.

Авторам законопроекту також доведеться доводити необхідність прийняття такого документу у парламенті. У комітеті ВР з питань податкової та митної політики не у захваті від такої ініціативи. Подібні заборони глобально не впливають на зниження кількості злочинів і не збільшують кількість тверезників, заявив РБК-Україна голова підкомітету з питань акцизного податку та законодавчого регулювання ринку спирту, алкоголю і тютюну Михайло Кобцев ("Блок Петра Порошенка"). Крім зростання тіньової частки ринку, це вигідно і таксистам. Вони отримують додатковий дохід, доставляючи за завищеним тарифом кожному бажаючому алкоголь і вночі, зазначив він. "За тверезість треба боротися відкриттям нових спортмайданчиків і розвитком дитячого та юнацького спорту, а не якимись заборонами і такими дурними законопроектами", - сказав Кобцев. Автори законопроекту посилаються і на зарубіжний досвід. Наприклад, у Латвії та Литві заборона на продаж алкоголю та пива діє з 22:00 до 08:00 ранку. У Великобританії після 23:00 не можна купити такі напої навіть у пабах. Після 23:00 у цій країні мають права торгувати тільки заклади з офіційним статусом "нічний клуб" і, які мають спеціальну ліцензію для цього. Але такі заклади, які легально продають алкоголь цілодобово (без урахування готелів), складають всього 0,02% від загального ринку. Однак Михайло Кобцев вважає, що культура розпивання алкогольних напоїв у цих країнах відрізняється від української. Він рекомендує орієнтуватися на досвід сусідніх країн - наприклад, Чехії - у яких такої заборони не існує.