Верховна Рада (ВР) України внесла зміни в повноваження КСУ стосовно імпічменту
Верховна Рада України прийняла в другому читанні закон № 4817 "Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень Конституційного суду України, особливостей провадження у справах за конституційними зверненнями та недопущення зловживань правом на конституційне подання".
За відповідне рішення проголосували 286 депутатів з 432 зареєстрованих у залі.
Закон удосконалює правове регулювання діяльності Конституційного Суду України.
Зокрема, ВР врегулювала порядок перевірки КС відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції вимогам статей 157 і 158 Конституції. Ці статті передбачають відповідно, що Основний закон не може бути змінений, якщо цим обмежуються права і свободи громадян або ж зміни спрямовані на ліквідацію незалежності чи порушення територіальної цілісності України, а також, що ВР України протягом строку своїх повноважень не може двічі змінювати одні й ті самі положення Конституції України.
Також депутати ВР ухвалили, що конституційне подання парламенту про перевірку дотримання процедури розслідування справи про відставку Президента має містити детальний опис здійснених процедурних дій із зазначенням дати, місця і підстав для їхнього вчинення.
Крім того, таке конституційне подання повинно містити документи та інші матеріали, що підтверджують дотримання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента з посади.
Законом визначається форма і зміст звернення парламенту до Конституційного суду України щодо розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту, а також термін відкриття конституційного впровадження за цією процедурою.
Зокрема, закон встановлює, що подібні справи є невідкладними і повинні розглядатися в місячний термін.
Крім цього, Рада заборонила повторне призупинення актів Кабміну Президентом у разі визнання КС їхньої конституційності або відмови у відкритті провадження щодо перевірки конституційності цих актів. При цьому Президент може направити до КС подання про відповідність Конституції актів Кабміну не пізніше закінчення 15-денного терміну набуття чинності відповідного акту.
Нагадаємо, 10 липня 2009 депутати Верховної Ради Олександр Лавринович (фракція Партії регіонів) і Андрій Портнов (фракція Блоку Юлії Тимошенко) повторно запропонували парламенту врегулювати процедуру перевірки КС дотримання норм розслідування і розгляду справи про відсторонення Президента в порядку імпічменту.
Останній раз депутати ВРУ намагалися врегулювати процедуру перевірки КС ходу розслідування парламентом імпічменту Президенту 2 вересня 2008. Однак цей закон Президент Віктор Ющенко ветував. Рада ж, у свою чергу, не підтримала пропозиції В. Ющенка щодо цього закону.