ua en ru

ВР створила ТСК щодо діяльності кременчуцької "Лівели" на ринку нафтопродуктів

Автор: RBC.UA
Верховна Рада України (ВР) сьогодні, 12 травня, під час ранкового засідання створила Тимчасову слідчу комісію (ТСК) з питань розслідування обставин і наслідків діяльності на українському ринку нафтопродуктів кременчуцької компанії "Лівела" та інших юридичних осіб, пов'язаних з нею.

Верховна Рада України (ВР) сьогодні, 12 травня, під час ранкового засідання створила Тимчасову слідчу комісію (ТСК) з питань розслідування обставин і наслідків діяльності на українському ринку нафтопродуктів кременчуцької компанії "Лівела" та інших юридичних осіб, пов'язаних з нею. Відповідний проект постанови № 8407 від 19.04.2011 р., ініційований фракцією НУНС, підтримали 322 народних депутатів.

Як йдеться у пояснювальній записці до проекту постанови, "основна мета ТСК - розслідування обставин та наслідків, висвітлених у засобах масової інформації, щодо діяльності на українському ринку нафтопродуктів компанії "Лівела"; встановлення збитків, заподіяних державі через безподатковий імпорт нафтопродуктів компанією "Лівела"; визначення кола осіб, винних у порушеннях чинного законодавства у сфері ведення бізнесу; підготовка та направлення матеріалів відповідним правоохоронним органам з метою притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства".

Згідно з прийнятим документом, термін діяльності комісії становить 6 місяців з дня її створення. Головою ТСК обрано народного депутата України Романа Зварича (фракція НУ-НС), заступником голови - народного депутата України Олексія Кунченка (фракція Партії регіонів). У ході обговорення проекту постновленія, нардепи включили до складу ТСК депутата від групи "Реформи заради майбутнього" ​​Петра Гасюка замість Олександра Бобильова.

У документі зазначається, що в Україні застосовуються схеми імпорту нафтопродуктів без сплати акцизу і мита. Кременчуцька компанія "Лівела" домоглася такого права через суд, посилаючись на окремі положення законодавства норми, що діяло в Україні ще в 1990-х рр.

Відзначимо, 22 грудня 2010 р. Вищий адміністративний суд України залишив в силі рішення Харківського апеляційного суда від 31 травня 2010 р., яким було закрито провадження по справі про законність ввозу компанією "Лівела" нафти й нафтопродуктів без уплати акцизу та ПДВ.

Раніше перший заступник голови АМКУ Юрій Кравченко повідомив, що Президент України Віктор Янукович доручив Антимонопольному комітету розібратися із безподатковим ввезенням нафтопродуктів до України. "Ще одним чинником, що вплинув на ціноутворення, це - ввезення нафтопродуктів за пільговим режимом... Надійшло доручення Президента, щоб ми із цією ситуацією розібралися: яким чином з боку підприємства "Лівела" ввозилися ці нафтопродукти, які втрати держбюджету і наскільки ці пільги "допомогли" ринку", - заявив Ю.Кравченко. При цьому Комітет у найстисліші терміни вивчить це питання, запевнив Ю.Кравченко.

За даними консалтингової групи "А-95" (Київ), доля безподаткового імпорту "Лівели" вже перевищила 50% загального обсягу палива, що ввозилося в країну.

Відзначимо, меморандум між Україною і Міжнародним валютним фондом (МВФ) від 16 липня 2010 року містить норму про припинення країною сумнівних схем імпорту.

"Лівела" є дочірньою компанією українсько-польського підприємства з іноземними інвестиціями "Тайстра". Відповідно до закону "Про іноземні інвестиції", прийнятому ще в 1992 році, підприємства з іноземними інвестиціями мали гарантії держави на застосування до них законодавства, що діяло на час здійснення інвестицій. В 1992 році в Україні не було законів "Про податок на додану вартість", "Про акцизний збір", тому практично 100% нафтопродуктів, ввезених в країну до 2003 року, не обкладалося податками. Українські НПЗ у цей період не могли конкурувати з імпортерами, а загальні втрати бюджету з 1999 по 2003 рік, за даними Мінпаливенерго, перевищили 3,5 млрд дол. США.

В 2003 р. закон втратив чинність, і підприємства з іноземними інвестиціями припинили безмитне та безакцизне ввезення товарів в Україну. Але в 2004 р. громадянин Польщі Войцех-Януш Беднаж - власник підприємства з іноземними інвестиціями ПІІ "Тайстра", який інвестував в нього лише 400 дол. США, звернувся до Автозаводського суду м.Кременчука з вимогою відновити дію пільг для його компанії.

19 січня 2004 р. рішенням Автозаводського райсуду Кременчука "Лівелі" було дозволено ввезення в Україну товарів без сплати податків на підставі закону "Про іноземні інвестиції" від 1992 р.