ua en ru

ВР дозволила НБУ займатися видобутком і виробництвом дорогоцінних металів

Автор: RBC.UA
Верховна Рада Україна (ВР) сьогодні, в ході пленарного засідання, ухвалила в цілому як закон законопроект № 9440 від 10 листопада 2011 ініційований народним депутатом від Партії регіонів Юрієм Каракаєм про внесення змін до деяких законів України (щодо окремих питань діяльності Національного банку України ). За ухвалення відповідного законопроекту проголосували 266 народних депутатів з мінімально необхідних 226.

Верховна Рада Україна (ВР) сьогодні, в ході пленарного засідання, ухвалила в цілому як закон законопроект № 9440 від 10 листопада 2011 ініційований народним депутатом від Партії регіонів Юрієм Каракаєм про внесення змін до деяких законів України (щодо окремих питань діяльності Національного банку України ). За ухвалення відповідного законопроекту проголосували 266 народних депутатів з мінімально необхідних 226.

Зміни, що вносяться законопроектом, передбачають здійснення Національним банком України (НБУ) діяльності, пов'язаної з розвідкою, видобутком, виробництвом дорогоцінних металів і першочерговою скупкою брухту дорогоцінних металів з метою поповнення золотовалютних резервів. Золотовалютні резерви держави включають в себе активи, визнані світовим співтовариством і призначені для міжнародних розрахунків. Крім того, золотовалютний резерв є засобом забезпечення внутрішньої і зовнішньої стабільності національної грошової одиниці України. За підрахунками фахівців, розробка тільки одного з найбільш підготовлених родовищ золота - Клинцівського, дозволить збільшити золотий запас України приблизно на 30 т, що вчинних цінах становить близько 1,6 млрд дол.
Крім цього, початок видобутку і виробництва золота дозволить:
- ввести боргові зобов'язання НБУ;
- забезпечити випуск інвестиційних монет, що будуть альтернативним засобом накопичення для населення;
- створити додаткові робочі місця, що призведе до збільшення грошових доходів населення, зростання споживання товарів, робіт і послуг, надходження податків і зборів до Державного бюджету України.
Крім того, поповнення золотовалютного резерву передбачається здійснювати за рахунок переробки та афінажу брухту дорогоцінних металів. З цією метою пропонується вдосконалити і зробити більш привабливим порядок першочергового викупу Національним банком України брухту дорогоцінних металів у вигляді брухту ювелірних та побутових виробів з таких металів, зливків і монет, як безпосередньо у населення, так і у скупників і ломбардів.
Також законопроектом пропонується надати право Національному банку використовувати кошти золотовалютних резервів на цілі, передбачені кошторисом доходів і витрат Національного банку України.
Крім того, з метою забезпечення прозорості діяльності НБУ, інформування та освіти споживачів про надання фінансових послуг передбачається, що НБУ буде публікувати відповідні відомості на сторінках свого офіційного інтернет-представництва та створювати програми і передачі засобами власної телерадіоорганізації.
Варто зазначити, що прийнятий законопроект містить норму, згідно з якою відомча охорона НБУ в межах повноважень, має право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби активної оборони і табельну вогнепальну зброю в порядку, передбаченому законом України "Про міліцію".

Також Верховна Рада Україна (ВР) прийняла в першому читанні за основу проект закону № 9441 від 10 листопада 2011 р. ініційований народним депутатом від Партії регіонів Юрієм Каракаєм про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування операцій з дорогоцінними металами з участю НБУ). За ухвалення відповідного законопроекту проголосували 265 народних депутатів України з мінімально необхідних 226.

Зокрема, законопроектом передбачається звільнити від оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходи, отримані громадянами від здачі брухту дорогоцінних металів НБУ і звільнити від оподаткування податком на додану вартість операції з поставки дорогоцінних металів Національному банку, у тому числі їх ввезення на митну територію України, а також послуги, пов'язані з розвідкою, видобутком, виробництвом і використанням дорогоцінних металів.
Крім цього, пропонується звільнити від обкладення податком на доходи фізичних осіб доходи, отримані громадянами від операцій з борговими зобов'язаннями, емітованими Національним банком, а також звільнити від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України дорогоцінних металів, необхідних для виготовлення інвестиційних монет , випуск яких планується НБУ.

В якості компенсатора втрат бюджету від зменшення надходжень податків, законопроектом пропонується ввести оподаткування податком на додану вартість операцій з обігу іноземних монет, виготовлених з дорогоцінних металів.

15 листопада повідомлялося, що Національний банк Україна (НБУ) планує запустити програму з видобутку золота для поповнення золотовалютних резервів.

Раніше керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький повідомив, що за оцінками НБУ, золотовалютні резерви України до кінця 2011 р. будуть приблизно на рівні початку року (34 млрд 162,33 млн дол).

За даними НБУ в листопаді золотовалютні резерви склали 32 млрд 408,22 млн дол
Таким чином, резерви скоротилися на 1 млрд 175,44 млн дол (5,1%), порівняно з 34 млрд 162,66 млн дол

Це мінімальний рівень ЗВР з липня 2010 р., коли резерви склав 30 млрд 875,73 млн дол.