ua en ru

ВР повернула перехід на зимовий час

Автор: RBC.UA
Народні депутати повернулися до розгляду питання про скасування постанови "Про зміни порядку обчислення часу на території України" і скасували цю постанову 295 голосами з мінімально необхідних 226.

Україна 30 жовтня зможе перейти на "зимовий" час. Народні депутати повернулися до розгляду питання про скасування постанови "Про зміни порядку обчислення часу на території України" і скасували цю постанову 295 голосами з мінімально необхідних 226, передає кореспондент РБК-Україна.

Законопроект № 9297, ініційований спікером ВР Володимиром Литвином про визнання такою, що втратила чинність, постанови ВР "Про зміну порядку обчислення часу на території України" був розроблений з метою уніфікації нормативного підходу щодо принципів визначення національних стандартів часу, встановлення їх співвідношення зі шкалою Всесвітнього координованого часу.

Згідно з проектом постанови Кабінету міністрів України протягом одного місяця з дня набрання чинності постанови має внести на розгляд ВР проект закону про порядок обчислення часу на території України.

Крім того, на сьогоднішній день, буде діяти закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність", постанова Кабінету міністрів України від 13 травня 1996 року № 509 "Про порядок обчислення часу на території України". Тобто в останню неділю жовтня, необхідно перевести стрілки годинника на годину назад.

Нагадаємо, 20 вересня 2011 р. ВР прийняла за основу і в цілому проект постанови № 8330 від 1 квітня 2011 р., ініційований народним депутатом від Партії регіонів Олегом Надошею, про зміну порядку обчислення часу на території України, згідно з яким планується відмовитися від переведення годинників на зимовий час. За ухвалення відповідного документа проголосували 266 народних депутатів.

Після цього до парламенту зверталися вчені з проханням переглянути рішення про скасування переходячи на зимовий час. Державна комісія єдиного часу і еталонних частот України (ДКЧЧ) звернулася з відкритим листом до прем'єр-міністра України Миколи Азарова, в якому обґрунтувала недоцільність прийняття Верховною Радою України постанови про скасування переходу на зимовий час.

Міністр надзвичайних ситуацій Віктор Балога заявив, що постанова Верховної Ради про відмову від переходу на "зимовий" час із збереженням "літнього" часу може стати предметом судового розгляду, оскільки зачіпає інтереси мільйонів громадян України.

Голова Комітету ВР з питань фінансів, банківської діяльності, податкової і митної політики Сергій Терьохін в пояснювальній записці до проекту закону України "Про застосування часових поясів на географічній території України" заявив, що внаслідок скасування літнього часу українські споживачі енергії, як фізичні, так і юридичні, повинні додатково заплатити приблизно 1,25 млрд євро в рік. За його словами, якщо Україна перейде з східноєвропейського часу на середньоєвропейський час, то, за попередніми підрахунками, загальна економія українських громадян і додаткові доходи українських компаній складуть близько 2,4 млрд євро в рік.

Зазначимо, що зимовий час є "астрономічним". "Літній" час вводиться в багатьох країнах для економії електроенергії на освітлення. Терміни дії літнього часу вводяться відповідно до рекомендацій Європейської економічної комісії ООН для гармонізації міжнародних інформаційних систем. Перехід на сезонний час здійснюється нині в 110 країнах. Літній час використовують близько 80 країн світу. Уперше годинникову стрілку перевели у 1908 р. у Великобританії. В той же час, багато держав Азії живуть за єдиним часом. Так, наприклад, не переводять стрілки годинника Японія, Китай, а також Казахстан і Киргизія. У США рекомендовано переводити час, проте в деяких штатах цього не роблять.

Деякі дослідники вважають, що перехід на сезонний час негативно відбивається на здоров'ї людей. Проте вчені ще повністю не довели, що біоритми людини при переході на інший час серйозно порушуються. В той же час, британські дослідники встановили: близько 15% населення країн, де переводиться час, сприймають це переведення стрілок досить важко. Вчені пояснюють це тим, що біологічний годинник людини не може швидко синхронізуватися з переведенням годинників. У деяких людей можуть виникнути не тільки проблеми зі здоров'ям, але і серйозні психічні розлади.