ua en ru

ВР ухвалила закон щодо протидії рейдерству

Автор: RBC.UA
Верховна Рада України ухвалила в цілому закон №3011 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств". За відповідне рішення проголосував 381 депутат з 437 зареєстрованих в залі.

Верховна Рада України ухвалила в цілому закон №3011 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств". За відповідне рішення проголосував 381 депутат з 437 зареєстрованих в залі.

Законом, зокрема, встановлено, що справи у суперечках щодо обліку прав на цінні папери розглядаються господарським судом за місцезнаходженням емітента. Згідно із законом, не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.

Крім того, закон містить положення про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які є в Єдиному державному реєстрі.

Під час обговорення відповідного законопроекту народні депутати підтримали внесені до порівняльної таблиці поправки 40 - 41. 5. Ними пропонувалося доповнити частину третю ст. 9 закону "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" абзацом такого змісту: "Ведення реєстрів власників іменних цінних паперів акціонерних товариств з державною часткою понад 50% здійснюється визначеною Кабінетом міністрів України юридичною особою, що одержала в установленому порядку ліцензію на ведення реєстрів власників іменних цінних паперів".

Нагадаємо, в першому читанні Верховна Рада прийняла проект закону №3011 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії протиправному поглинанню і захопленню підприємств" 16 грудня 2008 р. Проектом з метою недопущення використання деяких поширених схем і методів протиправного поглинання і захоплення підприємств пропонувалося внести ряд змін до Господарського процесуального і Цивільного кодексів України, законів України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкротом", "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та деяких інших.

Раніше в кінці липня 2008 р. Кабінет міністрів призначив першого віце-прем'єр-міністра Олександра Турчинова главою Міжвідомчої комісії з питань протидії протиправному поглинанню і захопленню підприємств. Пізніше при облдержадміністраціях були створені робочі групи з питань протидії рейдерству, які очолюють керівники або заступники облдержадміністрацій.

Відзначимо, що ключову роль в рейдерських схемах продовжують грати суди, які в тому числі часто забороняють навіть держорганам виконувати свої функції. Зокрема, у вересні ц.р. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) закликала Генеральну прокуратуру України та Вищу раду юстиції України надати допомогу в подоланні рейдерських атак на держоргани влади з боку певних районних судів України, а також зажадала порушити кримінальні справи у відношенні суддів, які виносять незаконні ухвали. За даними ДКЦПФР, в рейтингу "рейдерів" провідну позицію займає Ворошиловський районний суд м. Донецька, який систематично виносить ухвали про заборону держорганам виконувати функції, передбачені законом.