ua en ru

ВР прийняла держпрограму приватизації на 2012-2015 рр. з прогнозованим обсягом надходжень 50-70 млрд грн

Автор: RBC.UA
Верховна Рада (ВР) України прийняла у другому читанні і в цілому як закон проект закону № 9509 від 29 листопада 2011 р. ініційований Кабінетом міністрів про державну програму приватизації на 2012-2015 рр. "За" відповідне рішення проголосували 246 народних депутатів.

Верховна Рада (ВР) України прийняла у другому читанні і в цілому як закон проект закону № 9509 від 29 листопада 2011 р. ініційований Кабінетом міністрів про державну програму приватизації на 2012-2015 рр. "За" відповідне рішення проголосували 246 народних депутатів.

Прогнозований обсяг надходжень коштів від продажу та управління державним майном до державного бюджету України протягом дії програми становить 50-70 млрд грн.

Згідно закону, високі темпи приватизації державних об'єктів передбачається забезпечити в результаті: залучення до приватизації більш широкого кола державних об'єктів; спрощення процедур підготовки до приватизації об'єктів в цілях скорочення витрат часу; введення спрощених способів продажу державних об'єктів, які не користуються попитом у потенційних покупців (у разі якщо об'єкти не продані з застосуванням інших конкурентних способів), зокрема за допомогою: продаж шляхом зниження ціни до рівня фактичного попиту без обмеження мінімальної ціни продажу; дроблення пакетів акцій (менше 25% статутного капіталу акціонерного товариства) і продаж їх окремими лотами на фондових біржах; продажу без оголошення ціни.

Для підвищення рівня привабливості приватизації для інвесторів і створення позитивного іміджу приватизації в Україні і світі передбачається забезпечити підтримку зацікавленості трудових колективів і керівництва підприємств державного сектора в приватизації своїх підприємств шляхом встановлення пріоритетів і пільг при продажу акцій; передачу 5% акцій об'єктів, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, об'єктів з ознаками домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг) для продажу дрібними пакетами на фондовому ринку, що створить умови для участі в приватизації широких верств населення і буде сприяти розвитку фондового ринку.

Також, згідно із законом, програма виконується трьома етапами:

перший етап (2012 р.) - це період, коли створюється необхідна правова, нормативна й організаційна база для переходу до приватизації на принципах нової програми; формується масив державних об'єктів, що підлягають приватизації протягом 2012 р., здійснюється передприватизаційна підготовка і приватизація об'єкт об'єктів групи Г на індивідуальній основі;

другий етап (2012 р.) - це етап завершення продажу об'єктів масової приватизації та об'єктів приватизації, яка почалася до набрання чинності програми; перехід до приватизації на нових засадах, визначених програмою; приватизація державних об'єктів разом із земельними ділянками, на яких вони розташовані; формування масиву державних об'єктів, приватизація яких завершується в 2013-2014 рр.;

третій етап (2014-2015 рр) - завершення приватизації як широкомасштабного соціально-економічного проекту, підготовка пропозицій щодо внесення змін до законодавства в частині визначення функцій органів управління для забезпечення переходу від процесу приватизації до продажу державних об'єктів як функції з управління об'єкт об'єктами державної власності.

Нагадаємо, Кабмін затвердив державну програму приватизації на 2012-2015 рр. 23 листопада. 20 грудня її в першому читанні схвалила ВР.

Як повідомив раніше голова Фонду державного майна України (ФДМУ) Олександр Рябченко, перелік об'єктів, які будуть виставлені для приватизації, не передбачається даною програмою, оскільки цей профіль веде Міністерство економіки, і список запланованих до приватизації об'єктів передбачатиметься в окремий законопроект.

Також Рябченко заявив, що на сьогоднішній день серед об'єктів, які необхідно приватизувати, багато таких, які за своїм станом не відповідають запитуваним цінам, і не виключена вірогідність того, що їхні нові власники зможуть придбати ці об'єкти нижче їх вартості, і будуть вкладати гроші у створення нових працюючих підприємств.

На початку листопада голова спеціальної контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації Євген Мармазов повідомив, що згідно проекту держпрограми приватизації в список приватизації в 2012 р. в Україні об'єктів планується включити Харківське державне виробниче авіапідприємство, Київський авіаційний завод ім.Антонова, ДАХК "Артем" (ВАТ "Завод "Артеммаш"), а також лікеро-горілчані заводи і всі заводи шампанських вин.

В кінці 2011 р. ФДМУ продав пакети акцій в "Київенерго" і "Західенерго", а на початку січня були реалізовані ще пакети акцій "Дніпроенерго" і "Донецькобленерго". У всіх випадках переміг ДТЕК, що входить в СКМ Ріната Ахметова. 25% акцій "Київенерго" ДТЕК придбав за 450,5 млн грн, 45,1% акцій "Західенерго" - за 1,9 млрд грн, 40% акцій "Донецькобленерго" - за 467,6 млн грн, а 25% акцій "Дніпроенерго" - 1 млрд 174,1 млн грн.

Крім вищевказаних активів, в поточному році повинні бути приватизовані такі держпакети акцій 46% акцій "Черкасиобленерго", 50% акцій "Дніпрообленерго", 45% акцій "Крименерго", 50% акцій "Вінницяобленерго", 45% акцій "Чернівціобленерго", 50% акцій "Закарпаттяобленерго" і 26% акцій "Тернопільобленерго".

30 листопада 2011 р. ФДМУ виставив на продаж 50% акцій ПАТ "Закарпаттяобленерго" за 135 млн грн. Конкурс відбудеться 20 січня.

14 грудня ФДМУ оголосив конкурс з продажу 50% пакету акцій "Чернівціобленерго" за 65 млн грн і 50% пакету акцій "Вінницяобленерго" за 167 млн 650 тис. грн. Конкурс з продажу 50% акцій "Вінницяобленерго" буде проведено 3 лютого 2012 р. в 11:00 у приміщенні ФДМУ, а конкурс з продажу 45% акцій "Чернівціобленерго" - 7 лютого 2012 р. в 11:00.

Зазначимо, 21 грудня Кабінет міністрів ухвалив постанову, якою продовжив терміни продажу енергетичних компаній до кінця 2012 р. Постановою Кабінету міністрів України продовжується термін продажу на конкурентних засадах часток державних пакетів акцій енергогенеруючих та енергопостачальних підприємств до 31 грудня 2012 р.

Кабінет міністрів України планує зберегти рівень надходжень у держбюджет 2012 р. від приватизації держмайна на рівні 2011 р. - 10 млрд грн.

У законі про Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2012 р. і основних напрямків розвитку на 2013-2014 рр., говориться, що Кабінет міністрів України прогнозує в 2014 р. завершення приватизації об'єктів стратегічних галузей на основі галузевих підпрограм приватизації.

Нагадаємо, що від приватизації державного майна, здійснюваної ФДМУ і його регіональними відділеннями, за 10 місяців 2011 р. до державного бюджету надійшло 11,01 млрд грн, що становить понад 110% річного плану. Найдорожчим став продаж 92,79% акцій ВАТ "Укртелеком" - він приніс бюджету 10 млрд 575 млн грн.