ua en ru

ВР просить ЄС розпочати виконання угоди про асоціацію до її вступу в силу

Автор: RBC.UA
Верховна Рада (ВР) України просить Євросоюз (ЄС) почати виконання угоди про асоціацію (УА) з ЄС до її вступу в силу. Про це йдеться в тексті заяви ВР "Про укладення угоди про асоціацію, включно з поглибленою та всеохоплюючою зоною вільної торгівлі між Україною і Європейським Союзом".

Верховна Рада (ВР) України просить Євросоюз (ЄС) почати виконання угоди про асоціацію (УА) з ЄС до її вступу в силу. Про це йдеться в тексті заяви ВР "Про укладення угоди про асоціацію, включно з поглибленою та всеохоплюючою зоною вільної торгівлі між Україною і Європейським Союзом".

Раніше сьогодні ВР прийняла проект постанови № 10161 про заяву Верховної Ради України: "Про укладення Угоди про асоціацію, включно з поглибленою та всеохоплюючою зоною вільної торгівлі між Україною і Європейським Союзом". "За" ухвалення законопроекту проголосували 267 народних депутатів з мінімально необхідних 226.

У пояснювальній записці до заяви ВР зазначається, що відповідно до Конституції, беручи на себе зобов'язання забезпечити необхідну законодавчу базу для успішного виконання Угоди про асоціацію між Україною і ЄС, включно з поглибленою та всеохоплюючою зоною вільної торгівлі, а також належний парламентський контроль за її виконанням в цілому, закликає ЄС і його держави-члени продемонструвати політичну волю і забезпечити якнайшвидше підписання Угоди про асоціацію між Україною і ЄС.

Крім того, ВР просить передбачити можливість початку виконання угоди про асоціацію до моменту вступу в силу, відповідно до статті 218 Договору про функціонування ЄС, а також надати Україні достатню фінансову, технічну і законодавчу допомогу у період підготовки до виконання і реалізації угоди.

Нагадаємо, вже тривалий час ЄС і Україна не можуть парафувати УА. Очікувалося, що це відбудеться на саміті Україна-ЄС, який проходив в Києві 19 грудня 2011 р., проте тоді не було підписано жодної угоди. Хоча Херман ван Ромпей 19 грудня заявив, що переговори про асоціацію України з ЄС завершені. 13 березня представництво ЄС в Україні на своїй сторінці у Facebook підтвердило, що парафування УА пройде в Брюсселі 30 березня.

Тим часом, Президент України Віктор Янукович доручив прем'єр-міністру України Миколі Азарову до 2 квітня 2012 р. розробити і затвердити план першочергових заходів щодо інтеграції України в Європейський Союз на 2012 р. Метою розробки плану є реалізація домовленостей, досягнутих у ході 15-го Саміту "Україна - ЄС".

Комісар ЄС з питань розширення і європейської політики сусідства Штефан Фюле заявив, що Брюссель розглядає можливість підписання УА з Україною восени 2012 р. Перший віце-прем'єр-міністр України Валерій Хорошковський також сподівається, що угода про асоціацію з ЄС буде підписана до кінця поточного року.

Проте, як заявила Єврокомісія, позиція Брюсселя щодо підписання УА з Україною залишається незмінною - з огляду на політичну ситуацію в країні. 5 березня в газеті New York Times дипломати з п'яти європейських країн опублікували відкритий лист, в якому висловили впевненість у тому, що Україна заблокувала УА з ЄС. На думку дипломатів, ключ від зближення з ЄС зараз тримає українське керівництво.

Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Натомість було схвалено рішення про те, що новий документ, який регламентує відносини України і ЄС, матиме назву "Угода про асоціацію".