ua en ru

ВР ухвалила закон про інформування громадян про наявність ГМО у продуктах

Автор: RBC.UA
Верховна Рада України ухвалила в цілому закон "Про внесення змін до закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів" (щодо інформування громадян про наявність у харчових продуктах генетично модифікованих організмів (ГМО))". За відповідне рішення проголосували 375 депутатів з 435 зареєстрованих в залі.

Верховна Рада України ухвалила в цілому закон "Про внесення змін до закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів" (щодо інформування громадян про наявність у харчових продуктах генетично модифікованих організмів (ГМО))". За відповідне рішення проголосували 375 депутатів з 435 зареєстрованих в залі.

Цим законопроектом вносяться зміни до ст. 2 та ст. 38 закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів": до ст. 2 - в частині вилучення згадки про ГМО, до ст. 38 - в частині доповнення списку вимог до етикетування харчових продуктів, невиконання яких тягне за собою заборону обігу харчового продукту на території України (у переліку інформації, яка має міститися на етикетці, додано пункт 10 щодо маркування на предмет наявності чи відсутності у харчових продуктах ГМО).

Також Верховна Рада ухвалила в цілому закон "Про внесення змін до законів України щодо надання інформації про вміст у продукції генетично-модифікованих компонентів". За відповідне рішення проголосували 352 депутати з 432 зареєстрованих в залі.

Цим нормативно-правовим актом пропонується внести зміни до закону "Про захист прав споживачів" та Кодекс України про адміністративні правопорушення.

В законі "Про захист прав споживачів" внести зміни до ст. 15:

а) в пункті 5 абзацу другого частини першої передбачити, що позначки застосовуються не лише щодо продукції, яка містить ГМО, але й щодо тих харчових продуктів, які не містять таких організмів;

б) додати нову частину 6-1, в якій передбачити вимогу для виробників (продавців) замінювати протягом тижня недостовірну інформацію про товар, в разі якщо такий товар не шкодить життю, здоров'ю або майну споживача.

В Кодексі про адміністративні правопорушення додати до ст. 156-1 нові частини третю та четверту, передбачивши адміністративну відповідальність (штраф) за надання недостовірної інформації про товар та бездіяльність в усуненні цього недоліку.

Нагадаємо, 1 липня ц.р. набули чинності вимоги уряду про необхідність маркування продуктів на предмет наявності або відсутності ГМО. Управління ветеринарної міліції МВС України з цього дня розпочало перевірки наявності маркування про присутність ГМО у складі харчової продукції тваринного походження. Відповідно до українських норм, потрібно вказувати наявність ГМО у складі харчової продукції, якщо їх питома вага перевищує 0,1%, тоді як в Євросоюзі цей показник складає 0,9%.

18 лютого 2009 р. Кабінет міністрів затвердив Порядок державної реєстрації генетично модифікованих організмів джерел харчових продуктів, а також харчових продуктів, косметичних і лікарських засобів, які містять такі організми або отримані з їх використанням. Державна реєстрація проводиться безкоштовно Міністерством охорони здоров'я на п'ятирічний термін шляхом внесення продукції до Державного реєстру генетично модифікованих організмів джерел харчових продуктів, а також харчових продуктів, косметичних і лікарських засобів, які містять ГМО або отримані з їх використанням. Інформація, яка міститься в реєстрі, розміщується на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я, систематично публікується в засобах масової інформації і надається безкоштовно на запит юридичних і фізичних осіб.