Повернення Яценюка: як екс-прем'єр змагається з Гройсманом
Арсеній Яценюк повертається в інформпростір. Минулого тижня екс-прем'єр відвідав США, де провів зустрічі з віце-президентом США Джо Байденом і виконавчим директором МВФ Девідом Ліптоном. Яценюк відправився в Штати практично через тиждень після візиту чинного прем'єра Володимира Гройсмана і поїздки глави Адміністрації президента Бориса Ложкіна.
навіть Деякі експерти зазначили, що це може призвести до різнобою голосів у спілкуванні з США. В оточенні екс-прем'єра не приховують, що метою тижня в Штатах було не тільки підтримання у фокусі проблем України, але й збереженням за Яценюком статусу вагомого політичного гравця.
У команді екс-прем'єра всіляко підкреслюють, що саме він був головним переговірником у Штатах з питання відновлення кредитування МВФ.
Після повернення, в цей понеділок Яценюк зустрівся з фракцією «Народного фронту», і розповів про підсумки своєї поїздки. На це ж засідання прийшов і Гройсман. Він просив колег по коаліції допомогти прийняти закони, необхідні для виконання вимог МВФ.
Адже 15 липня рада директорів фонду розгляне питання виділення грошей Україні. "Фронтовики" погодилися допомогти, підтримати закони, але тільки в обмін на закон про спецконфискате. Прем'єр пообіцяв, що голоси за документ знайдуться. Але вчора парламент провалив голосування закону.
Чому Яценюк літає в США вслід за прем'єром, чим він займався після своєї відставки і навіщо на засіданні фракції НФ він говорить про можливих дострокових виборах Ради у матеріалі РБК-Україна.
Тіньовий прем'єр
Після своєї відставки Арсеній Яценюк відійшов у тінь, але не втратив вплив. Він, як і раніше, входить в стратегічну раду при президентові, а вплив його політсили на Кабмін і коаліцію тільки збільшилася.
Незабаром після відставки екс-прем'єр зібрав на засідання фракції "Народного фронту". Він запевнив соратників, що нічого страшного не сталося. За словами Яценюка, вони зберегли і навіть примножили своє представництво у Кабміні, у НФ залишився блокуючий пакет у парламенті, без якого президент не зможе провести через Раду жодного рішення.
"Його позиція була, що ми не критикуємо Гройсмана, але акцентуємо увагу на реформаторської діяльності своїх міністрів. І це тиражуємо для медіа. Крім того, було сказано, що наступної весни можливі дострокові вибори. При чому, не тільки парламенту, але й президента", - розповідає один з депутатів.
Цікаво, що джерела РБК-Україна в оточенні президента стверджують – варіант перевиборів вже місяць обговорюється на засіданнях стратегічної ради.
Тим не менш, слова про вибори припали дуже до речі в самому НФ. Адже вони стали додатковим чинником мобілізації для місцевих осередків. Політсила Яценюка ніколи особливо не дбала про регіональних партійних організаціях.
За словами співбесідників РБК-Україна в НФ, всі на тому ж засіданні фракції депутат Олена Ледовських, яка веде партійну бухгалтерію, нагадала колегам, що на місцях вже кілька місяців не виплачували гроші. Питання вирішили. А також провели зустріч Яценюка з партактивом.
На одному з перших зборів "Народного фронту" після відставки Яценюка екс-прем'єр попросив колег висловитися на тему, як будувати його діяльність у період штилю.
"Була ідея поїздок за великим обласним центрам, але Яценюк не захотів. Замість цього він запропонував іноземне турне - США, Німеччина, Франція, Бельгія", - розповідає на умовах анонімності один з депутатів.
Першими в списку опинилися США.
В "Народному фронті" особливо підкреслюють, що поїздка в штати відбулася на запрошення віце-президента Джо Байдена і відзначають високий рівень візиту.
Радник Яценюка з міжнародних питань Данило Лубківський взагалі каже, що подібний рівень зустрічей не має аналогів в українській історії.
Хоча місцеві журналісти, навпаки, вказують, що йде адміністрації вже досить часу, щоб дозволити собі такі зустрічі.
В американській пресі ніякого ажіотажу з приводу Яценюка і не було - всю увагу зайняв Brexit.
На питання, навіщо була така поїздка майже слідом за прем'єром Володимиром Гройсманом, Данило Лубківський відповідає: "Щоб підтвердити єдність команди і прихильність реформам. Адже Яценюк говорив тут і про фіскальну реформу та реформу митниці, які американці готові підтримати. І їм було важливо почути, що українські політики, як і американські, вчаться тримати дане слово, навіть і після зміни влади".
Неофіційна версія звучить більш прозаїчно, але не менш нарциссично: "Щоб дошліфувати те, що говорив Гройсман. Ну і, напевно, пошук того, "кому дзвонить в Україні". У свою чергу в оточенні президента запевняють, що візит в США команда Яценюка почала готувати ще півроку тому, коли він ще був прем'єром, а після відставки він вирішив не змінювати план поїздки.
"У Вашингтоні обговорювали санкції, військову допомогу - радари ось на початку тижня прийшли, програму МВФ, фінансову підтримку реформи поліції, національної гвардії, судреформы, і реформи держфінслужби (митниця). Пакет допомоги на цей рік у 220 млн доларів", - говорить співрозмовник РБК-Україна в оточенні Яценюка.
Не важко простежити, що багато статей допомоги будуть предосталены українським відомствам, якими керують міністри від "Народного фронту".
Налякати Гройсмана
В цей понеділок Яценюк розповідав колегам про підсумки поїздки в США.
"Якщо коротко, то він сказав, що підтримка в України є, але потрібно, щоб перемогла президент-жінка", - розповідає один з депутатів на умовах анонімності.
Після цього Яценюк знову заговорив про вибори в Україні та зазначив, що проведення їх невигідно, і цього потрібно уникнути будь-яку ціну, хоча б у цьому році.
Раніше про дострокові вибори говорили в прив'язці до весни наступного року, тепер вже до осені 2017.
"Цієї осені вони навряд чи можливі, навіть після того як українці отримають нові платіжки за комуналку, і при всіх зусиллях Тимошенко і Ляшко", - говорить один з міністрів БПП.
Він також сумнівається, що платіжки за газ стануть причиною відставки Володимира Гройсмана. Поки прем'єр не зробив якихось критичних промахів і помилок.
У той же час кілька тижнів тому журналістів стали акуратно запускати слух, що нинішнього прем'єра в найближчому майбутньому може змінити або нинішній глава АП Борис Ложкін, або все той же Яценюк.
"Мій особистий прогноз, прем'єра підвісять навесні в. о. Далі все від нього залежить. Але восени наступного вибори неминучі", - говорить співрозмовник в адміністрації президента.
В команді Гройсмана до таких розповідей ставляться з іронією і не більше, як до чуток. Але не виключають, що так можуть виглядати спроби зробити прем'єра поступливішими в якихось питаннях.
Як власне і вийшло на понеділкової зустрічі з НФ. За словами очевидців, спочатку прем'єр поговорив з фракцією, а потім ще окремо з Яценюком і заступник голови фракції Сергієм Пашинським.
"Він намагався нам представити, як ці законопроекти МВФ потрібні. Але це було схоже на виступ школяра. І коли слово взяв Яценюк і став пояснювати, то відразу стало зрозуміло, хто в цьому приміщенні альфа-самець. Навіть Гройсман після його виступу сказав, що у нього мозок став на місце", - розповідає один з учасників зустрічі.
"Як тільки Гройсман заговорив про МВФ, наші тут же сказали, що ми звичайно за, але тільки після закону про спецконфискате", - розповідає ще один з депутатів НФ.
Як відомо, ухвалення цього законопроекту вже рік лобіюють Тетяна Чорновол та Сергій Пашинський. В останній пленарний тиждень червня голова комітету нацбезпеки навіть обіцяв підірвати літак з депутатами, які відлетіли на Євро-2016 у Франції вболівати за збірну України і не дали голосів.
"Гройсману цей законопроект теж вигідний, адже ціна питання - 40 млрд гривень, з яких 30 млрд. гривень планують спрямувати на соціалку, а 10 млрд гривень - на фінансування армії і силовиків", - говорить на умовах анонімності один з депутатів БПП.
За порадою секретаря РНБО Олександра Турчинова, законопроект про спецконфискате депутати домовилися голосувати в четвер, в день голосування Мвфівських законів.
Але в четвер домовленості знову дали тріщину.
Болюче питання на 38 мільярдів
"Вони нас знову кинули: ми проголосували потрібний законопроект про держслужбу, коли конкурсні комісії формуються при адміністрації президента і держслужбовці знову можуть бути членами партій, а вони знову не дали голоси, щоб включити наш законопроект до порядку денного", - бідкався у кулуарах один з впливових "фронтовиків"
Щоб виправити ситуацію на вечірнє засідання парламенту прибув прем'єр.
"Спочатку я бігав і метушився, а потім згадав, що прем'єр не я, а Гройсман. І це його турбота, як наповнювати бюджет, як забезпечувати дохідну і видаткову частину. І я його попередив в особистому спілкуванні, що якщо не буде забезпечено фінансування армії, я особисто поставлю питання про його відставку. Тепер я чекаю, що він скаже в залі", - сказав РБК-Україна Сергій Пашинський перед вечірнім засіданням.
Ближче до трьох з парламенту несподівано вийшов мер Львова Андрій Садовий. На питання, що він робив тут, мер відповів, що був з господарських питань і спілкувався з прем'єр-міністром. Яких саме питаннь - не уточнив.
Але в цей день Рада розглядала питання, який був актуальний і для Гройсмана, і для "Самопомочи" - а саме призначення 4 членів ради НБУ за квотою парламенту.
Це необхідно зробити, щоб запрацював Рада НБУ. Він повинен затвердити звіт НБУ про роботу за минулий рік, без чого неможливо направити до держбюджету 38 млрд гривень прибутків Нацбанку за 2015 рік.
Одним з членів ради повинен був стати представник партії Садового Тимофій Мілованов.
Крім того, економічний комітет рекомендував Станіслава Аржевітіна (БПП), Олену Щербакову (НФ) і Віру Рычаковскую (Радикальна партія). Але в останній момент БПП поміняв кандидатуру Аржевітіна на радника Бориса Ложкіна Олександра Пасхавера, без розгляду в комітеті, і це викликало обурення залу. Постанова зняли з розгляду, і повернулися до нього лише після засідання комітету, який замінив Аржевітіна на Віктора Козюка (квота БПП).
Таким чином, прем'єру відкрили шлях до 38 мільярдів Нацбанку.
А от на те, щоб включити до порядку денного проект про спецконфискации голосів знову не вистачило.
Після чого лідер фракції НФ Максим Бурбак заявив, що голосувати за всі інші законопроекти, в тому числі і мвф-ські його фракція не буде. На цей момент Рада ухвалила лише 1 з 9 Мвфівських законів.
У прем'єра залишається менше тижня, щоб провести ці закони через парламент.
"Якщо чесно, якщо б нам за Яценюка, БПП так допомагала б голосами, як ми їм, ми б дуже далеко просунулися в розвитку. Але вони знову граються в свої ігри. Так що нехай попыхтят на наступному тижні", - обурювався депутатів від НФ.
У результаті між БПП і НФ вперше після відставки Яценюка стало наростати напруга. І розмови про майбутні дострокові вибори парламенту можуть виявитися не такими вже нереалістичними.