ВР відмовилась подовжити мораторій на продаж с/х землі до 1 січня 2015 р
Верховна Рада України (ВР) відмовилась прийняти у першому читанні та відхилила законопроект, котрим пропонується продовжити термін мораторію на внесення права на земельну частку (пай) до статутних фондів господарського товариства та продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення до 1 січня 2015 р.
Відповідний проект закону (№ 7541 від 10.01.2011 р.), ініційований народним депутатом від фракції БЮТБ Володимиром Яворівським, підтримали 117 з 226 необхідних народних депутатів (ПР - 0, БЮТБ - 62, НУ-НС - 8, КПУ - 24, Реформи заради майбутнього - 0, Народна партія - 20, позафракційні - 3).
Так, проект закону України "Про внесення змін до пунктів 14 і 15 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо терміну на продаж земельних ділянок" передбачав продовження терміну заборони внесення права на земельну частку (пай) до статутних фондів господарських товариств до 1 січня 2015 р., оскільки, на думку автора документу, до сьогоднішнього дня не прийняті закони про державний земельний кадастр, про ринок землі, про реєстрацію земельних ділянок, про облік земель сільськогосподарського призначення тощо.
Також, відсутня достовірна інформація про якісний склад земель (а для цього потрібно декілька років), грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, тобто ціновий механізм та нормативна оцінка землі. Продовження мораторію на 3 роки, вважає автор, дає можливість реалізувати заходи, пов'язані з організаційним та правовим забезпеченням обігу земель в Україні, а також захистити майнові інтереси власників сільськогосподарських земель.
Нагадаємо, 1 лютого заступник голови Державного агентства земельних ресурсів Микола Калюжний заявив, що продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні буде запроваджено з 2013 р.
При цьому він зазначив, що відстрочення ще на рік мораторію на продаж земель с/г призначення буде пов'язано з тим, що необхідно ухвалити закони України "Про ринок землі", "Про земельний кадастр" та необхідні для їх функціонування підзаконні нормативні акти.
Крім того, він зазначив, що з проекту закону "Про ринок землі" виключено положення про можливість купівлі землі с/г призначення юридичними особами.
За його словами, проектом закону "Про ринок землі" передбачено створення Фонду земель с/г призначення, який буде підпорядкований або Кабінету міністрів України, або Міністерству аграрної політики та продовольства. Крім того, фонд зможе продавати землю, або здавати її в оренду.
Зазначимо, М.Калюжний раніше прогнозував, що ВР ухвалить законопроект про ринок землі у І кварталі 2011 р. За словами М.Калюжного, у законопроекті чітко прописані процедури проведення земельних аукціонів, конкурсів з продажу землі, і перелік учасників у таких конкурсах.
Передбачено, що для кожного регіону буде розроблено обмеження площі земельних ділянок, якими може володіти один господар. За словами М.Калюжного, у Західній Україні та Поліссі максимальна площа буде менше, в порівнянні зі Східною Україною, де вона може досягати 2 тис. га.
Президент України Віктор Янукович заявляв, що вважає в 2011 р. першочерговим продовження земельної реформи.
Зазначимо, в Україні зареєстровано близько 6,5 млн власників земельних паїв.
19 січня 2010 р. ВР прийняла закон, яким продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2012 р.