ua en ru

ВР скасувала нульову ставку ПДВ на експорт зерна

Автор: RBC.UA
Верховна Рада Україна (ВР) сьогодні, 4 листопада, в ході пленарного засідання прийняла пропозицію Президента України про скасування нульової ставки ПДВ на експорт зерна.

Верховна Рада Україна (ВР) сьогодні, 4 листопада, в ході пленарного засідання прийняла пропозицію Президента України про скасування нульової ставки ПДВ на експорт зерна. За ухвалення відповідної пропозиції проголосували 266 народних депутатів з мінімально необхідних 226.

Так, згідно з пропозицією Президента, з тексту законопроекту № 8521 від 16 травня 2011 виключається норма, якою вводилася нульова ставка оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення у митному режимі експорту зернових і технічних культур, сільськогосподарськими підприємствами-виробниками і підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові культури в сільськогосподарських підприємств-виробників.

"Необхідно відзначити і те, що за чинним податковим законодавством вітчизняні сільськогосподарські виробники не платять до державного бюджету нараховані суми податку на додану вартість, а акумулюють їх на спеціальних рахунках для подальшого використання в своїх господарських цілях. Тому в разі оподаткування за нульовою ставкою ПДВ зазначених експортнихоперацій бюджетне відшкодування сум ПДВ фактично буде здійснюватися за рахунок інших платників, які в кінцевому підсумку призведе до розбалансування державного бюджету ", - йдеться в пропозиціях Президента.

Нагадаємо ВР 20 жовтня прийняла проект закону, згідно з яким скасовувався ПДВ на експорт зерна. Закон вступає в силу з 1 січня 2012 р.

Відзначимо, вчора, 19 жовтня, Президент України Віктор Янукович підписав закон №3906-VI "Про внесення змін до закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та про ставки вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур".

Відповідно до прийнятої редакції законопроекту скасовуються експортні мита на пшеницю та кукурудзу. Ввізні мита на ячмінь залишаються незмінними - 14% , але не менш як 23 євро 1 за тонну і діють до 1 липня 2012 р.

Нагадаємо, що з 1 липня Україна відмінила квоти на експорт зернових, які були введені восени 2010 р. через неврожай. Замість квот було введено 9-14% мито на експорт зерна до 2012 р.

Відзначимо, за оцінками Міністерства аграрної політики і продовольства, урожай зернових культур в Україні цього року складе у валовому зборі (бункерний вага) 52 млн тонн. Тобто, чистий обсяг складе близько 50 млн тонн. З них співвідношення продовольчого і фуражного зерна складе 60/40. Враховуючи внутрішні потреби споживання і потреби стабілізаційного державного аграрного фонду, до експорту може бути представлено 24-25 млн тонн.

«Якщо говорити про обсяги врожаю, то пшениці в бункерній вазі 23,2 млн тонн, ячменю 9,5 млн тонн і очікується кукурудзи мінімум 16,7 млн тонн при середній врожайності 50 центнерів з га. Але кукурудзу тільки починають прибирати, показники дуже хороші, врожайність висока. Отже, це мінімальний показник по урожаю кукурудзи, на якій ми можемо розраховувати», - сказала РБК-Україна аналітик консалтингової компанії «ААА» Марія Колесник.

Так, за її словами, виходячи з балансів, обсяг експорту основних зернових (пшениця, кукурудза, ячмінь) міг би скласти в цьому році близько 25,8 млн тонн. «Це економічно обгрунтований обсяг, виходячи з внутрішнього споживання і запасів», - додала вона.

Прогноз на рівні 50 млн тонн без урахування олійних культур підтверджує і старший аналітик DragonCapital Тамара Левченко. «Усередині країни піде на споживанні близько 26 млн тонн. Відповідно 24 млн тонн можуть бути експортовані. З них основний експорт - пшениця і тверді зернові», - зазначила в коментарі РБК-Україна Левченко.

Крім того, за її словами, згідно з останніми даними американського департаменту сільського господарства по пересчетам балансів по всьому світу України, швидше за все, займе третю позицію з експорту зернових. «В основному, з експорту кукурудзи, з часткою 12% від світового експорту. По пшениці, швидше за все, це буде шоста позиція, близько 7% від світового експорту. У Росії п'ята позиція і частка близько 12%», - резюмувала Левченко.

У 2010 р. Україна зібрала 39,3 млн т зернових і зернобобових, що на 14,6% менше, ніж роком раніше, коли урожай склав 46 млн т.

Торік Україна експортувала 7 млн т зернових. Не дивлячись на вимушене (через торішню засуху) квотування експорту зерна, в 2010 р. Україна займала 3-е місце (16,7% світового ринку) за об'ємами експорту ячменю, 4-е місце (6%) - кукурудзи і 6-і (5,4%) - за об'ємами експорту пшениці.