ВР прийняла за основу законопроект про державну програму приватизації

Верховна Рада України прийняла за основу законопроект про держпрограму приватизації. "За" проголосувало 243 нардепа.

Верховна Рада України прийняла за основу законопроект про держпрограму приватизації. "За" проголосувало 243 нардепа.

Нагадаємо, Кабмін прогнозує вступу в 50-70 млрд грн. від програми приватизації на 2011-2014 рр.

Прогнозований обсяг надходжень протягом дії програми до державного бюджету України коштів від продажу та управління державним майном становить 50-70 млрд грн.

Згідно з текстом законопроекту високі темпи приватизації державних об'єктів передбачається забезпечити в результаті: залучення до приватизації більш широкого кола державних об'єктів; спрощення процедур підготовки до приватизації об'єктів з метою скорочення витрат часу, запровадження спрощених способів продажу державних об'єктів, які не користуються попитом у потенційних покупців (у разі якщо об'єкти не продані із застосуванням інших конкурентних способів), зокрема чином: продаж шляхом зниження ціни до рівня фактичного попиту без обмеження мінімальної ціни продажу; дроблення пакетів акцій (менше 25% статутного капіталу акціонерного товариства) і продаж їх окремими лотами на фондових біржах; продажу без оголошення ціни.

Крім того, проект закону передбачає, що скорочення обмежень для приватизації державних об'єктів здійснюється із застосуванням таких способів: скорочення переліку критеріїв віднесення державних об'єктів до таких, що мають загальнодержавне значення і не підлягають приватизації, з урахуванням реальності ризиків для національної безпеки; обмеження підстав для закріплення пакетів акцій у державній власності, закріпленню у державній власності може підлягати виключно контрольний пакет акцій; перегляду переліку підприємств, пакети акцій яких розміром менше 50% статутного капіталу акціонерного товариства були закріплені (тимчасово залишені) у державній власності, з метою передачі їх для приватизації; вилучення пакетів акцій акціонерних товариств та державного майна, господарська діяльність яких відноситься до непрофільних та не основних видів діяльності, зі складу державних холдингових компаній, національних і державних акціонерних товариств для подальшої приватизації, якщо зазначене негативно не вплине на ефективність їхньої діяльності та інвестиційну привабливість.

Для підвищення рівня привабливості приватизації для інвесторів і створення позитивного іміджу приватизації в Україні і світі передбачається забезпечити: підтримку зацікавленості трудових колективів і керівництва підприємств державного сектора в приватизації своїх підприємств шляхом встановлення пріоритетів та пільг при продажу акцій; передачу 5% акцій об'єктів, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, об'єктів з ознаками домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг) для продажу дрібними пакетами на фондовому ринку, що створить умови для участі в приватизації широких верств населення і буде сприяти розвитку фондового ринку.

Також, згідно тексту законопроекту, програма виконується трьома етапами:

перший етап (2011 р.) - це період, коли створюється необхідна правова, нормативна та організаційна база для переходу до приватизації на принципах нової програми; формується масив державних об'єктів, що підлягають приватизації протягом 2012 р., здійснюється передприватизаційна підготовка і приватизація об'єкт об'єктів групи Г на індивідуальній основі;

другий етап (2012 р.) - це етап завершення продажу об'єктів масової приватизації та об'єктів, приватизації яка почалася до набрання чинності програми; перехід до приватизації на нових принципах, визначених програмою; приватизація державних об'єктів разом із земельними ділянками, на яких вони розташовані; формування масиву державних об'єктів, приватизація яких завершується в 2013-2014 рр.;

третій етап (2013-2014 рр.) - завершення приватизації як широкомасштабного соціально-економічного проекту, підготовка пропозицій щодо внесення змін до законодавства в частині визначення функцій органів управління для забезпечення переходу від процесу приватизації до продажу державних об'єктів як функції з управління об'єктами державної власності об'єкт.

Нагадаємо, 23 листопада п.р. Кабінет міністрів України затвердив державну програму приватизації на 2012-2015 рр.

Як повідомив тоді голова Фонду державного майна України Олександр Рябченко, перелік об'єктів, які будуть виставлені для приватизації, не передбачаються даною програмою, оскільки цей профіль веде Міністерство економіки та список об'єктів, що планується виставити на приватизацію буде передбачатися в окремому законопроекті.

Також Рябченко заявив, що на сьогоднішній день серед об'єктів, що необхідно приватизувати, багато таких, які за своїм станом не відповідають цінами, і не виключена ймовірність того, що їхні нові власники зможуть придбати ці об'єкти нижче вартості, і будуть вкладати гроші в створення нових працюючих підприємств. Крім того, Рябченко повідомив, в 2011-2012 рр.. будуть приватизовані п'ять обленерго: "Київенерго", "Західенерго", "Дніпроенерго", "Донецькобленерго" і "Закарпаттяобленерго".

Також прес-секретар ФДМУ Ніна Яворська повідомила, що Фонд держмайна планує до кінця 2011 р. виставити на приватизацію акції 11 енергогенеруючих компаній. За її словами, мова йде про підготовку до приватизації таких об'єктів, як: Дніпрообленерго, Крименерго, Тернопільобленерго, Дніпроенерго, Західенерго, Вінницяобленерго, Донецькобленерго, Закарпаттяобленерго, Київенерго, Черкасиобленерго, Чернівціобленерго. За даними підприємствам вже підписані накази з планами розміщення акцій даних підприємств на приватизацію. Також Яворська уточнила, що на даний момент інформації про те, чи прийнято рішення уряду про виставлення на продаж цих об'єктів, поки немає.

На початку листопада голова спеціальної контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації Євген Мармазов повідомив, що згідно з проектом держпрограми приватизації до списку приватизованих у 2012 р. в Україні об'єктів планується включити Харківське державне виробниче авіапідприємство, Київський авіаційний завод ім. Антонова, ДАХК "Артем" (ВАТ "Завод" Артеммаш "), а також лікеро-горілчані заводи і всі заводи шампанських вин.

Зазначимо, від приватизації державного майна, що здійснюється ФДМУ та його регіональними відділеннями, за 9 місяців 2011 р. до державного бюджету надійшло 11 млрд 001 млн грн. Найдорожчою продажем став продаж 92,79% акцій ВАТ "Укртелеком" - він приніс бюджету 10 млрд 575 млн грн. Згідно з умовами договору, покупець акцій "Укртелекому" зобов'язується внести на підприємство протягом п'яти років 450 млн дол інвестицій.

Всього ж ФДМУ планує за 4 роки отримати від приватизації 40 млрд грн. Відомо, що Кабінет міністрів України планує зберегти рівень надходжень до держбюджету 2012 від приватизації держмайна рівні 2011 р. - 10 млрд грн.

В проекті закону про Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2012 р. і основних напрямках розвитку на 2013 і 2014 рр., Говориться, що Кабінет міністрів України прогнозує в 2014 р. завершення приватизації об'єктів стратегічних галузей на основі галузевих підпрограм приватизації.

У червні ц.р. Фонд державного майна України ФДМУ погодив проект програми приватизації.

В липні 2010 р. віце-прем'єр-міністр України Сергій Тігіпко прогнозував завершення приватизації підприємств стратегічних галузей економіки України до кінця 2012 р.

Раніше Президент України Віктор Янукович зазначив, що в державній власності залишиться обмежена кількість підприємств. Крім того, Янукович наголосив на необхідності завершення приватизаційного процесу.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся